Články

Hlasujte pro KVH Jičín!

3. 9. 2023


Hlasujte pro KVH Jičín!
Od 5.9. 2023 do 12.9.2023 začíná hlasování o nejlepší projekt na:
https://www.burzafilantropie.cz/okres/hradec-kralove/

Prosíme, hlasujte a pošlete náš projekt do finále!.
Ve hře je vybavení pro naše kadety!

Více


Historické soustředění 2023

13. 8. 2023

Historické soustředění 13.8.2023

Dnes po příjezdu účastníků jsme se seznámili s pravidly chování na soustředění.

Oživili jsme si historii našeho regimentu. Prošli si základní informace o Prusko - rakouské válce roku 1866.
Večerní výcvik jednotlivce všechny bavil. Vpravo, vlevo se nám ani po zrychlení povelů nepletlo.
Také jsme se rozdělili do dvou čet, které si zvolily své velitele.

Galerie

Historické soustředění 14.8.2023

Náš den začal zpěvem – učili jsme se totiž nové písničky k pochodu.
Poté jsme se přesunuli na louku, kde jsme trénovali pohyb ve formaci a cviky s puškami.
Po náročném trénování, kde jsme běhali ve formaci, jsme se posilnili obědem a po poledním klidu vyrazili k pomníkům v Horním Lochově.

Večer nás čekala přednáška „Všední tvář vojenského tažení v roce 1866 očima českých účastníků“
Pro odlehčení jsme si pak dali „Humor a armádu“
Na závěr nás čekalo ještě opékání buřtíků. Prostě den plný informací a zážitků.

Galerie

Historické soustředění 15.8.2023

V úterý přišel výcvik pro speciální funkce. Cvičili jsme praporečníky, tesaře, bubeníky a další potřebné funkce.  Dále pro nás byla připravena překážková dráha, na které kadeti museli zdolávat různé terénní nerovnosti a překážky.  Prošli i výcvikem pro boj v otevřeném pořádku.

Odpoledne následoval výlet za pomníky do Podůlší. U pomníku jsme si četli o Železné brigádě, které tento prostor bránila proti Prusům.  Zmíněna byla i legenda o souboji důstojníků v místní hospodě. Oba však zahynuli, když veleli mužstvu v otevřeném pořádku.

Večer pak následovalo povídání o druzích výcviku a povídání na téma co a kde nosila rakouská armáda.

Galerie

Historické soustředění 16.8.2023

Proběhlo rozřazení výzbroje a školili jsme se -  jak správně balit pláště do bandalírů na slavnost.

Pak nás čekal výcvik v setnině, kde jsme trénovali rozvíjení do linie, či do bojové kolony.

Odpoledne následoval výlet za Poutníkem.  Odkud jsme se vydali ještě zkoumat budoucí bojiště.

Byl ale vyhlášen poplach, který nám změnil program.
Ustrojili jsme se do slavnostních uniforem a vyrazili jsme na výpravu za účelem potlačení místních loupežníků.  Čekal nás dvoukilometrový přesun lesem, který byl zakončen výstupem do kopce u vrchu Brady. U Brad byl zpozorován, loupežník Rumcajs, kterému jsme domluvili, aby po nás při přesunech neházel žaludy.
Po návratu, nás čekala vzácná návštěva v podání generality, která nás přijela zkontrolovat.

Přijel předseda Komitétu 1866 Miroslav Suchý a ředitel projektu Königgrätz Radek Balcárek a Milan Cerman – všichni pánové v uniformách rakouské a pruské generality.
Pánové kadetů dovezli překvapení v podobě drobných dárečků a také několika cen, do vědomostní soutěže, která kadety čeká na Tažení 1866.  Velitel setniny obdržel velmi zajímavý dárek - knížku, kterou psal Radek Balcárek ve svých 19 letech. Radek Balcárek také obdaroval jednoho z kadetů, se kterým se pravidelně setkává v bitevních střetech.

Galerie

Historické soustředění 17.8.2023

Ve čtvrtek jsme pokračovali v procvičování pohybu v setnině. Kadeti si dokonce zkoušeli pohyb ve čtyřech četách a stavbu čtvercové obrany proti jízdě. Součástí nácviku byla i teorie střetu, kde se kadeti učili, jak se chovat při střetu s nepřítelem.

Odpoledne pak bylo zaměřeno na prohlídku expozice Muzea přírody Český ráj a na čištění zbraní a úpravy výstroje. 
Kadetům byly vydány i pracovní nástroje, aby upravili prostranství pomníků.
Večer nás pak čekaly přípravy na tažení, muselo se dohodnout, co kdo ponese a jak budeme rozmístěni.  Potom jsme si povídali o rekonstrukcích vojenských událostí v Dánsku a reenactmentu.

