Články

Na Lupinu!

24. 5. 2023

Děti z přírodovědného kroužku muzea přírody Český ráj se 24.5.2023 vypravily na Lupinu! Lupina někdy označovaná českým názvem vlčí bob, pochází ze Severní Ameriky. Lupina mnoholistá je v České republice invazním druhem! Proto jsme byli CHKO Český ráj požádání o pomoc s jejím odstraněním. Děti se tohoto úkolu neohroženě zhostily a lupiny vytrhaly dva pytle.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Na_Lupinu/

Více


Jinolice 2023

24. 5. 2023

Ve čtvrtek 18.5.2023 vyrazily děti z Historického kroužku Muzea přírody Český ráj na vycházku za památkami z roku 1866. Autobusem dojely do obce Jinolice, kde navštívily zajímavý pomník poblíž vlakové zastávky, pomníky na návsi a hromadný hrob u rybníku Vražda.
Všechny tyto památky jsme se snažili kartáči očistit od nečistot.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Jinolice_2023/

Více


Mladý jičínský přírodovědec

10. 5. 2023

V pátek 5.5. se na Prachově konal 1. ročník nové přírodovědné soutěže nazvané Mladý jičínský přírodovědec. Soutěž byla zařazena do projektu "Soutěž a vyhraj", který byl podpořen Královéhradeckým krajem.

Postupně se vydávaly na trať děti od první do sedmé třídy ve dvojčlenných hlídkách.

Čekala je stanoviště s otázkami a poznávačkami z ochrany přírody, botaniky, batrachologie, herpetologie, geologie a ornitologie a jičínské otázky. Inspirací k této soutěži byl Zlatý list z doby před 45 až 50 lety, tehdy totiž děti dostávaly předem otázky z přírodovědných oborů, se kterými se mohly seznámit a tak jim přece jen něco v hlavičkách zůstávalo. Nikdo přece nemůže chtít, aby děti byly odborníky ve všech oborech, to nejsou ani dospělí. Děti se tedy mohly připravit a měly ze soutěže radost. Za pěkného počasí si pobyt v přírodě užívali nejen děti, ale také dospělí na stanovištích. Na startu i v cíli se sešly děti ze čtyř základních škol a dvou zájmových kroužků.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Mlady_jicinsky_prirodovedec_2023/

Více


Brigáda Prachov 2023

17. 4. 2023

Dne 13. 4. 2023 proběhla na Prachově drobná brigáda, které se účastnili členové Historického kroužku Muzea přírody Český ráj a Kadetní setniny. Byl uhrabán prostor kolem pomníků v Prachovském sedle. Zároveň jsme se snažili najít, místo, kde byl kreslen historický obraz, který zachytil boje 1866 v Prachovských skalách.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Brigada_Prachov_2023/

Více


74. pěší pluk v Jičíně

3. 4. 2023

Dne 2.4.2023 znovu  Jičínem pochodovali vojáci ve slavnostních uniformách!
Akce se konala v rámci projektu „Historie prožitkem“ podpořeného Královéhradeckým krajem. Jednalo se o připomínku 74. pěšího pluku. Vojáci v útvaru prošli Husovou ulicí ke koselu sv. Jakuba Většího.
U kostela čekali vojáci od prvního saského mysliveckého praporu, kteří kvůli této akci přijeli z Německa, aby nás podpořili v naší činnosti.
Společně zamířili do kostela, kde si sedli do lavic, a poslouchali proslov Šikovatele 74. pěšího pluku Petra Lazurka.
V projevu bylo vysvětleno, proč jsou desky se jmény padlých 74. pěšího pluku umístěny právě v tomto kostele. Konkrétně se zde nachází deska upomínající na první bojové nasazení 74. pěšího pluku za války 1866 a tažení do Bosny a Hercegoviny.

Klub vojenské historie Jičín  vystupuje  na vojensko-historických akcích právě v uniformách 74. pěšího pluku z roku 1866, kdy na našem území došlo k největší bitvě v našich dějinách, přímo Jičín se stal dějištěm druhého největšího střetu celé války.
Zajímavé je, že 74. pěší pluk je jedinou jednotkou, která byla poprvé bojově nasazena ve svém vlastním doplňovacím obvodu. Vojáci tak skutečně bránili své domovy a rodiny proti nepříteli. V současnosti je naše historická jednotka oceňována nejenom za perfektní vystupování a disciplínu, znalost povelů a čím dál lepší vyzbrojenost a vystrojenost. Za našimi členy je vidět skutečně velký kus práce a jsme rádi, že naši kadeti s námi zůstávají a pořizují si své vlastní uniformy. A vytváří tak 74. pěší pluk.
I díky tomu počet našich členů stoupá a na akcích jsme často jednou z nejpočetnějších jednotek. Této akce se nás účastní „jen“ 13, ale do pole v současné době dokážeme postavit už 28 osob.

