Blátivý devátý Železnický kros

28. 10. 2017  |  Články

Železnický kros se již tradičně koná 28. října. Devátý ročník otevřeného mistrovství města Železnice v běhu přespolním přilákal stálé i nové účastníky. Letos byla do programu vedle mistrovské 12 km trati zařazena i trať poloviční. Kros byl zároveň prvním závodem 7. ročníku poháru Běžec Jičínské kotliny.

Kros 2017

Zahájení se ujala paní starostka ing. Dana Kracíková a pak se od pomníku republiky v parku vydalo celkem 64 běžců vstříc poctivému krosu cestou i necestou kolem Železnice. Deštivé počasí se postaralo o to, že letos byl kros vskutku blátivý a tak nešlo očekávat překonávání traťových rekordů. Spojitost s 28. říjnem představuje i cíl u Lípy Svobody na Náměstí Svobody. Jedinečný pro tento závod je výběh, resp. zdolání, vrchu Železný a průběh radnicí.

Vrcholovou prémii na Železném získal, stejně jako loni, František Vagenknecht z Nové Paky startující za Aster team Jičín, který navíc obhájil loňský titul v čase 49 minut a 6 vteřin. Druhým v cíli a zároveň nejrychlejším železnickým běžcem byl Zdeněk Zikmund startující za Sportcentrum Jičín (49:39) a třetí Vojtěch Záveský z Lázní Bělohrad (52:29).

V kategorii mužů do 59 let byl první v cíli Luboš Sádovský (54:32), druhý Ivo Brunclík (Slovan Špindlerův Mlýn, 68:26) a třetí Stanislav Slamiak (BONBON Praha, 68:46). Kategorii veteránů 60 let a starší ovládl Josef Navrátil (S.K. Strančice; 71:12), druhý byl Karel Trejbal (SKP Mladá Boleslav; 77:45) a třetí Jaromír Holas (Tragéd team Praha; 87:44).

Nejrychlejší v kategorii žen byla Gabriela Veigertová ze Sobotky v čase 57:00, startující za SK Slavia Jičín. Druhá doběhla Helena Poborská (Kerteam Praha; 58:18) a třetí Jitka Čermáková ze Smrčí (Staněk sport Turnov; 59:27). V kategorii dříve narozených žen zvítězila a nejrychlejší ženou absolutně byla Dagmar Kynčlová z Jilemnice (SK Nové Město nad Metují; 56:46), druhá byla Blanka Paulů (Maratonstav Úpice; 59:03) a třetí Sylva Nováková (Nová Paka, Zápřičnice; 79:45).

Na poloviční šestikilometrové trati, na které startovalo celkem osm účastníků, byl mezi muži nejrychlejší Jiří Drbohlav z Lomnice nad Popelkou (27:02), druhý byl Marek Hlubuček ze Železnice (32:45) a třetí Tomáš Sehnal (K.O. Poděbrady; 35:38). Mezi ženami doběhla první Lenka Mejsnarová (Roztoky u Jilemnice; 37:57) a druhá Adéla Turčínová (Báječné ženy v běhu Jičín; 57:36).

Díky blátivému krosu pouze několik běžců oproti loňsku dosáhlo lepšího času. Skokanem roku se stala Sylva Nováková, značné zlepšení o 13 minut a 34 vteřin bylo dáno zřejmě intenzívnějším tréninkem. Cenu za zřetelehodný počin získal nejmladší účastník František Saidl (ročník 2006), s nelehkými podmínkami se vypořádal výtečně.

Závod byl podpořen městem Železnice a poděkování patří též všem pořadatelům a všem pomocníkům a v neposlední řadě fanouškům a divákům.