Články

Zlaty list ZK 2017

23. 4. 2017

Základní kolo soutěže Zlatý list proběhlo v pátek 21. dubna na Prachově.

Zúčastnilo se 72 soutěžících z Jičína a okolí. Na stezce, která vedla z Prachovského sedla k Jinolickým rybníkům a zpět, bylo sedm stanovišť a to práce pro přírodu, botanika, batrachologie, herpetologie, geologie, ochrana přírody, ornitologie a dendrologie, na nichž děti uplatnily své znalosti i zkušenosti z přírody. Výborně si vedli na těchto stanovištích dospělí odborníci a dobrovolníci, kteří zajistili hladký průběh stezky pro všechny hlídky.

Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo před Muzeem přírody Český ráj.

Výsledky

Fotogalerie: http://mpcr.rajce.idnes.cz/Zlaty_list_ZK_2017

Více


Druhé narozeniny Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74.

9. 4. 2017

Kadetní setnina si pro jičínskou veřejnost připravila velké překvapení. U příležitosti 2. narozenin (byla založena 9.4. 2015) setnina získala repliku historického praporu. Jičínský pluk svůj prapor obdržel před rovnými 155 lety na cvičišti u Montagany v Italii.
Pro kadety tento prapor vysoký 110 cm na hedvábí namaloval Jan Juna. Jedná se o zmenšenou verzi historického praporu. Špice praporu byla vyrobena podle špice 75. pěšího pluku, který vznikl ve stejné době Žerď a špici pro kadetní setninu vyrobil Martin Tichý od 5. praporu polních myslivců.

Více


Národní den žab

9. 3. 2017

Kdy mají žáby svátek?

Přece na svatého Řehoře. „ Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, žába hubu otevře….“

A ten den nastane 12. března.

Bude se slavit v Praze, můžete se o něm dozvědět i ve Snídani s Novou 10. března.

 

Více


Přírodovědný kroužek vyrazil do Zoo

19. 2. 2017

Děti z přírodovědného kroužku využily své volné vstupenky, kterou získaly v soutěži Zlatý oříšek Královéhradeckého kraje 2016. V době jarních prázdnin jsme se sešli na autobusovém nádraží a vyrazili do Zoo Dvůr Králové. Tam jsme se podle věku rozdělili do tří skupin a plnili nejrůznější úkoly. Například jsme zjišťovali, které srstnaté zvíře je příbuzné slonovi.
Děti zkoumaly nejenom rozmanité druhy zvířat, ale i to, jak jsou pro jednotlivá zvířata uzpůsobeny výběhy, což je pro nás inspirací do muzejní zahrady. Velkým zpestřením bylo právě probíhající krmení a pozorování mláďat.
Mladí přírodovědci navštívili dokonce i „Safari“. V pavilonu hmyzu jsme totiž objevili, že se rozutekly exponáty po pavilonu. Mohly jsme tak strašilky zkoumat opravdu zblízka.


Fotogalerie: http://mpcr.rajce.idnes.cz/Zoo_Dvur_Kralove_3.2.2017/

Více


Historický kroužek vyrazil po stopách historie v Jičíně.

19. 2. 2017

Kroužek se vydal na tradiční vycházku městem Jičínem, kdy hledal podle starých fotografií a kreseb přesná místa, která jsou na nich zachycena a vysvětloval si, co se tam dělo. Mladí historici si povídali o nejrůznějších událostech, od husitských dob až po rok 1968, kdy podle fotografií určili, kde přesně Jičínem projížděly tanky a proč tu byly. Nebyl opomenut ani rok 1866, na který se historický kroužek zaměřuje. Byla řeč třeba i o pokladu nalezeném na Jičínském bojišti.
Kroužek dále pokračuje v přípravách na dubnové narozeniny kadetní setniny, které se uskuteční v dubnu.

Více


Mladí přírodovědci nezahálejí ani v zimě

24. 1. 2017

Prachov máme poněkud pod sněhem, na zahradě muzea leží půl metru sněhu. Ptákům se líbí, že jim děti z přírodovědného kroužku zavěsily na větve lojové kuličky a jablíčka a že se v zahradě mohou napájet u nezamrzlého jezírka s prosklenou stěnou. V tomto prostředí se ale  pravidelné schůzky kroužku konat nemohou a tak se mladí přírodovědci přesunuli do Jičína na 2. základní školu, kde pokračují ve zdokonalování svých znalostí o přírodě. Kroužek navštívil výstavu Nejohroženější česká žába v Biografu Český ráj, kde se seznámil se specifickými životními potřebami této zajímavé žáby i dozvěděl se o přípravě záchranného programu pro její zachování v české krajině.

