Výroční zpráva
Spolek Cipísek 2022

Celoroční projekt „Běhej s námi“ byl podpořen Královéhradeckým krajem.
Do poháru BEJK byly zahrnuty jarní a podzimní Žabí běh a Maraton Českým rájem.
Celoroční sportovní činnost se podařilo zajistit.  

Akce v průběhu roku
V průběhu roku byla realizována  pravidelná činnost a to při schůzkách zaměřených na pohyb v přírodě. Podařilo se uskutečnit prázdninové soustředění a na něm jsme zvolili formu vycházek výletů a pohybových her. Zvolili jsme formu vycházek, výletů a pohybových her.
Pro neorganizovanou veřejnost byly uspořádány dva Žabí běhy
Do 11. ročníku poháru Běžec Jičínské kotliny byl zařazen i náročný Maraton Českým rájem, konaný dne 7. srpna, na jehož organizaci se Spolek Cipísek podílel. Vzhledem k tomu, že se nekonaly všechny závody tohoto poháru, nebylo konečné pořadí účastníků v roce 2022 vyhodnoceno.

Žabí běh – jarní, 29. závod.
Na start jarního Žabího běhu v neděli 13. března přilákalo krásné slunečné počasí 60 závodníků. Na trať 1,824 km s převýšením 38 m se jich vydalo 40 a byli mezi nimi 3 batolata v kočárcích, rodiny s dětmi, mladí nadšenci i senioři. Nejlépe odhadl svůj čas k překonání trati Adam Jiránek z Dolní Branné (rozdíl 6 vteřin), druhá byla Markéta Vejvodová z Jičína (8 vteřin), třetí místo obsadil Aleš Mizera z Jičína (22 vteřin).

Maraton Českým rájem 12. ročník
Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 7. srpna 2022, tradičně v neděli, protože většina velkých maratonů se běhá v neděli. Dvanáctý ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON. Letos poprvé byl zařazen i doprovodný závod na trase půlmaratonu, aby účastnici nasáli atmosféru a příští rok se přihlásili na celý maraton.
Trasa maratonu byla stejná jako loni, varianta mimo rezervace, s celkovou délkou přes 43 km. To však nevadí vzhledem ke kopcovitému profilu a celkovému převýšení až kolem 900 m (podle měřícího zařízení), je to poctivý kochací mistrovský maraton. Půlmaratonci startovali spolu s maratonci, obrátka byla za Troskami, konkrétně za obcí Troskovice, a pak pokračovali po závěrečném úseku maratonu přes Mladějov a Pažezskou Lhotu, celkové převýšení měli asi 300 m.
Program začal pro zájemce již v sobotu večer. Proběhla beseda a promítání mých obrázků z letošního 30. ročníku Moravského ultramaratonu (MUM). Dorazil i jeden z protagonistů MUMu Milan Daněk, takže beseda byla pestřejší a zábavnější. Počasí v neděli přes den bylo přívětivé, polojasno a teplota vzduchu do 24°C. Pamatujeme i ročníky, při kterých bylo vskutku vedro.
Celkem 71 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili svůj závod. Půlmaratonců bylo 28, pro několik účastníků to byl první závod v životě. Mezi účastníky byla Svetlana Raffayová za Slovenska, která běžela svůj 76. půlmaraton. Maratonců bylo 43, 4 účastníci byli zahraniční, ze 3 zemí (2 z Německa, 1 z Rakouska a 1 ze Slovenska; Ivana Raffaye ale počítáme i jako našince). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kteří letos byli 4: Jan Jinek, Jiří Koucký, Michal Navrátil a Tereza Sehnalová. Gratulujeme k jejich úspěšné premiéře.
Jako každý rok bylo potřeba začít rozvážně a tradičně plnit i cíl kochat se krajinou. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a medaili s logem závodu za úspěšné absolvování a zasloužil si tak i poukaz na 40% slevu do Lion Sportu. Pořadí všech se vyhlašovalo od zadu, takže ti rychlejší si „za trest“ museli počkat déle na stupně vítězů a ceny, které věnovalo Muzeum přírody Český ráj. Pro absolutního vítěze a vítězku byla tradičně připravena speciální cena. Při dvanáctém ročníku dostali navíc žluté tričko s logem závodu a vitamíny v podobě melounu z Řecka. Žlutá barva je barvou vítězů a symbolika Řecka je provázána s maratonem a maratonskou legendou od počátku (490 př. n. l. bitva u Marathonu).
Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Milan Kohout z Mníšku (čas 3:19:49). Druhým mužem byl Václav Kolpek z Prahy (3:37:02) a třetím Tomáš Honegr z Hořic (3:43:05). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Roman Tománek ze Slavičína (4:05:15) před Petrem Svobodou z Liberce (4:32:57) a Vladimírem Zelenkou z Kladna (4:53:31), první a třetí si zopakovali stejné umístění z loňska. První v kategorii žen a absolutní vítězkou byla Monika Vytinová (TJ Sokol Maxičky) (4:00:37), druhá doběhla Michaela Havelková z Jablonce nad Nisou (4:26:08) a třetí Tereza Sehnalová z Prahy (5:15:44). Nejrychlejší ženou v kategorii 45 let a více byla Lucie Červenková Šťastná z Prahy (4:49:12) kousek před Alicí Zelenkovou z Kladna (4:49:37) a Hanou Breburdovou z Prahy (MK Kladno) (5:19:50).
V kategorii místní muži zvítězil Tomáš Honegr z Hořic, před Michalem Navrátilem (Brada – Rybníček) a Petrem Zámečníkem z Třebňouševsi u Hořic. Kategorie místních žen byla letos neobsazena.
Mistrem čárkařem se stal Roman Tománek ze Slavičína, vicemistrem Petr Nejdelý z Prahy a druhým vicemistrem Ivan Raffay (AK Senica). Titul mezi čárkařkami obhájila Hana Breburdová z Prahy, která běžela svůj 250. maraton. Druhá mezi čárkařkami byla Darina Doubková z Liberce. První dva čárkaři i čárkařky si zopakovali pořadí z loňska. Děkujeme Pavlu Kollerovi za výrobu plaket pro čárkaře.
Miroslav Vostrý z Berouna (MK Kladno) jako jediný aktivní účastník dokončil všech dvanáct ročníků Maratonu Českým rájem.
Uspořádání dvanáctého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně a Běhej s námi. Na shledanou při třináctém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 6. nebo 13. srpna 2023.

