Články

1866 oline hra

22. 2. 2022

V sobotu 19.2. v 19:00 proběhla On-line vědomostní hra o roce 1866, probíhala v online prostředí prostřednictvím „jit.meet“. Podklady pro hru vytvořilo Muzeum přírody Český ráj ve spolupráci s Komitétem pro udržováním památek z války roku 1866.

Hra systému „Riskuj“ obsahovala různě těžké otázky, kdy hráči poznávali uniformy vojáků, osobnosti války, bojiště války 1866.

Na výzvu v četu se hlásili na výběr otázky, za kolik bodů otázku chtějí.
Pokud byla otázka zodpovězena správně, dotyčnému byl zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazila otázka, mohli se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpověděl špatně, možnost odpovědět měli ti, kteří se přihlásili po něm.
Když byly zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevřela se bonusová otázka, která byla za zvýšený počet bodů.

Více


Podpořte Jičínské kadety!

16. 1. 2022

Klubu vojenské historie Jičín se povedlo postoupit mezi tři nejlepší v projektu Tesco – „Vy rozhodujete my pomáháme“.

Od 17. ledna do 13. února můžete v prodejně Tesco v Jičíně v Hradecké ulici podpořit projekt „Historické tábořiště pro kadety“. Nakupte, obdrženým žetonem hlasujte pro náš projekt!
Jičínská kadetní setnina působí, jako jedná historická kadetní setnina v České republice.
Jičínskou kadetní setninu tvoří 20 žáků a studentů.
Vhozením žetonu pomůžete kadetům pořídit táborové vybavení, aby mohli jezdit na vícedenní akce po celé České republice, kde budou reprezentovat Jičín.
Právě mladá generace musí být nositelem historie a poučení z ní.
Život mladé generace není jen být připojen na sítích, mobilních telefonech, ale právě v takových zájmových skupinách jako je ta naše. Děti si u nás doslova prožijí historii.

Více


Výstava betlémů 2021

22. 12. 2021

Těšíme se na vaši návštěvu v Muzeu přírody Český ráj na Prachově, připravili jsme pro vás  výstavu betlémů.
Betlémy jsou instalovány ve venkovních i vnitřních prostorech Muzea přírody Český ráj, uvidíte tu betlémy  papírové, keramické,  ze dřeva, skla a dalších materiálů. Pro potěšení nejmenších návštěvníků ve vnitřní expozici mezi betlémy projíždějí dva vláčky ve velikosti 1:120. Je vystaven tradiční Žabí betlém, Prachovský betlém, betlém z Českého ráje a mnoho jiných, některé je možné si i zakoupit. 
Výstava je otevřená 26. - 31.12. 2021 od 13:00 do 16:00 hodin.
V minidílně si navíc můžete vyrobit zvoneček z vosku.

Více


Adventní dílna

28. 11. 2021

V sobotu 27.11.2021 proběhla v Muzeu přírody Český ráj tradiční Adventní dílna. Děti a rodiče vyrobili krásné adventní věnce.
Po vyrábění děti spěchaly do zahrady, aby ptáčkům na strom pověsily lojovou kouličku. Poprvé se rozsvítilo šest stromečků v zahradě. Rodiče obdivovali i krásně nazdobené stromečky. Děti je zdobily na středeční schůzce přírodovědného kroužku.

Fotogalerie: https://mpcr.rajce.idnes.cz/Adventni_dilna_2/

Více


155. výročí bitvy u Jičína

21. 9. 2021

V sobotu 18.září 2021 vyvrcholily vzpomínkové akce ke 155. výročí prusko-rakouské války z r. 1866 na Jičínsku.
Pořadateli akcí bylo Město Jičín, Muzeum přírody Český ráj z. s. a Komitét pro udržování památek z války roku 1866, z.s.. Projekt „Živá historie na Jičínsku“ podaný Muzeem přírody Český ráj, jehož byla tato akce součástí, byl podpořen Královéhradeckým krajem.
Všude, kde se vzpomínkové akce odehrávaly, členové Komitétu 1866 a KVH Jičín uklidili prostranství v okolí památek, vysekali trávu a očistili pomníky.

Celého programu vzpomínkových akcí se účastnilo 96 vojáků v historických uniformách 14členná vojenská hudba. Na Jičínsku bylo možné poprvé po 155 letech spatřit uniformu saského korunního prince, který byl vrchním velitelem rakouské a saské armády na Jičínsku. Korunní princ přejížděl celým bojištěm a velel přesouvajícím se vojskům.
Rovněž znovu po 155 letech se na Jičínsko dostalo i saské dělostřelectvo, které stejně jako v roce 1866 operovalo nad obcí Dílce. 
Z dalších uniforem, ve kterých skutečně v roce 1866 na Jičínsku vojáci bojovali, to byly uniformy 18. pěšího pluku z Hradce Králové, 2. saského mysliveckého praporu a Sanitní jednotky Saského armádního sboru.
Zajímavostí bezpochyby byla také uniforma rakouského generála jízdy.

VíceTažení 1866

25. 8. 2021

Více


Historické soustředění

15. 8. 2021

Historické soustředění

V termínu 15. - 21. 8. 2021 se konal druhý ročník historického soustředění.
Letošního ročníku se zúčastnilo 18 dětí.

Historické soustředění 15.8.2021

Hned první den děti čekalo seznámení s pravidly soustředění. Děti byly rozděleny do dvou skupinek, ve kterých budou společně pracovat a cvičit.

Galerie

Historické soustředění 16.8.2021

Děti stavěly stanový přístřešek a po skupinkách se učily, jak cvičit se zbraněmi. Nechyběl ani nácvik pohybu v četě. Zároveň probíhala práce s Morseovou abecedou.
Po obědě všichni vyrazili na výlet do Horního Lochova, kde se nachází několik pomníků z války roku 1866.

