Aktuality
Národní den žab
NDŽ - Národní den žab, 12. března
12. března je svátek svatého Řehoře a pranostika praví: „Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře, žába hubu otevře,….“. Přibližně v polovině března se probouzejí a ozývají první žáby, probouzejí se i plazi a celá příroda.
Žabí běh – na odhadnutý čas
13. Žabí běh probíhal v neděli 9. března za krásného počasí. Na tratě vyrazilo 69 běžců a byli mezi nimi známí sportovci, zkušení rekreační běžci i běžci začátečníci. Stejně tak jako žáby překonali závodníci nástrahy cesty a do cíle se dostali jen s malými časovými rozdíly od původního odhadu. Mnoho malých žab absolvovalo závod se žabími doplňky.
Žabí běh - na odhadnutý čas
Pohyb s odhadem času nebo-li proti času. Běžet, jít, skákat či jinak se pohybovat po vyznačené trase může každý s tím, že si dopředu odhadne čas, v jakém trasu překoná. Vítězí ten, kdo se nejpřesněji trefí do odhadu.
Hodnocenena je i možná účast v žabím převleku nebo s žabími doplňky.
„Březen je období, kdy se příroda začíná probouzet ze zimnímho spánku. I žáby se probouzejí a putují na místa, kde se budou rozmnožovat.“
Datum: 9. 3. 2014
Místo konání: Prachov (okres Jičín)
Muzeum přírody Český ráj (MPČR), Prachov 37, u vstupu do Prachovských skal
Běh je zařazen do poháru BEJK (Běžec Jičínské kotliny) a poháru BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců).
Trasa: cca 7 km, členitá, povrch – asfalt, lesní cesty, terén; doprovodný závod cca 2 km
Časový limit: 60 minut!!!
Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2014
Vyhlašujeme
výtvarnou soutěž Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2014
ropuchu krátkonohou nebo želvu bahenní
pro děti i dospělé
soutěžní práce je možno odevzdat do 10. května v MPČR na Prachově nebo v MIC v Jičíně
Nová přírodní památka a evropsky významná lokalita Hluboký Kovač vyhlášena!
Rybník Hluboký- rybníků s takovým jménem se dá určitě v Česku najít docela dost. Ale Hluboký u Kovače nedaleko Jičína je rybník opravdu výjimečný.
Sice nepatří k největším, vodní plocha činí pouhých 6 ha, a potok, který ho napájí, nemá ani jméno. Je to ale důležité místo pro život a to nejen pro ryby a vodní ptáky. Žije tu a rozmnožuje se jedenáct druhů obojživelníků a plazů!
Výstava Obojživelníci – krásní ve vodě i na souši
Výstavu Obojživelníci – krásní ve vodě i na souši můžete navštívit v Biografu Český ráj v Jičíně od 7. ledna do 7. února. V předsálí biografu uvidíte 22 snímků RNDr. Martina Šandery zachycujících tyto zajímavé tvory v jejich přirozeném životním prostředí.
Pro mateřské, základní a střední školy nabízíme komentované prohlídky v délce 45 nebo 60 minut. Prohlídky budou doplněny ukázkami zoologických modelů Somso, případně pracovními listy dle věku žáků. Cena: 12 Kč/1 žák.
Vzhledem k provozním podmínkám je nutno se přihlásit předem co nejdříve a to telefonicky na čísle 732 858 380 nebo na adrese mpcr@seznam.cz.
Budoucnost želvy bahenní v ČR: jak dojít k reintrodukci?
20. - 21. února 2014 se v Čelákovicích uskuteční první setkání, na kterém se bude řešit praktická ochrana želvy bahenní v ČR. Zejména zjišťování aktuálního výskytu a další postup v její zachraně.
Bližší informace: Martin Šandera, m.sandera@seznam.cz, 731 060 253.
Obojživelník a plaz roku 2014
Obojživelníkem roku 2014 je ropucha krátkonohá a plazem roku 2014 je želva bahenní. Jedná se o nejohroženější druhy v ČR. I proto MPČR je jedním z iniciátorů setkání, na kterých se bude řešit účinná ochrana těchto druhů. Kalendář akcí pro veřejnost právě připravujeme. Tradiční Žabí běh na Prachově, na zahájení sezóny, se uskuteční v neděli 9. března.
Jeskyně Prachovských skal aneb Jeskyně v pískovci
V Muzeu přírody Český ráj na Prachově se koná o vánočních prázdninách Výstava betlémů –tradičních i neobvyklých. Budou vystaveny nejen uvnitř muzea, ale i v zahradě. Otevřeno je ve dnech 26.12. až 31.12. 2013 vždy od 13:00 do 16:00 hodin.
Pokud se rozhodnete navštívit Prachov 27. prosince, v 15:30 začíná v restauraci Český ráj přednáška s promítáním nazvaná „ Jeskyně Prachovských skal aneb Jeskyně v pískovci“ . Nenechte si ujít setkání s jeskyňářem panem Romanem Mlejnkem a jeho vyprávění o zajímavých útvarech, o kterých jste možná ani nevěděli, že tu existují.