Články

Národní den žab

9. 3. 2017

Kdy mají žáby svátek?

Přece na svatého Řehoře. „ Na svatého Řehoře čáp letí přes moře, žába hubu otevře….“

A ten den nastane 12. března.

Bude se slavit v Praze, můžete se o něm dozvědět i ve Snídani s Novou 10. března.

 

Více


Přírodovědný kroužek vyrazil do Zoo

19. 2. 2017

Děti z přírodovědného kroužku využily své volné vstupenky, kterou získaly v soutěži Zlatý oříšek Královéhradeckého kraje 2016. V době jarních prázdnin jsme se sešli na autobusovém nádraží a vyrazili do Zoo Dvůr Králové. Tam jsme se podle věku rozdělili do tří skupin a plnili nejrůznější úkoly. Například jsme zjišťovali, které srstnaté zvíře je příbuzné slonovi.
Děti zkoumaly nejenom rozmanité druhy zvířat, ale i to, jak jsou pro jednotlivá zvířata uzpůsobeny výběhy, což je pro nás inspirací do muzejní zahrady. Velkým zpestřením bylo právě probíhající krmení a pozorování mláďat.
Mladí přírodovědci navštívili dokonce i „Safari“. V pavilonu hmyzu jsme totiž objevili, že se rozutekly exponáty po pavilonu. Mohly jsme tak strašilky zkoumat opravdu zblízka.


Fotogalerie: http://mpcr.rajce.idnes.cz/Zoo_Dvur_Kralove_3.2.2017/

Více


Historický kroužek vyrazil po stopách historie v Jičíně.

19. 2. 2017

Kroužek se vydal na tradiční vycházku městem Jičínem, kdy hledal podle starých fotografií a kreseb přesná místa, která jsou na nich zachycena a vysvětloval si, co se tam dělo. Mladí historici si povídali o nejrůznějších událostech, od husitských dob až po rok 1968, kdy podle fotografií určili, kde přesně Jičínem projížděly tanky a proč tu byly. Nebyl opomenut ani rok 1866, na který se historický kroužek zaměřuje. Byla řeč třeba i o pokladu nalezeném na Jičínském bojišti.
Kroužek dále pokračuje v přípravách na dubnové narozeniny kadetní setniny, které se uskuteční v dubnu.

Více


Mladí přírodovědci nezahálejí ani v zimě

24. 1. 2017

Prachov máme poněkud pod sněhem, na zahradě muzea leží půl metru sněhu. Ptákům se líbí, že jim děti z přírodovědného kroužku zavěsily na větve lojové kuličky a jablíčka a že se v zahradě mohou napájet u nezamrzlého jezírka s prosklenou stěnou. V tomto prostředí se ale  pravidelné schůzky kroužku konat nemohou a tak se mladí přírodovědci přesunuli do Jičína na 2. základní školu, kde pokračují ve zdokonalování svých znalostí o přírodě. Kroužek navštívil výstavu Nejohroženější česká žába v Biografu Český ráj, kde se seznámil se specifickými životními potřebami této zajímavé žáby i dozvěděl se o přípravě záchranného programu pro její zachování v české krajině.

Více


Historický kroužek

24. 1. 2017

Historický kroužek je stále aktivní. Vzhledem k zimnímu počasí se schůzky přesunuly z Prachova  do Knihovny Václava Čtvrtka v Jičíně. Kroužek zde má projekce na různá zajímavá témata z minulosti. Z historického pohledu tak zkoumal Švejka, ale také třeba jak to bylo v historii a je teď v současnosti s výskytem dětí v armádě.

Více


Aeskulapův had

10. 1. 2017

Had obtáčející hůl řeckého boha – patrona lékařů Aeskulapa je k vidění dost často. Označuje sanitky a lékárny a patří k nejstarším zobrazením hada.  

Užovka stromová (Zamenis longissima) se dříve nazývala užovka Aeskulapova. Je náš největší had – dorůstá běžně délky okolo 150 cm, vzácněji až 200 cm. Dospělé užovky mají svrchní stranu těla hnědou až hnědozelenou a spodní žlutou. Zornice oka je kruhová a jedinci se od sebe liší unikátním uspořádáním a počtem štítků nad a pod čelistí a na spáncích. Samce lze rozeznat od samic pomocí tvaru kořene ocasu, který se u samic od kloaky rychle zužuje, zatímco u samců je silný. Mláďata jsou výrazně skvrnitá a mají za hlavou patrné žluté půlměsíce. Užovka stromová není jedovatá, i když její kousnutí může být nepříjemné.

