Klub mládeže Cipísek, Lošťákova 409, 506 01 Jičín

Výroční zpráva 2015

Předchozí činnost

Klub mládeže Cipísek jako samostatný právní subjekt vznikl před 20 lety. Stejnojmenný turistický oddíl mládeže byl součástí odboru Klubu českých turistů v Jičíně a oddělil se od organizovaných dospělých turistů na základě jiných priorit a forem činnosti. Mladí turisté dosahovali dlouhodobě výborných výsledků v Turistických závodech a to jak postupových tak pohárových. Postupně ale došlo k útlumu činnosti.

Tuto situaci se podařilo změnit a činnost oživit a to jednak získáním nových členů z jičínských základních škol a jednak pořádáním akcí zaměřených na pohyb (běh nebo chůzi) v přírodě doplněných vlastivědným poznáváním.

Cipísek se podílel na jednorázových akcích:
Jarního Žabího běhu se v roce 2014 zúčastnilo 69, podzimního 47 startujících.
15. listopadu 2014 proběhla úspěšně akce Noční výsadek s účastí 51 osob.

V roce 2015 se stal KM Cipísek hlavním pořadatelem jarního a podzimního Žabího běhu.

Každoročně se koná v okolí Jičína několik běhů, kde je kromě dospělých amatérských běžců velké zastoupení dětských kategorií a „rodinné“ kategorie (štafety). Je to kromě dvou uvedených Žabích běhů na Prachově: Železňák-Cidliňák a Železnický kros v Železnici, Mikulášský běh na Bradech, Běh Lužanskými hvozdy v Lužanech a Butovský kros v Butovsi. Tyto běhy byly po dohodě s jejich hlavními pořadateli zařazeny do 4. ročníku poháru nazvaného BEJK – Běžec Jičínské kotliny
Propagaci poháru, průběžné vyhodnocování výsledků ve všech kategoriích a jejich konečné vyhlášení včetně předání medailí, diplomů a přiměřených cen zajistil KM Cipísek.

Projekt Pohyb v přírodě pro zdraví byl podpořen Královéhradeckým krajem.

Výlet do ZOO Chleby a na Labyrint do Lysé nad Labem,
4.3., na stanovištích Labyrintu otázky o Dr. Bedřichu Hrozném

Žabí běh – jarní, 15. závod,
8.3. startovalo 47 závodníků, na trati 7,728 km měl nejpřesnější odhad a zvítězil František Cipl z BONBONU Praha, na trati 1,562 km sa na prvním místě umístili Nikola Jeníčková  a Marek Škorpil z Jičína.

Butovský kros 17. ročník byl 11. 7. závěrečným závodem 4. ročníku poháru BEJK (Běžec Jičínské kotliny)

Výsledky poháru BEJK:
v kategorii předškolákú byl z 204 účastníků na prvním místě Nikola Jenčková z Jičína,
v kategorii školáků byla z 223 účastníků na prvním místě Nela Munzarová z AC TJ Jičín,
v kategorii mládeže byl z 31 účastníků na prvním místě Vojtěch Sehnal z KO Poděbrady,
mužů do 59 let se zúčastnilo 255, zvítězil Michal Vejvoda z TJ Sokol Jičín,
mužů od 60 let výše se zúčastnilo 48, zvítězil Karel Trejbal z SKP Mladá Boleslav,
žen do 44 let bylo 80, jako první se umístila Jana Škorpilová ze Sportcentra Jičín,
žen od 45 let výše bylo 26, zvítězila Blanka Paulů z Maratonstavu Úpice
Celkem bylo hodnoceno 867 běžců, hodnocení provedl Martin Šandera.

Žabí běh – podzimní, 16. závod,
11.10. se zúčastnilo 56 lidí, 17 dětí i dospělých absolvovalo běh se žabím doplňkem. Slunečné počasí, teplota 9 °C a suché cesty tentokrát bez bláta přispěly k pohodě běžců i doprovodu. Potěšitelný je i větší počet startujících z okolí a to především z Jičína.V cíli všechny potěšil účastnický list s obrázkem ze  závodu. Mnozí využili i možnost prohlídky Muzea přírody Český ráj.