Galerie

Historické soustředění 17.8.2021

Bylo vydáno speciální vybavení, jako je prapor, trubka, sekery, bubny či výbava nosičů raněných. Děti si tak mohly věci náležitě osahat a zvolit si, s čím by se chtěly naučit pracovat. Zároveň probíhal slalom, kdy děti musely ve formaci absolvovat připravenou dráhu. Odpoledne následoval výlet na Vojenský hřbitov v obci Kbelnice, kde děti objevily pomník věnovaný rakouskému kadetovi a celou řadu hrdinů z Jičínské bitvy. Po prohlídce hřbitova byly z jeho prostoru odtahány popadané větve a prostor byl uklizen. Večer bylo připraveno povídání o druzích výcviku v rakouské armádě.

Galerie

Historické soustředění 18.8.2021

Ve středu poprvé všichni trénovali společně, aby lépe pochopili, jak vše funguje. Vysvětlováno bylo, jak pracují hlídky a boj v otevřeném pořádku. Odpoledne byl připraven výlet na hrad Pařez. Večer  však přišla zakódovaná zpráva o vyhlášení poplachu. Všichni se ustrojili do uniforem a vyrazili na Bradu, aby se pokusili zatknout známého loupežníka Rumcajse. Loupežníkovi bylo v jeho jeskyni domluveno a byl ponechán na svobodě. Po návratu bylo zjištěno, že je nutno uvařit večeři. Děti si tedy rozdělily úkoly a společně se pustily do vaření.

Galerie

Historické soustředění 19.8.2021

Ve čtvrtek pokračoval výcvik ve formacích, kde si děti vysvětlily bezpečnost střetů a jak se při nich mají chovat. Odpoledne děti zaměřovaly podzemní objekty. Poté byla připravena beseda s profesionálním vojákem, který je seznámil s tím, jak armáda pracuje dnes. Po jeho povídání byly vysvětlovány zásady údržby zbraní.  Na večer pak bylo připraveno povídání o hudbě v armádě.

Galerie

Historické soustředění 20.8.2021

V pátek bylo připraveno Tažení 1866. Akce byla součástí projektu „Živá historie na Jičínsku“ podpořeného Královéhradeckým krajem. A přijeli na ni vojáci v historických uniformách z období 1866. Účastníci byli autobusem odvezeni do Lomnice nad Popelkou, kde se sešikovali a vyrazili k městskému muzeu. Petr Lazurko krátce pohovořil o válce roku 1866. Poté se vojsko a veřejnost přesunuly na místní vojenský hřbitov, kde proběhl pietní akt u pomníků z války 1866. Po provedení pietního aktu se všichni vrátili znovu k muzeu, kde pro ně byla připravena prohlídka historické expozice. Po této prohlídce však vojsko vyrazilo na pochod na Prachov. Na trase dlouhé 12 km  probíhaly i nejrůznější přepady, kterým bylo nutné čelit. V polovině cesty, tedy v Libuni, byla občerstvovací pauza a byl zde proveden i pietní akt u pomníků na tamějším hřbitově.
Po příchodu na Prachov se uskutečnil pietní akt u pomníků v Prachovském sedle. 18.září  právě zde začne vzpomínkový program, kdy odtud vyrazí historické jednotky do Jičína.

V Libuni jsme byli natáčeni kamerou a na internetu je možné shlédnout reportáž z této akce.

Galerie

Historické soustředění 21.8.2021

Poslední den soustředění byl zahájen dobovou rozcvičkou z roku 1866. Pak  probíhala údržba zbraní a jejich ukládání. Zároveň se uklízelo. Pak byla vysvětlována výroba nábojů. Jen místo střelného prachu byl používán písek. Letošní ročník byl unikátní i tím, že děti o poledních pauzách mohly vyrábět. Letos si vyrobily šňůrky k dálkoměrům a prkénka na nitě.

Galerie

Více


Kudy prošel císařpán

15. 8. 2021

V sob

otu 14. srpna se uskutečnila oblíbená vycházka do Prachovských skal po stopách historie s názvem „Kudy prošel Císařpán?“ Akce byla součástí projektu „Živá historie na Jičínsku“ podpořeného Královéhradeckým krajem.

V 17:00 přivítal účastníky Petr Lazurko v uniformně setníka 14. praporu polních myslivců z období 1866. U muzea byli přítomni vojáci v uniformách z období 1756–1763 a 1866. Veřejnost si tak mohla prohlédnout, jak se uniformy během let měnily a vyvíjely. Letošní ročník zamířil do jižní části Prachovských skal, aby navštívil místa, odkud František I. vstupoval do Prachovských skal. Byly připomenuty i začátky turistiky ve skalách.  Velký prostor byl věnován také událostem 1866, od kterých si letos připomínáme rovných 155 let.

Galerie 1

Více


Maraton Českým rájem 2021

9. 8. 2021

Jedenáctý ročník Maratonu Českým rájem aneb kdo si hraje, nezlobí

Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 8. srpna 2021 ve stejný den, který se běžel olympijský maraton mužů v Sapporu. 11. ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON.

VíceKalendář akcí

předchozí měsíc Prosinec 2022 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
 
26. 12. 2022 - 31. 12. 2022

Výstava betlémů

Betlémy z různých materiálů a různých zemí budou vystaveny ve všech místnostech muzea a v zahradě. V minidílně je možno si vyrobit prachovský voskový zvoneček. Samozřejmě nebude chybět Žabí betlém.

13:00 – 16:00 hodin