Galerie

Tažení 1866 - 18.8.2023

Akce se konala v rámci projektu „Historie prožitkem“ podpořeného Královéhradeckým krajem. 18.8. vyrazili účastníci historického soustředění spolu s kamarády z SVH Liberec v uniformách
2. saského mysliveckého praporu, vojákem 18. pěšího pluku z Hradce Králové a Prusem z 2. magdeburského pěšího pluku č. 27. na polní tažení.
Účastníky přepravil speciální autobus do obce Veliš, kde se vojsko sešikovalo před diváky z obce. Přihlížejícím byly představeny uniformy z války roku 1866.
Za vojáky přijely i redaktorky z Jičínského deníku a z Českého rozhlasu. V obci Veliš také proběhla kontrola zbraní policií ČR.

Z obce Veliš vojáci vypochodovali směrem k Schlikovské hrobce, kterou si prohlédli a zamířili do Podhradí, kde vyšplhali na vrchol Veliš.

Z Podhradí jsme pochodovali po žluté turistické značce do obce Ostružno. Cestou jsme šli v bitevním pořádku, kde fungovali přední stráže a probíhali přepady, které bylo nutné řešit. Cestou jsme se dostávali do různých zajímavých situací. Například se nám podařilo na lesní cestě zformovat karé, ve kterém jsme mohli střílet do čtyř směrů, proti nepříteli. Cestou jsme navštívili i Loretu.

Po příchodu do Ostružna jsme si odpočinuli na návsi a doplnili zásoby tekutin. Velmi děkujeme obci Ostružno za přístup k pitné vodě a možnost využít toalety.
V obci proběhl pietní akt u válečného hrobu z války 1866.

Vojáci pak vypochodovali z obce směrem na Dolní Lochov, který prošli za zpěvu dobových písní po červené turistické značce směrem na Svinčici a po zelené značce na Prachov.
U pomníků v Prachovském sedle došlo k ukončení pochodu a poděkování všem účastníkům za jejich nasazení při polním tažení. Všichni si tak vyzkoušeli čemu čelili na pochodu vojáci v období 1866 a jaké problémy na pochodu museli řešit.

Oni však na rozdíl od nás měli kompletní výzbroj o váze přibližně 25 kg a vzdálenost, kterou překonávali, nebyla jen 13 km, ale mnohem větší.

V Prachově proběhlo i vyhodnocení vědomostní soutěže, která probíhala na stanovištích, kde jsme odpočívali. Přes 80 odborných otázek připravili členové Komitétu pro udržování památek z války 1866. Za třetí místo obdržel Matyáš Musílek tričko, za druhé místi Ondra Franc brožuru „Příběh zapomenutého obrazu – Cerekvice nad Bystřicí v roce 1866“ a za první místo byla Vojtěchu Klapalovi předána knížka „Josef Volf: Vzpomínky na válku roku 1866“.  Za ceny děkujeme předsedovi Komitétu 1866 Miroslavu Suchému a řediteli projektu Königgrätz Radeku Balcárkovi.

Galerie

Na Tažení 1866 byly pořízeny hned dvě reportáže:

Český rozhlas: https://hradec.rozhlas.cz/pochod-ceskym-rajem-v-historickych-uniformach-aneb-tazeni-1866-jako-ziva-9055487
Jičínský deník: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/kluci-nosi-uniformy-i-zbrane-cisarskych-vojaku-vede-je-nadsenec-z-jicina-2023081.html

Historické soustředění 19.8.2023

Historické soustředění bylo zakončeno v sobotu čištěním výstroje a výzbroje. Pak jsme museli uklidit naše ubikace a připravit si věci k odjezdu.
Odpoledne byl už jen volnější program, kdy jsme prohlíželi fotky z předchozího dne a poslouchali signály na trubku, pokyny jako: vlevo, vpravo, zastavit palbu, rozvinout a podobně.
Táké jsme si zopakovali, jak se měnila hymna naší země a to od středověku do současnosti.

Více


Kudy prošel císařpán 2023

13. 8. 2023

Muzeum přírody Český ráj uspřádalo jako součást projektu Dovolená v Jičíně tradiční oblíbenou akci v sobotu 12. srpna 2023. Do Prachovských skal se vydala třicetičlenná skupina, kterou doplnili muži v historických uniformách. Vycházku vedl Mgr.Petr Lazurko a vyprávěl příběhy, které se tu odehrály a upozorňoval na zajímavosti, kterých si většinou málokdo povšimne. Návštěvníci si tentokrát prohlédli hlavně jižní část skal.