Více


Historický kroužek

24. 1. 2017

Historický kroužek je stále aktivní. Vzhledem k zimnímu počasí se schůzky přesunuly z Prachova  do Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně. Kroužek zde má projekce na různá zajímavá témata z minulosti. Z historického pohledu tak zkoumal Švejka, ale také třeba jak to bylo v historii a je teď v současnosti s výskytem dětí v armádě.

Více


Aeskulapův had

10. 1. 2017

Had obtáčející hůl řeckého boha – patrona lékařů Aeskulapa je k vidění dost často. Označuje sanitky a lékárny a patří k nejstarším zobrazením hada.  

Užovka stromová (Zamenis longissima) se dříve nazývala užovka Aeskulapova. Je náš největší had – dorůstá běžně délky okolo 150 cm, vzácněji až 200 cm. Dospělé užovky mají svrchní stranu těla hnědou až hnědozelenou a spodní žlutou. Zornice oka je kruhová a jedinci se od sebe liší unikátním uspořádáním a počtem štítků nad a pod čelistí a na spáncích. Samce lze rozeznat od samic pomocí tvaru kořene ocasu, který se u samic od kloaky rychle zužuje, zatímco u samců je silný. Mláďata jsou výrazně skvrnitá a mají za hlavou patrné žluté půlměsíce. Užovka stromová není jedovatá, i když její kousnutí může být nepříjemné.

Více


Obojživelník roku

10. 1. 2017

Obojživelník roku se vyhlašuje od roku 2007, plaz roku od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat prostřednictvím jednoho zajímavého druhu, že obojživelníci a plazi jsou zajímaví živočichové, jsou součástí našeho kulturního dědictví a zaslouží si pomoc lidí a hlavně ochranu míst, kde žijí. Obojživelníkem roku 2017 byla vyhlášena blatnice skvrnitá, plazem roku 2017 užovka stromová.

Česneková žabka

Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) má ve srovnání s našimi ostatními žábami několik zvláštností. Jediná z nich má svislou zřítelnici a to schopnou akomodace, ve tmě se jí rozšiřuje, na světle zužuje. Blatnice se tedy nechá poznat podle toho, že má „očka jako kočka“. Setkáme-li se s touto celkem  nenápadnou žabkou v přírodě, překvapí nás, že nehledá úkryt ve vodě jako ostatní žáby, ale rychle se zahrabe do země, zdá se nám, jakoby se propadla. Má silné nohy přizpůsobené k hrabání, na chodidlech zadních noh má velký tuhý hrbol pokrytý rohovinou, který ji umožňuje spolu s hrotitou zadní částí těla obratné zahrabávání. Značnou část života tráví  ve dne právě v zemi, v noci se vydává na lov. Sekret, který ji zvlhčuje pokožku, voní po česneku, proto její dřívější název byl blatnice česneková. Pro všechny žáby je vylučování této jemné kapaliny kožními žlázami velmi důležité, protože  jim umožňuje dýchání přes pokožku a zároveň ji chrání před kožními infekcemi.

 

Více


Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku č 74 je stále aktivní.

11. 11. 2016

Kadetní setnina často jezdí na nejrůznější  akce k roku 1866 v ČR. Nedávno se kadeti účastnili pietního aktu v Bosni či Návštěvy Františka Josefa I. na bojišti 1866 a dále dělali doprovod Jeho výsosti na Jízdě historickým parním vlakem, kdy se s vlak zastavil i na nádraží v České Skalici, kde 74. pěší pluk v roce 1866 prošel prvním bojem.

Kadeti k Dni válečných veteránů uctili památku padlých zapálením svíček u pomníků na Prachově. 12.11 se zúčastní vzpomínkové akce ke dni veteránů v Předměčicích nad Labem.
Kadetní setnina po této akci bude mít letos absolvováno 44 akcí což je 4x více než absolvovala v minulém roce. Jičínští kadeti mezi sebe stále přijímají nové členy a začínají připravovat překvapení na příští rok.

Více
Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Duben 2017 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
         
1
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30. 4. 2017

Pálení čarodějnic – pro členy muzejního klubu.