Skřítek Pelíšek je podle pověstí dobrým duchem Prachovských skal.
Znáš pověst o Pelíškovi?

Před dávnými časy žil v Prachovských skalách dobrosrdečný, pilný a veselý skřítek Pelíšek.

Proč se jmenoval zrovna Pelíšek? Snad proto, že rád běhal po lese, po loukách i po cestičkách mezi skalami, rád pelášil rychle, aby stihnul postarat se o květiny, stromy, i mechy, o srnky, lišky, sýkory a krkavce i mravence, prostě o všechny rostliny i zvířata. A taky možná proto, že rád odpočíval ve svém úkrytu – pelíšku schovaném pod mohutnou skálou.

Pelíšek měl také kamarády. Přátelil se s Krakonošem a obdivoval nádhernou Krakonošovu zahrádku, kterou si prohlédl při návštěvě v Krkonoších. Krakonoš dal Velíškovi rostlinky z krkonošské zahrádky, pelíšek si je zasadil a pečoval o ně ve své zahrádce v Prachovských skalách. Brzy se rozneslo po okolí, jaké nádherné květiny pěstuje Pelíšek.

Na nedalekém hradě na vrchu Železném nad Železnicí žil v té době závistivý rytíř Čéč. Ten si umínil, že musí svoji zahradu mít ještě krásnější. Vypravil se tajně do Pelíškovy zahrádky, všechny vzácné rostliny tam vyryl a přenesl do své zahrady.

Když se vrátil Pelíšek domů po celodenní práci a starosti o hnízda ptáků a žaludy i šišky na stromech v Prachovských skalách, našel svoji zahrádku prázdnou. Bylo mu to moc líto a trápil se. Ovšem zanedlouho zaslechl, jak si lidé vyprávějí o rytíři Čéčovi a jeho ošklivém kousku. Rozhodl se, že to jen tak nenechá.

Věděl, že se rytíř vracívá z hospody do svého hradu po hrázi rybníka. Poprosil o pomoc světlušky – svítící broučky. Schoval je do své mošny a vyčíhal si rytíře Čéče, když se vracel za tmy na hrad. Pelíšek vypustil světlušky na hrázi rybníka. Rytíř čéč se za nimi hnal, líbily se mu a chtěl je mít taky. Ale světlušky letěly nad rybník.Rytíř spadl do vody. Neutopil se, ale pořádně se zmáchal ve studené vodě. A za ním se ozvalo Pelíškovo volání: Nerabuj přírodu, nechceš-li mít škodu!

A to platí dodnes.Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
     
24. 2. 2024

1866 oline hra 2024

V sobotu 24. února 2024 od 19:00 klikni na odkaz na četovou místnost a zahraj si s ostatními hru.
https://meet.google.com/pcd-icfz-ofe
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat armády, zajímavosti, města, hodnosti, bitvy a data a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!