Články

Děti z prachovských kroužků se vrátily zpět do Muzea.

23. 5. 2021

Není k dispozici žádný popis fotky.Hned, jak nám to bylo umožněno, začaly se děti znovu scházet na Prachově. Děti z přírodovědného kroužku tam čekala zvířata, se kterými se děti po dobu online kroužků nemohly setkávat. Ač děti musí dodržovat všechna aktuální nařízení, jsou nadšené, že jsem se mohli znovu  setkat nejen se zvířaty, ale i mezi sebou. Děti hned začaly připravovat některé venkovní expozice, Dokonce v muzeu instalovaly novou techniku – podvodní světlomety.
Děti z historického kroužku strojily v muzeu figurínu do uniformy, střílely z luku a hlavně mohly začít znovu cvičit se zbraněmi a připravovat se na 155. výročí prusko-rakouské války.

Více


Muzeum přírody Český ráj zahajuje sezonu!!

5. 5. 2021
Tuto sobotu se veřejnosti znovu otevírá Muzeum přírody Český ráj.
Kromě upravených venkovních expozic a cestiček v muzeu jsou ve vnitřních prostorech připraveny hned dvě nové výstavy zaměřené na rok 1866.
Rok 2021 je rokem 155. výročí prusko-rakouské války. Války, která vyústila v největší bitvu na území Čech. Jičínsko se stalo dějištěm druhé největší bitvy celé války. V řadách rakouské armády na Jičínsku bojovalo velké množství Čechů, kteří bránili svou zem, mnozí tu i položili život. Proto se na Jičínsku nachází velké množství památníků, pod kterými jsou tito vojáci pohřbeni.
Vzpomínkové akce k roku 1866 ve fotografii – Výstava představuje vzpomínkové akce pořádané v Čechách i zahraničí. Díky historickým rekonstrukcím důležitých událostí zde najdete řadu zajímavých fotografií. Jsou tu obrázky z Dánska, kde byli Rakušané a Prusové jako spojenci, až po návštěvu rakouského císaře Františka Josefa I., který po válce navštívil místa, kde válka probíhala. Nejvíce jsou zde však zastoupena česká bojiště, zvláště pak Hradec Králové, kde došlo k rozhodující bitvě. Na těchto snímcích je prezentována jak taktika jednotlivých armád, tak i jejich jednotlivé složky.
Jičínské bojiště- Výstava fotografií zaměřená na rekonstrukce z války roku 1866 na Jičínsku. Můžete na ni sledovat jak vývoj historických jednotek zabývajících se rokem 1866, tak i řadu zajímavých lokací, kde se historické jednotky pohybovaly. Prostor je zde věnován i
Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74.
, která vznikla právě v Muzeu přírody Český ráj.

Více


Muzeum modernizuje

5. 5. 2021

V Muzeu přírody Český ráj  byl vztyčen opravený holubník, který byl loni v silném větru poškozen. Nová konstrukce sloupu je kovová, aby byla pevnější a odolnější. Dřevěné části holubníku byly po rekonstrukci znovu instalovány na původní místo.
Byla upravena palisáda u tůněk pro želvy nádherné a pro karasy červené. Jednalo se o nejstarší palisádu tohoto typu v muzeu. Došlo zde k zahloubení betonových obrubníků, na které byla pomocí sloupků upevněna dřevěná palisáda. Výhodou tohoto řešení je, že dřevo není v kontaktu se zeminou. Zlepšil se tak vzhled a prodloužila se tak životnost celého zařízení.
Králíci mají komfortnější výběhy!
Byly opraveny výběhy pro králíky a morčata. Nově je nad nimi umístěna střecha, která zvířata chrání před deštěm. U patrových výběhů byly zdokonaleny schůdky do patra, takže jsou nyní stabilnější a navíc opatřené zábradlím k zvýšení bezpečnosti morčat, které tak schůdky lépe překonávají.

Více


Pojď si prožít historii.

11. 4. 2021

Pokud vás zajímají dějiny, máme pro vás jedinečnou možnost prožít si historii, a ne si o ní pouze číst. Muzeum přírody Český ráj ve spolupráci s Klubem vojenské historie Jičín připravilo druhý ročník historického soustředění pořádaného 15 – 21.8.2021.

Historické soustředění je připraveno pro děti z ZŠ a SŠ. Počet účastníků soustředění je omezen kapacitou objektu.

