Celoroční projekt „Běhej s námi“ byl podpořen Královéhradeckým krajem.
Do poháru BEJK byly zahrnuty jarní a podzimní Žabí běh a Maraton Českým rájem.
Celoroční sportovní činnost se podařilo zajistit.

Akce v průběhu roku
V průběhu roku byla realizována  pravidelná činnost a to při schůzkách zaměřených na pohyb v přírodě. Podařilo se uskutečnit prázdninové soustředění a na něm jsme zvolili formu vycházek výletů a pohybových her. Zvolili jsme formu vycházek, výletů a pohybových her.
Pro neorganizovanou veřejnost byly uspořádány dva Žabí běhy
Do 11. ročníku poháru Běžec Jičínské kotliny byl zařazen i náročný Maraton Českým rájem, konaný dne 7. srpna, na jehož organizaci se Spolek Cipísek podílel. Vzhledem k tomu, že se nekonaly všechny závody tohoto poháru, nebylo konečné pořadí účastníků v roce 2022 vyhodnoceno.

Žabí běh – jarní, 29. závod.
Na start jarního Žabího běhu v neděli 13. března přilákalo krásné slunečné počasí 60 závodníků. Na trať 1,824 km s převýšením 38 m se jich vydalo 40 a byli mezi nimi 3 batolata v kočárcích, rodiny s dětmi, mladí nadšenci i senioři. Nejlépe odhadl svůj čas k překonání trati Adam Jiránek z Dolní Branné (rozdíl 6 vteřin), druhá byla Markéta Vejvodová z Jičína (8 vteřin), třetí místo obsadil Aleš Mizera z Jičína (22 vteřin).

Maraton Českým rájem 12. ročník
Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 7. srpna 2022, tradičně v neděli, protože většina velkých maratonů se běhá v neděli. Dvanáctý ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON. Letos poprvé byl zařazen i doprovodný závod na trase půlmaratonu, aby účastnici nasáli atmosféru a příští rok se přihlásili na celý maraton.
Trasa maratonu byla stejná jako loni, varianta mimo rezervace, s celkovou délkou přes 43 km. To však nevadí vzhledem ke kopcovitému profilu a celkovému převýšení až kolem 900 m (podle měřícího zařízení), je to poctivý kochací mistrovský maraton. Půlmaratonci startovali spolu s maratonci, obrátka byla za Troskami, konkrétně za obcí Troskovice, a pak pokračovali po závěrečném úseku maratonu přes Mladějov a Pažezskou Lhotu, celkové převýšení měli asi 300 m.
Program začal pro zájemce již v sobotu večer. Proběhla beseda a promítání mých obrázků z letošního 30. ročníku Moravského ultramaratonu (MUM). Dorazil i jeden z protagonistů MUMu Milan Daněk, takže beseda byla pestřejší a zábavnější. Počasí v neděli přes den bylo přívětivé, polojasno a teplota vzduchu do 24°C. Pamatujeme i ročníky, při kterých bylo vskutku vedro.
Celkem 71 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili svůj závod. Půlmaratonců bylo 28, pro několik účastníků to byl první závod v životě. Mezi účastníky byla Svetlana Raffayová za Slovenska, která běžela svůj 76. půlmaraton. Maratonců bylo 43, 4 účastníci byli zahraniční, ze 3 zemí (2 z Německa, 1 z Rakouska a 1 ze Slovenska; Ivana Raffaye ale počítáme i jako našince). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kteří letos byli 4: Jan Jinek, Jiří Koucký, Michal Navrátil a Tereza Sehnalová. Gratulujeme k jejich úspěšné premiéře.
Jako každý rok bylo potřeba začít rozvážně a tradičně plnit i cíl kochat se krajinou. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a medaili s logem závodu za úspěšné absolvování a zasloužil si tak i poukaz na 40% slevu do Lion Sportu. Pořadí všech se vyhlašovalo od zadu, takže ti rychlejší si „za trest“ museli počkat déle na stupně vítězů a ceny, které věnovalo Muzeum přírody Český ráj. Pro absolutního vítěze a vítězku byla tradičně připravena speciální cena. Při dvanáctém ročníku dostali navíc žluté tričko s logem závodu a vitamíny v podobě melounu z Řecka. Žlutá barva je barvou vítězů a symbolika Řecka je provázána s maratonem a maratonskou legendou od počátku (490 př. n. l. bitva u Marathonu).
Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Milan Kohout z Mníšku (čas 3:19:49). Druhým mužem byl Václav Kolpek z Prahy (3:37:02) a třetím Tomáš Honegr z Hořic (3:43:05). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Roman Tománek ze Slavičína (4:05:15) před Petrem Svobodou z Liberce (4:32:57) a Vladimírem Zelenkou z Kladna (4:53:31), první a třetí si zopakovali stejné umístění z loňska. První v kategorii žen a absolutní vítězkou byla Monika Vytinová (TJ Sokol Maxičky) (4:00:37), druhá doběhla Michaela Havelková z Jablonce nad Nisou (4:26:08) a třetí Tereza Sehnalová z Prahy (5:15:44). Nejrychlejší ženou v kategorii 45 let a více byla Lucie Červenková Šťastná z Prahy (4:49:12) kousek před Alicí Zelenkovou z Kladna (4:49:37) a Hanou Breburdovou z Prahy (MK Kladno) (5:19:50).
V kategorii místní muži zvítězil Tomáš Honegr z Hořic, před Michalem Navrátilem (Brada – Rybníček) a Petrem Zámečníkem z Třebňouševsi u Hořic. Kategorie místních žen byla letos neobsazena.
Mistrem čárkařem se stal Roman Tománek ze Slavičína, vicemistrem Petr Nejdelý z Prahy a druhým vicemistrem Ivan Raffay (AK Senica). Titul mezi čárkařkami obhájila Hana Breburdová z Prahy, která běžela svůj 250. maraton. Druhá mezi čárkařkami byla Darina Doubková z Liberce. První dva čárkaři i čárkařky si zopakovali pořadí z loňska. Děkujeme Pavlu Kollerovi za výrobu plaket pro čárkaře.
Miroslav Vostrý z Berouna (MK Kladno) jako jediný aktivní účastník dokončil všech dvanáct ročníků Maratonu Českým rájem.
Uspořádání dvanáctého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně a Běhej s námi. Na shledanou při třináctém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 6. nebo 13. srpna 2023.

