Spolek Cipísek 2023

Celoroční projekt „Běhejte pro radost“ byl podpořen Královéhradeckým krajem.
Do poháru BEJK byly zahrnuty jarní a podzimní Žabí běh a Maraton Českým rájem.

Akce v průběhu roku

V průběhu roku byla realizována  pravidelná činnost a to při schůzkách zaměřených na pohyb v přírodě. Pří prázdninovém soustředění se uskutečnily vycházky, výlety a pohybové hery. Pro neorganizovanou veřejnost byly uspořádány dva Žabí běhy.
Do 12. ročníku poháru Běžec Jičínské kotliny byl zařazen i náročný Maraton Českým rájem, konaný dne 6. srpna, na jehož organizaci se Spolek Cipísek podílel. Vzhledem k tomu, že se nekonaly všechny závody tohoto poháru, nebylo konečné pořadí účastníků v roce 2023 vyhodnoceno.

Žabí běh – jarní, 31. závod.
Jarní Žabí běh tradičně zahajuje sezónu v Muzeu přírody Český ráje a je spojen s oslavami Národního dne žab (NDŽ). Letos datum konání 12. března připadlo přesně na tento den, tedy na svátek sv. Řehoře, kdy čáp letí přes moře a žába hubu otevře.
Akce se konala v rámci projektu "Běhejte pro radost" podpořeného Královéhradeckým krajem.
Skokan štíhlý již rozmnožování započal a tedy hubu otevřel. Ovšem pak poněkud nasněžilo. Sníh roztát nestačil a tak se žabí sníh odehrál v bílých kulisách a též blátivých. Počasí však celkem přálo, bylo polojasno, teplota 5°C.
Po tradiční rozcvičce před startem se celkem 59 účastníků vydalo v 11 hodin vstříc zážitkům. Kratší trasa meřila přibližně 1,6 km v jednom okruhu, delší trasu tvořily dva okruhy o celkové délce asi 5,8 km. Oč byla delší trasa tentokráte trošku kratší, o to byla náročnější terénem a stoupáním.

Maraton Českým rájem 13. ročník
Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 6. srpna 2023, tradičně v neděli, protože většina velkých maratonů se běhá v neděli. Třináctý ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON. Byl zařazen i doprovodný závod na trase půlmaratonu.

Žabí běh – podzimní, 32. závod
Celkově 32. Žabí běh na Prachově se konal tradičně v neděli. Podzimní běh uzavírá sezonu v Muzeu přírody Český ráj. Formát běhu bez hodinek láká některé tradiční regionální účastníky, tradičně širokého věkového rozpětí, a členy Běžeckého oddílu neambiciózních běžců (BONBON), kteří jsou zejména z Prahy. V neděli 8. října přijela i další výprava z hlavního města, členové turistického oddílu Vývar z Vrány.
Kratší trasu měřící 1,601 km, s celkovým převýšením 65 metrů, absolvovalo 26 účastníků. Nejpřesnější odhad a nejmenší rozdíly mezi odhadem a dosaženým časem měly Tereza Horáčková z Prahy (rozdíl 14 vteřin), Nikola Jenčková z Jičína (18 vteřin) a Kateřina Vrkoslavová ze Skřivan (22 vteřin). Na kratší trase členové Vývaru z Vrány obsadili zadní pozice.
Delší trasa sestávala ze dvou okruhů, celková délka byla 7,384 km a převýšení 168 metrů. V hlavním závodu soutěžilo celkem 24 účastníků. Na této trase jsme se dočkali velkého překvapení. I zkušení a ostřílení žabáci (tradiční účastníci), i šneci (členové BONBONU, kteří mají ve znaku šneka a kteří běhají běh bez hodinek v Praze), dokonce i samotný největší šnek (předseda BONBONU), ti všichni byli na ptáky krátký a museli nejvíc zatleskat Vráně, která zvítězila. Osmiletý Bertík Duška (Vývar z Vrány) měl nejmenší rozdíl 22 vteřin. Bylo to těsné, ale bylo. Druhá byla Kateřina Němcová (BONBON) s rozdílem 26 vteřin a třetí Lucie Kočvarová z Jenišovic (1 minuta 17 vteřin).
Členové spolku Muzeum přírody Český ráj a průvodci v muzeu mají svoji kategorii. Na kratší trase měli nejpřesnější odhad Stázka Bočková (rozdíl 49 vteřin) a Martin Vejvoda (1 minuta a 10 vteřin) a třetí byla Hana Šanderová, která absolvovala delší trasu (rozdíl 3 minuty a 10 vteřin).
Celkově se 32. Žabího běhu zúčastnilo 54 lidí. V průběhu Žabího běhu bylo oblačno, postupně s protrháváním oblačnosti, 12°C vzduch, cesty a pěšiny byly dobře schůdné, klouzavé jen na několika málo místech. Podél trasy bylo možné pozorovat i veliké přesličky a některé tůně pro obojživelníky.

Noční výsadek
V sobotu 11. 11. se uskutečnil oblíbený Noční výsadek za účasti 42 startujících výsadkářů.
Na akci bylo nutno se přihlásit předem. Přes velmi nepříznivé počasí, které bylo 11. 11. večer, přišli všichni přihlášení. Výsadkáři sice nebyli vysazováni z letadla, ale ze zvláštního autobusu. Cíl byl společný v Turistické chatě na Prachově. Trasy jednotlivých skupin byly vybrány podle jejich předpokládané výkonnosti. V každé skupině byla nejméně jedna osoba starší osmnácti let.
Při výstupu z autobusu nevěděli, kde se v terénu nacházejí. Dostali mapu, na které byl cíl označen kroužkem. V cíli absolvovali Martinskou stezku, teprve pak šli do Turistické chaty, kde dostali účastnické listy.

Spolupracující organizace

Muzeum přírody Český ráj z. s., Herpeta – ČAOVOP z. s., BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců) Praha.