 Přihlášku na soustředění je nutné podat do 30.5.2021

Více


BETLÉMY V ZAHRADĚ

23. 12. 2020

Více


Den veteránů online

12. 11. 2020
Dne 11.11. od 20:00 se uskutečnil „Den veteránů online“. Děkujeme všem, co se této netradiční akce zúčastnili.
Stejně jako v ostatních klubech i naši členové byli natěšení na akce,které se začali znovu rušit.
Náš klub se přes všechny tyto nepříjemnosti rozhodl připomenou Den veteránů a to velmi netradičně. Vzhledem k faktu, že většina našich členů je na online výuce, napadlo nás, že by se tento den naši členové ustrojili na výuku do uniforem a připomněli tak Den veteránů.
Většina z nás, co jsme se dnes připojili, jsme válku nikdy nezažili.
Zajímáme se o historii, a proto chodíme na vzpomínkové akce v uniformách, máme znalosti o období, ze kterého máme uniformu. Povídáme si o tom, čím si vojáci museli projít. Vojáci šli bojovat za ideál, za myšlenku, za svou rodinu. Tento boj se však nutně změnil v boj za kamaráda, který v těchto bojích stál po vašem boku. Tím, že Den veteránů připomínáme, připomínáme i osudy vojáků, kteří pro svou vlast položili život.
Při hlubším zamyšlení, tím že chodíme v uniformách a připomínáme hrůzy války, bojujeme proti tomu, aby se tyto události znovu opakovali.

Více


154. výročí bitvy u Jičína

22. 9. 2020

Dne 19.9 se na Jičínsko sjeli vojáci v historických uniformách, aby připomněli 154. výročí bitvy u Jičína.
Dopolední program se konal v obci Radim. Vojáci  historických jednotek prošli obcí a zastavili před radnicí, kde byli přivítáni starostkou obce Radim Zdeňkou Stříbrnou. Po přivítání se vojsko přesunulo před hřbitov, kde byl připraven zapáskovaný prostor určený na ukázky výcviku. Diváci si zde sledovali výcvik rakouské a pruské pěchoty, saských myslivců a rakouského dělostřelectva. Následovalo seznámení s děním v Radimi v roce 1866. S obcí je spjat osud Augusta Bystronovského, který na Jičínsko bojoval ve věku 26 let jako podporučík u 8. setniny 18. pěšího pluku. Během bojů o obec Zámezí byl střelen do prsou. Těžce raněného ho na zádech z bojiště odnesl desátník Andreas Fischer. Později však byl těžce raněný podporučík ponechán svému osudu v příkopu u státní silnice na Hořice. Tam jej nalezl rolník z Radimi a odvezl ho do Dřevěníce, kde podporučík zemřel. Původně byl pohřben na starém hřbitově v Radimi. Po jeho zrušení byla 5.12.1958 provedena exhumace a ostatky byly uloženy na novém hřbitově v Radimi.

Více


Historické soustředění 1866 na Prachově

16. 8. 2020

Historické soustředění 16.8.2020

V neděli17.7.2020 začalo Historické soustředění 1866 pořádané Muzeem přírody Český ráj. Lektory tohoto soustředění byli členové Komitétu 1866 Mgr. Petr Lazurko a Zdeněk Studený.
Děti se seznámily s režimem soustředění, jeho pravidly a byla jim zapůjčena výstroj KVH Jičín.
Vybraly si čepice a zbrusu nové brotsaky a opasky, které byly zakoupeny díky dotaci Královéhradeckého kraje. Po večeři byla připravena prezentace o kadetní setnině, po které byly děti pro potřeby výcviku rozděleny do dvou čet, a byl zahájen výcvik nástupu čety a výcvik jednotlivce. Velitelem první čety se stal kadet IV. třídy Vojtěch Klapal a velitelem druhé čety kadet III. třídy Adam Lejček. Oba kadeti dostali úplně nové poddůstojnické šavle vz. 1862 (pořízené díky nadaci Kde domov můj) jako odznak své hodnosti.

Fotogalerie

Více


Jubilejní Maraton Českým rájem: i přes vedro všichni dokončili

10. 8. 2020

Významem velké maratony se běhají v neděli. Nejinak tomu bylo i při desátém ročníku Maratonu Českým rájem, 9. srpna 2020. Trasa a umístění občerstvovaček zůstaly stejné jako loni. V sobotu před maratonem bylo vedro a předpověď počasí na neděli slibovala stejné podmínky. Teplo bylo už od rána a teplota vzduchu se postupně vyšplhala na 31°C za skoro jasné oblohy. Trochu se zatáhlo až po 14:30. Byl to druhý až třetí nejteplejší ročník. Cesty v terénních pasážích byly většinou suché.

Více


Přírodovědné soustředění v Prachově 2020

2. 8. 2020

Přírodovědné soustředění v Prachově 2.8.2020

Fotogalerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 3.8.2020

Fotogalerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 4.8.2020

Fotogalerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 5.8.2020

Fotogalerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 6.8.2020

Fotogalerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 7.8.2020

Fotogalerie

Přírodovědné soustředění v Prachově 8.8.2020

Fotogalerie

VíceKalendář akcí

předchozí měsíc Září 2021 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
18. 9. 2021

155. výročí bitvy u Jičína

Vzpomínková akce na prusko-rakouskou válku 1866, pietní akt u pomníků, připomínka událostí, které proběhly ve zdejší krajině, bitevní ukázka.