Nová přírodní památka a evropsky významná lokalita Hluboký Kovač vyhlášena!

5. 1. 2014  |  aktualizováno 5. 1. 2014  |  Aktuality

Rybník Hluboký- rybníků s takovým jménem se dá určitě v Česku najít docela dost. Ale Hluboký u Kovače nedaleko Jičína je rybník opravdu výjimečný.

Sice nepatří k největším, vodní plocha činí pouhých 6 ha, a potok, který ho napájí, nemá ani jméno. Je to ale důležité místo pro život a to nejen pro ryby a vodní ptáky. Žije tu a rozmnožuje se jedenáct druhů obojživelníků a plazů!

Právě proto byla tato lokalita vyhlášena nařízením Rady Královéhradeckého kraje přírodní památkou a  zároveň je i evropsky významnou lokalitou. Podle Plánu péče o přírodní památku Hluboký Kovač je dlouhodobým cílem ochrany  vhodnou údržbou stávajících biotopů, ve vazbě na využívání rybníka a okolních pozemků, zajistit stabilní populaci kuňky ohnivé a dalších chráněných druhů obojživelníků a plazů.

Kuňka ohnivá je drobná žabka s výrazně zbarveným bříškem a chodidly. Brání se proti predátorům „kuňčím reflexem“, ukazuje jim právě tohle výstražné zbarvení, aby ji ze svého jídelníčku vynechali. Rybník Hluboký je domovem pro čolka obecného a čolka velkého, modrého krasavce skokana ostronosého, roztomilou žabku rosničku zelenou, křiklouna skokana skřehotavého i bručouna skokana hnědého. Jako první tu jsou na jaře kulovité snůšky vajíček skokana štíhlého i řetízky vajíček ropuchy obecné. Na pařezech se vyhřívá, ale někdy se i koupe mezi rákosím ještěrka živorodá. Bohatá potravní nabídka se samozřejmě líbí i užovce obojkové.

Teď v lednu tu upoutají novotou zářící tabulky a pruhy na stromech označující přírodní památku. Rybník je vypuštěný, na dně hned u hráze jsou na dně hromady ořezaných větví i hromádky odpadků všeho druhu. Současný vlastník rybníka Rybářství Chlumec nad Cidlinou, a.s. se na všechny obyvatele lokality, tedy i na obojživelníky a plazy, dívá vstřícně a s pochopením jejich nezastupitelného místa v přírodě, takže do jara, kdy nastane pro obojživelníky doba kladení vajíček, bude i pro ně jistě vše připraveno.

Fotogalerie:

http://mpcr.rajce.idnes.cz/Hluboky


Kalendář akcí

předchozí měsíc Květen 2022 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
           
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
         
19. 6. 2022

Slavnostní vyhlášení výsledků výtvarné soutěž Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2022

Vernisáž výstavy výtvarných prací, soutěže v muzejní zahradě.
14:00