Žabí běh – podzimní, 30. závod
30. Žabí běh v Prachově v neděli 9. října přilákal díky slunečnému počasí celkem slušný počet účastníků. Celkem 47 registrovaných malých i velkých běžců se vydalo se startovním číslem na kratší cca 1,5 km dlouhou trasu nebo na cca 7,2 km dlouhý kros s náročnějším profilem. 17 účastníků absolvovalo běh s žabím doplňkem.

Noční výsadek
V sobotu 5.11. se uskutečnil Noční výsadek.
Děti a rodiče byli ve večerních hodinách vysazováni z autobusu s úkolem zorientovat se, kde jsou. Místa výsadů byla, Holín, Odbočka na Horní Lochov, Lepařův památník, křižovatka před Pařezskou Lhotou, Kemp Jinolice, Malá Jinolice a Jinolice. Bylo potřeba najít svou přesnou pozici na mapě a zároveň zjistit, kde se nachází cíl, kam se musí účastníci dostat. Večerní cesta s baterkami byla plná zážitků. Všichni účastníci prokázali, že se umí orientovat a umí číst v mapě. Les byl opravdu plný zvířat, která bylo možné vidět či slyšet. Naše skupinky potkaly, srnce a dokonce slyšely divoká prasata. Cílem bylo občerstvení u Pristandů u obce Brada. Cesta do cíle nebyla jednoduchá každý účastník totiž musel prokázat i znalosti české přírody.
Všem účastníkům se výsadek velmi líbil a těší se na další ročník této oblíbené akce.

Spolupracující organizace

Muzeum přírody Český ráj z. s., Herpeta – ČAOVOP z. s., BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců) Praha.

Publicita

Webové stránky  http://www.mpcr.cz/ostatni/cipisek/
Plakát vydaný klubem BONBON s upoutávkami na závody zařazené do poháru.

 Propagace

Letáky na Žabí běhy
Akce jsou uvedeny na www.behej.com
Absolventská turistická vizitka

 Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Červenec 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
       
20. 7. 2024

Vejce a vajíčka

17:00 - 20:00
Každé zvířátko má jiné vajíčko, přijďte si je prohlédnout.