V uniformách se zúčastnili členové historických jednotek pěších pluků č. 74, 73 a 18. Jejich členové si oblékli uniformy 14. praporu polních myslivců, pěšáků, trénu a dělostřelců. Na vycházce nechyběli ani kadeti ani ostřílení veteráni.

V roce 1813 se do Prachovských skal vydal se svým doprovodem rakouský císař Franišek I., který byl v Jičíně na politickém jednání se zástupci Ruska a Pruska o vytvoření koalice proti Napoleonovi. Majiteli panství, kde se nacházejí Prachovské skály, byli tehdy Schlikovi. Ti měli dostatek prostředků a pracovních sil, aby pro návštěvu panovníka upravili jednu z nejhezčích soutěsek, která se pak začala jmenovat Císařská chodba.

Účastníci sobotní vycházky prošli delší trasu než tehdy císařpán, proto se pak rádi občerstvili při opékání buřtů a podělili se o své dojmy a zážitky. Akce se konala v rámci projektu „Historie prožitkem“ podpořeného Královéhradeckým krajem.

https://www.rajce.idnes.cz/mpcr/album/kudy-prosel-cisarpan-2023

Více


Přírodovědné soustředění v Prachově

31. 7. 2023

Přírodovědné soustředění v Prachově 30.7.2023

Zdravíme z Prachova.

Co jsme dnes všechno stihli :-) ? Přivítali jsme se s kamarády, povlékli si postele – byla to fuška. Snědli jsme večeři. Zahráli si rozřazovací hru, při které jsme se seznámili s novými živočich a rostlinami, houbami. Znáte lociku kompasovou, minovníčka dubového,  slizáka lepkavého? My už ano :-).  
Zdena nás podrobně seznámila s pravidly soustředění, které jsme stvrdili svým podpisem. A pak hurá do skal. Po krátké procházce jsme si poslechli pověst o ochránci Prachovských skal O Pelíškovi. Teď už spíme :-).

Galerie

 

Přírodovědné soustředění v Prachově 31.7.2023

Druhý pozdrav z Prachova :-) .

Dopoledne Mravenci batikovali se Zdenou trička. Smráďata  krmila zvířátka v muzeu a Lumpíci si v zahradě připravovali prezentaci na poslední den. 

Odpoledne jsme se dozvěděli, jak vznikly Prachovské skály, že se vlastně procházíme po dně druhohorního moře. Okolní kopce jsou bývalé sopky z třetihor.

Zoologická přednáška v zahradě muzea byla zajímavá. Prohlédli jsme si skokana skřehotavého, nymfu šídla modrého. Chytili jsme i larvy čolků horských.

Na louce jsme si zahráli hru Hututu.

A po večeři hurá do skal s dobrovolným ochráncem skal panem Milošem Zemanem. Ukázal nám prohřešky turistů – vysvětlil nám, proč se nemají ke skalám dávat klacky, proč se nemají stavět z kamínků mužíci, proč turisti mají chodit po značených cestách, proč si mají po sobě v přírodě uklízet.

Večer jsme si přečetli pověst O založení Bílého mlýna. Pověst se váže k tajemným znakům, které jsou v jižní části Prachovských skal.

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 1.8.2023

Třetí pozdrav z Prachova.
Dnes od rána krásně pršelo a tak všichni radostně vyrazili na aktivity.
Lumpíci tentokrát byli v suchu a batikovali.  Smráďata lovila v extrémních podmínkách. Přesto ulovila záhadné exponáty. Mravenci krmili nikoli sebe, ala všechna zvířata v muzeu. Díky tak úžasnému počasí se jim povedlo ulovit i množství žížal.

Odpoledne nás čekala cesta do neznáma.  Po nepřehlédnutelných značkách (viz fotodokumentace) jsme vyrazili do nám neznámého terénu. Cestou nás čekalo několik zpráv, které jsme museli najít a poté splnit úkol.
Nakonec se nám povedlo najít Petra s částí mapy, ve které bylo vyznačeno místo kde je ukrytý poklad.  Další části mapy měli u sebe Petrovi pomocníci, kteří se ovšem také dobře schovali.

Po chvíli hledání se nám podařilo sestavit mapu. A začal hon za pokladem. Z pokladu jsme měli velkou radost.

