Krmítko a budka pro veverky a úkryt pro savce

I veverky se nechají nalákat na krmítko pro ně upravené. Můžete je pak pozorovat při jejich pravidelných  návštěvách. Zejména v zimě je důležité dokrmování veverek, protože v této době mají veverky nedostatek jídla. Přitom již v únoru rodí mláďata.
Pro veverky je zde instalována i budka, která je natřena pouze zvenčí a je vybavena i dvěma vchody, aby veverky měly možnost únikového východu.
Na zemi najdete také úkryt pro savce. Je v něm kovová konstrukce, která je propletena tak, aby savcům vytvořila co nejlepší úkryt a mohli se zde schovat před sluncem nebo před predátory.

Krmítko pro veverky umístěné v Muzeu přírody Český ráj  od roku 2015 bylo vyvinuto v záchranné stanici pro veverky Pinky.  Plexisklo použité na krmítku je nejenom průhledné, ale i lehké, takže jej mohou otevřít i mláďata. Veverky jsou velmi zranitelné, a přestože jsou  poměrně rychlé, v zimě je ohrožují hlavně psi. Proto je nutné krmítku umístit tak aby na něj nemohli psi, ideálně na kmen stromu sousedícího s dalšími stromy. Nutné je dát krmítko do stínu tak, aby se v něm v létě potraviny rychle nekazily.
V roce 2015 byl v zahradě instalován i úkryt pro savce vhodný tvořený drátěnou konstrukcí, která umožňuje úkryt savců.

V roce 2019 děti z přírodovědného kroužku instalovaly v zahradě Muzea přírody Český ráj budku pro veverky. Budka je vybavena dvěma vstupy a kvůli veverkám natřena pouze zvenčí. Děti z kroužku na budku připevnily závěsný systém a budku uzavřely, aby nemohlo dojít k samovolnému otevření. Starší děti pak budku připevnily na strom. Budka byla zakoupena v rámci projektu "Objevování záhad a krás přírody" podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR).Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
     
24. 2. 2024

1866 oline hra 2024

V sobotu 24. února 2024 od 19:00 klikni na odkaz na četovou místnost a zahraj si s ostatními hru.
https://meet.google.com/pcd-icfz-ofe
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat armády, zajímavosti, města, hodnosti, bitvy a data a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!