Žabí běh – podzimní, 30. závod
30. Žabí běh v Prachově v neděli 9. října přilákal díky slunečnému počasí celkem slušný počet účastníků. Celkem 47 registrovaných malých i velkých běžců se vydalo se startovním číslem na kratší cca 1,5 km dlouhou trasu nebo na cca 7,2 km dlouhý kros s náročnějším profilem. 17 účastníků absolvovalo běh s žabím doplňkem.

Noční výsadek
V sobotu 5.11. se uskutečnil Noční výsadek.
Děti a rodiče byli ve večerních hodinách vysazováni z autobusu s úkolem zorientovat se, kde jsou. Místa výsadů byla, Holín, Odbočka na Horní Lochov, Lepařův památník, křižovatka před Pařezskou Lhotou, Kemp Jinolice, Malá Jinolice a Jinolice. Bylo potřeba najít svou přesnou pozici na mapě a zároveň zjistit, kde se nachází cíl, kam se musí účastníci dostat. Večerní cesta s baterkami byla plná zážitků. Všichni účastníci prokázali, že se umí orientovat a umí číst v mapě. Les byl opravdu plný zvířat, která bylo možné vidět či slyšet. Naše skupinky potkaly, srnce a dokonce slyšely divoká prasata. Cílem bylo občerstvení u Pristandů u obce Brada. Cesta do cíle nebyla jednoduchá každý účastník totiž musel prokázat i znalosti české přírody.
Všem účastníkům se výsadek velmi líbil a těší se na další ročník této oblíbené akce.

Spolupracující organizace

Muzeum přírody Český ráj z. s., Herpeta – ČAOVOP z. s., BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců) Praha.