Plaz roku 2024 - zmije obecná

 Zmije obecná (Vipera berus) preferuje osluněná, ale zároveň vlhká místa jako jsou paseky, vřesoviště, rašeliniště, kamenité stráně v blízkosti potoků a okraje cest. Nejčastěji se zdržuje v blízkosti pařezů, hromad kamenů nebo klád apod., kde může rychle najít úkryt před blížícím se větším tvorem.

Zmije se dříve vyskytovala na vhodných stanovištích na většině území ČR, ale postupně její výskyt značně klesnul a dnes ji najdeme spíše v podhorských a horských oblastech.

Je to zavalitý had dosahující délky maximálně 80 cm, samci bývají menší. Zbarvení je značně proměnlivé, nenajdeme dvě zmije úplně stejné. Středem hřbetu se táhne klikatá tmavá čára, někteří jedinci jsou ale i celí černí nebo hnědorezaví.

Denní aktivita zmijí závisí na počasí.Obvykle loví ráno nebo navečer, v teplém létě v noci, za chladných dnů ve dne. Živí se drobnými savci, ještěrkami a žábami. Rodí 3 až 24 mláďat o velikosti 12 až 25 cm v srpnu nebo září. Od listopadu do března spí ve skalních štěrbinách, v norách hlodavců nebo v základech rozvalin. Samci se probouzejí dříve, někdy se můžou slunit již koncem února.

Nebezpečnost zmije obecné bývá často přeháněna. Na větší zvířata a na člověka neútočí, jen se brání, je-li sama ohrožena. Disponuje 5 – 10 mg jedu, uvolněné množství při jednom kousnutí je však maximálně 3,5 mg. Smrtící dávka jedu pro člověka je 15 mg. Účinnost jedu závisí na momentálním zdravotním stavu člověka.

Co dělat při uštknutí? Doporučuje se zachovat klid a co nejméně se pohybovat, aby nedošlo k rychlejšímu rozšíření jedu krevním oběhem. Dopravit postiženého k lékařskému ošetření. Někdy je lepší  kvůli alergické reakci pacientovi antisérum nepodávat, ale poskytnout jiné látky působící proti otravě, například vápník.

Zmije je velice plachá a skrývá se hned, jakmile zaregistruje dusot blížících se kroků. Je součástí naší přírody, dovede žít skrytě v sousedství člověka a jen špatně informovaní lidé jí škodí.Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
     
24. 2. 2024

1866 oline hra 2024

V sobotu 24. února 2024 od 19:00 klikni na odkaz na četovou místnost a zahraj si s ostatními hru.
https://meet.google.com/pcd-icfz-ofe
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat armády, zajímavosti, města, hodnosti, bitvy a data a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!