Více


Velikonoční dílna 2023

30. 3. 2023

Muzeum přírody Český ráj uspořádalo na Prachově pro děti ze svých zájmových kroužků a jejich rodiče velikonoční dílnu. Děti vyráběly z vlny ptáčky, mezi výrobky se objevili datlové, červenky střízlíci i papoušci. Bez práce nezůstali ani rodiče, ti vytvářeli z březových větviček pro ptáčky hnízda.

Všichni dohromady při tom poslouchali pohádku Doktoři stromů, napínavý příběh o mláděti datla, které se zatoulalo a setkalo se nejen se žlunou a strakapoudem, ale dokázalo dokonce uniknout toulavé kočce, lišce a kuně a šťastně se vrátilo domů.

Děti a rodiče se příjemně pobavili a domů se vraceli s „velikonoční výzdobou“.I tato akce je součástí projektu „Zájmové kroužky na Prachově“ podpořeného Královéhradeckým krajem a městem Jičínem.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Velikonocni_dilna_2023/

Více


31. Žabí běh na sněhu a blátě

12. 3. 2023

Jarní Žabí běh tradičně zahajuje sezónu v Muzeu přírody Český ráje a je spojen s oslavami Národního dne žab (NDŽ). Letos datum konání 12. března připadlo přesně na tento den, tedy na svátek sv. Řehoře, kdy čáp letí přes moře a žába hubu otevře.
Akce se konala v rámci projektu "Běhejte pro radost" podpořeného Královéhradeckým krajem.

Více


Brigáda KVH Jičín

6. 3. 2023

V neděli 5. 3 se konala brigáda KVH Jičín, které se účastnilo celkem 14 osob.
Brigáda byla zaměřena na přišívání tkalounů na bočnice přístřešku, který je tak oproti minulému roku zásadně zdokonalen. Dále probíhaly práce na úpravách klubového řemení, kde bylo nutné přidělat pár dírek, přečistit přezky a vše sesadit do kompletů. Vyčištěno byla i veškerá výzbroj, jako jsou bajonety, šavle, sekery. Vyčištěna před sezonou byla i špice praporu, která se teď krásně leskne! Jsme tedy plně připraveni na novou sezonu akcí. Díky tomu, že nás bylo hodně, práce šla úžasně rychle od ruky a celou brigádu jsme zakončili přátelským klábosením a opékáním buřtů.

Naši příznivci nás poprvé letos uvidí, na Otvírání pevnosti Josefov, kde se ukážeme v nebývale velkém počtu.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Brigada_KVH_Jicin/

Více


On-line vědomostní hra o roce 1866

19. 2. 2023

V sobotu 18.2. v 19:00 začalala On-line vědomostní hra o roce 1866, probíhala prostřednictvím „jit.meet“. Podklady pro hru vytvořilo Muzeum přírody Český ráj ve spolupráci s Komitétem pro udržováním památek z války roku 1866.
Hra systému „Riskuj“ obsahovala různě těžké otázky, kdy hráči poznávali uniformy vojáků, osobnosti války, bojiště války 1866.
Na výzvu v četu se hlásili na výběr otázky z daných témat a vybrali, za kolik bodů otázku chtějí.
Pokud byla otázka zodpovězena správně, dotyčnému byl zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazila otázka, mohli se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpověděl špatně, možnost odpovědět měli ti, kteří se přihlásili po něm.
Když byly zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevřela se bonusová otázka, která byla za zvýšený počet bodů.
Zajímavé bylo hru i jen sledovat. Každý se tam mohl dozvědět něco nového a sledovat výkony soutěžících.

Více


VH KVH Jičín 2023

13. 2. 2023

V sobotu. 11.2.2023 se v městě Železnice konala Valná hromada Klubu vojenské historie Jičín.

Valnou hromadu řídil předseda klubu Petr Lazurko, který byl ten den poprvé v nové hodnosti šikovatele. Valné hromady se osobně či online účastnilo 13 členů KVH a 8 hostů.
Valná hromada rozhodla o zavedení pravidel na povyšování do stálých hodností, která jsou stejná jako využívá 18. pěší pluk z Hradce Králové. Jedná se o jasně stanovená kritéria co vše vojám musí splňovat pro povýšení do konkrétních hodností.
Klub dále rozhodl o povýšení Matěje Kavana do hodnosti desátníka!
Valná hromada dále řešila pozvánky na zahraniční akce, kam je jednotka zvána a spoustu dalších záležitostí týkajících se klubu.

https://1866.rajce.idnes.cz/VH_KVH_Jicin_2023/

Více
Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
     
24. 2. 2024

1866 oline hra 2024

V sobotu 24. února 2024 od 19:00 klikni na odkaz na četovou místnost a zahraj si s ostatními hru.
https://meet.google.com/pcd-icfz-ofe
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat armády, zajímavosti, města, hodnosti, bitvy a data a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!