Po večeři nás čekala prohlídka vnitřních prostor Muzea přírody Český ráj.
Ještě než začalo znovu pršet a bouřit,  stihli jsme si zahrát svoji oblíbenou vracečku.

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 2.8.2023

Čtvrtý pozdrav z Prachova.

Pravidelné sledování počasí, nám dalo naději, abychom ve středu mohli vyrazit na celodenní výlet.
Po kontrole baťůžků se třemi „P“ se vyrazilo autobusem do Jičína, kde jsme zjistili, že jedeme dále, a to do městečka Železnice. Naším cílem bylo Vlastivědné muzeum. Velice nás zaujal historický obchůdek, expozice mineralogie a roubenka.
Paní průvodkyně nám ukázala  jak se pěstuje a zpracovává len. V roubence jsme si prohlédli jak byly dříve chalupy vybavené, kde lidé spali a čím se živili.
 Z Železnice jsme vyrazili po červené značce k Bílému mlýnu, o kterém jsme četli jednu z pověstí.  Po posílení zmrzlinovou svačinou jsme vystoupali na vrchol Přivýšinu, odkud jsme pokračovali dále na Prachov.

Večer nás pak čekala hra „Riskuj“ s přírodovědnými tématy.
Dnešní pěší pochod byl dlouhý  pouze 9 km, přesto jsme si ho velmi užili. 

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 3.8.2023

Pátý pozdrav z Prachova

Probudili jsme se do slunečného rána a hned jsme se zvesela zdravili pozdravem:“ CO SE BUDE DÍT?“

A dělo se…… Mravenci lovili a poznávali, Lumpíci krmili dravou zvěř a jako jediní smýkali. Ostatním skupinkám se to díky počasí nepodařilo. Smráďata batikovala trička.

Odpoledne mělo být dle plánu dramatické. Po audioposlechu tří pověstí z Českého ráje se losovalo, jakou pověst bude každá skupinka dramatizovat. Děti se začaly připravovat, ale přípravy byly přerušeny výzvou k odchodu z tábora směrem k Vraždě. To je totiž rybník, který mají některé děti ve zvláštní oblibě. Nejenom, že se pěkně vybahní, někdy i vykoupou, ale poznají záludnosti terénu a šťastlivci vyloví síťkou nějaký zajímavý exemplář. Po Vraždě následovala koupel v rybníku Němeček, abychom do civilizace nepřišli páchnoucí a zabahnění.

Třetí rybník, ve kterém jsme lovili se jmenuje Oborský.

Poté jsme se přesunuli do Prachova, kde nás čekalo další  smývání zbytků  nečistot , abychom  mohli jít na  večeři.

A pak už to přišlo. Dramatizace tří pověstí se velmi vydařily. Po nezbytných a oblíbených míčových hrách následovalo noční pozorování v zahradě.

Všechna dnešní dramata jsme ve zdraví přežili.

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 4.8.2023

Šestý pozdrav z Prachova
„To zas bude den“ – tímto pozdravem začal další akční den.
Počasí nám přálo, švadlenky pilně šily u strojů. Zbytek osazenstva se zaměřil na krmení zvěře a budování v zahradě. 

Všichni byli natěšení na odpolední program. Čekala nás poznávačka a soutěž o Prachovských skalách a okolí. 
Soutěž, i přes počáteční obavy dopadla nad očekávání dobře.

V podvečer proběhla tradiční módní přehlídka následovaná opékáním buřtů.
Večerní program jsme zakončili prezentacemi z lovení skupin a společenskými hrami.

Galerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 5.8.2023

Poslední pozdrav z 9. ročníku přírodovědného soustředění na Prachově!

Už od rána začala horečná aktivita abychom stihli vše, co bylo naplánováno. Krmilo se, šilo a dokončovalo se budování na zahradě. 
Přesto byl celý den ve znamení balení a loučení se s kamarády z letošního ročníku.
Na závěr ještě někteří stateční zašli k blízkému poli vytrhávat lupinu. Lupina pochází ze Severní Ameriky a je v České republice invazním druhem! Proto jsme byli CHKO Český ráj požádáni o pomoc  s jejím odstraněním.

Galerie

Více


Na Jičínském bojišti začala rekonstrukce pomníků!

16. 7. 2023

V červenci započaly práce na rekonstrukci pomníku věnovaného pruskému 1. poznaňskému pěšímu pluku č. 18, který byl odhalen v roce 1913. Letos si tedy připomínáme 110 let od jeho odhalení. Zároveň probíhá také oprava sousedního pomníku věnovaného hrabětem Ervínem Schlikem vojákům rakouského 35. pěšího pluku z Plzně Na opravě, která bude probíhat až do září, se finančně podílejí Komitét pro udržování památek z roku 1866 a rodina Schlikova, v případě pruského pomníku pak také formou dotace Královéhradecký kraj.