Více


Obojživelník roku

10. 1. 2017

Obojživelník roku se vyhlašuje od roku 2007, plaz roku od roku 2009. Cílem tohoto dlouhodobého projektu je ukázat prostřednictvím jednoho zajímavého druhu, že obojživelníci a plazi jsou zajímaví živočichové, jsou součástí našeho kulturního dědictví a zaslouží si pomoc lidí a hlavně ochranu míst, kde žijí. Obojživelníkem roku 2017 byla vyhlášena blatnice skvrnitá, plazem roku 2017 užovka stromová.

Česneková žabka

Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) má ve srovnání s našimi ostatními žábami několik zvláštností. Jediná z nich má svislou zřítelnici a to schopnou akomodace, ve tmě se jí rozšiřuje, na světle zužuje. Blatnice se tedy nechá poznat podle toho, že má „očka jako kočka“. Setkáme-li se s touto celkem  nenápadnou žabkou v přírodě, překvapí nás, že nehledá úkryt ve vodě jako ostatní žáby, ale rychle se zahrabe do země, zdá se nám, jakoby se propadla. Má silné nohy přizpůsobené k hrabání, na chodidlech zadních noh má velký tuhý hrbol pokrytý rohovinou, který ji umožňuje spolu s hrotitou zadní částí těla obratné zahrabávání. Značnou část života tráví  ve dne právě v zemi, v noci se vydává na lov. Sekret, který ji zvlhčuje pokožku, voní po česneku, proto její dřívější název byl blatnice česneková. Pro všechny žáby je vylučování této jemné kapaliny kožními žlázami velmi důležité, protože  jim umožňuje dýchání přes pokožku a zároveň ji chrání před kožními infekcemi.

 

Více


Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku č 74 je stále aktivní.

11. 11. 2016

Kadetní setnina často jezdí na nejrůznější  akce k roku 1866 v ČR. Nedávno se kadeti účastnili pietního aktu v Bosni či Návštěvy Františka Josefa I. na bojišti 1866 a dále dělali doprovod Jeho výsosti na Jízdě historickým parním vlakem, kdy se s vlak zastavil i na nádraží v České Skalici, kde 74. pěší pluk v roce 1866 prošel prvním bojem.

Kadeti k Dni válečných veteránů uctili památku padlých zapálením svíček u pomníků na Prachově. 12.11 se zúčastní vzpomínkové akce ke dni veteránů v Předměčicích nad Labem.
Kadetní setnina po této akci bude mít letos absolvováno 44 akcí což je 4x více než absolvovala v minulém roce. Jičínští kadeti mezi sebe stále přijímají nové členy a začínají připravovat překvapení na příští rok.

Více


Osmý Železnický kros zaznamenal ženský traťový rekord i účastnický

3. 11. 2016

Železnický kros se již tradičně koná 28. října. Osmý ročník otevřeného mistrovství města Železnice v běhu přespolním přilákal další nové účastníky. Celkem 71 běžců, nejvíce v historii tohoto závodu, odstartovalo v 11 hodin na pokyn starostky ing. Dany Kracíkové od pomníku republiky v parku na nádhernou, avšak nelehkou 12 km trasu kolem Železnice. Spojitost s 28. říjnem představuje i cíl u Lípy Svobody na Náměstí Svobody. Jedinečný pro tento závod je výběh, resp. zdolání, vrchu Železný a průběh radnicí. Drobnou letošní změnou bylo posunutí startu na širší cestu za pomníkem, aby běžci nepošlapali nové záhony v parku.

Více


Žabí běh

13. 10. 2016

Na nedělním 18. Žabí běhu se přes nepříznivou předpověď počasí sešli sportovci od předškoláků až po veterány. Čas potřebný k překonání tratí odhadovali zkušení i začátečníci, v žabích převlecích absolvovalo trať 16 závodníků. Se startovním číslem vyběhlo 43 dětí a dospělých, někteří diváci a doprovod běželi i mimo soutěž.

Více
Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Březen 2019 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
7. 4. 2019

74. pěší pluk v Jičíně

Jičínští kadeti se v Jičíně schází každý rok, aby si připomněli, co dosáhli za rok své činnosti. Hlavním pravidlem je, aby nás oproti roku předchozímu bylo pokud možno více a abychom zlepšili naši vystrojenost a vybavenost.
Vzhledem ke stoupajícímu počtu členů se kadetní setnina rozhodla uspořádat „Manévry“.
Manévrů se může účastnit i široká veřejnost a zkusit se postavit do tvaru.