V sobotu 23. září 2023 proběhne u nově opravených pomníků pietní akt pořádaný Muzeem přírody Český ráj a bitevní ukázka, která bude zaměřena na události spjaté s pruským 18. pěším plukem.
Už teď mohou návštěvníci Muzea přírody Český ráj obdivovat fotografie z bitevních ukázek a předměty z prusko-rakouské války 1866.

Více


Ocenění velitele kadetní setniny

9. 7. 2023
Předsedovi KVH Jičín a veliteli Kadetní setniny Petru Lazurkovi se dostalo nebývalé pocty!
Na začátku bitevní ukázky k 157. výročí bitvy u Hradce Králové při vyřazování kadetů k polnímu vojsku obdržel Petr Lazurko před nastoupenými jednotkami od organizačního týmu Königgrätz 1866 Stříbrný záslužný kříž s korunou na vojenské stuze za svou činnost s mládeží!
Vyznamenání předali Radek Balcárek, ředitel projektu Königgrätz 1866, Miroslav Suchý, předseda Komitét pro udržování památek z války roku 1866, z.s. a představitel generála Windischgrätze populární herec Václav Vydra

Více


Dovolená v Jičíně 2023

30. 5. 2023

Dovolená v Jičíně 24.6.2023

Podvečerní vycházky Po stopách bojů 1866 v Jičíně. 2023

Dovolená v Jičíně 8.7.2023

Dovolená v Jičíně 15.7.2023

Dovolená v Jičíně 22.7.2023

Dovolená v Jičíně 29.7.2023

Dovolená v Jičíně 5.8.2023

Rájmaraton 2023

Kudy prošel císařpán 2023

Dovolená v Jičíně 19.8.2023

Dovolená v Jičíně 26.8.2023

Dovolená v Jičíně 2.9.2023

Více


Na Lupinu!

24. 5. 2023

Děti z přírodovědného kroužku muzea přírody Český ráj se 24.5.2023 vypravily na Lupinu! Lupina někdy označovaná českým názvem vlčí bob, pochází ze Severní Ameriky. Lupina mnoholistá je v České republice invazním druhem! Proto jsme byli CHKO Český ráj požádání o pomoc s jejím odstraněním. Děti se tohoto úkolu neohroženě zhostily a lupiny vytrhaly dva pytle.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Na_Lupinu/

Více


Jinolice 2023

24. 5. 2023

Ve čtvrtek 18.5.2023 vyrazily děti z Historického kroužku Muzea přírody Český ráj na vycházku za památkami z roku 1866. Autobusem dojely do obce Jinolice, kde navštívily zajímavý pomník poblíž vlakové zastávky, pomníky na návsi a hromadný hrob u rybníku Vražda.
Všechny tyto památky jsme se snažili kartáči očistit od nečistot.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Jinolice_2023/

Více


Mladý jičínský přírodovědec

10. 5. 2023

V pátek 5.5. se na Prachově konal 1. ročník nové přírodovědné soutěže nazvané Mladý jičínský přírodovědec. Soutěž byla zařazena do projektu "Soutěž a vyhraj", který byl podpořen Královéhradeckým krajem.

Postupně se vydávaly na trať děti od první do sedmé třídy ve dvojčlenných hlídkách.

Čekala je stanoviště s otázkami a poznávačkami z ochrany přírody, botaniky, batrachologie, herpetologie, geologie a ornitologie a jičínské otázky. Inspirací k této soutěži byl Zlatý list z doby před 45 až 50 lety, tehdy totiž děti dostávaly předem otázky z přírodovědných oborů, se kterými se mohly seznámit a tak jim přece jen něco v hlavičkách zůstávalo. Nikdo přece nemůže chtít, aby děti byly odborníky ve všech oborech, to nejsou ani dospělí. Děti se tedy mohly připravit a měly ze soutěže radost. Za pěkného počasí si pobyt v přírodě užívali nejen děti, ale také dospělí na stanovištích. Na startu i v cíli se sešly děti ze čtyř základních škol a dvou zájmových kroužků.

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Mlady_jicinsky_prirodovedec_2023/

Více
Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Červenec 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
       
20. 7. 2024

Vejce a vajíčka

17:00 - 20:00
Každé zvířátko má jiné vajíčko, přijďte si je prohlédnout.