80. výročí vyhlášení zdejší přírodní rezervace

16. 10. 2013  |  aktualizováno 16. 10. 2013  |  Články

Významné narozeniny přírodní rezervace Prachovské skály si připomněli účastníci Setkání na Prachově, které připravila k 80. výročí vyhlášení zdejší přírodní rezervace občanská sdružení Muzeum přírody Český ráj a Herpeta ve spolupráci s CHKO Český ráj.

Většina návštěvníků využila nejprve možnost prohlídky muzea a muzejní zahrady, kde je i teď na podzim stále příležitost k pozorování rostlin a zvířat. Program pak pokračoval v muzejní klubovně krátkými, ale velmi zajímavými přednáškami o přírodě a historii Prachovských skal z pohledu nejpovolanějších odborníků a to vedoucího Správy CHKO Český ráj Ing. Jana Mocka, správce Prachovských skal Ing. Vladimíra Tekverka a zoologa Správy CHKO Český ráj RNDr. Zdeňka Mrkáčka. Posluchači a diváci se seznámili s historií ochrany přírodních území ve světě a v Čechách i s důležitými historickými mezníky v Prachovských skalách, prohlédli si mapy zobrazující stáří zdejších lesů a dozvěděli se o příčinách kalamit způsobených mniškou a lýkožroutem, prostřednictvím promítaných snímků nahlédli do života výří rodiny a dalších obyvatel skal. Mgr. Petr Lazurko připravil zajímavou prezentaci o dalších letošních kulatých výročích a to o 10. výročí MPČR, 100. výročí odhalení pruského pomníku padlým v roce 1866 a 200. výročí výletu rakouského císaře Františka I. do Prachovských skal. RNDr. Martin Šandera promluvil o jedinečnosti skalních útvarů, které máme možnost obdivovat v Prachovských skalách a názorně ukázal na snímcích pořízených při čištění tůněk v Prachovském sedle, jak lze poměrně drobnými zásahy účinně pomáhat obojživelníkům, plazům a případně i dalším živočichům, kteří jsou součástí naší přírody.

Na závěr Ing. V. Tekverk prozradil zajímavé podrobnosti ze současnosti skal, na příklad z práce filmařů ve skalách.

Součástí setkání bylo i slavnostní předání průkazek členům zájmových kroužků muzea, kteří přišli se svými rodiči. Oslava byla důstojná, pestrá a příjemná, přinesla všem nejen trochu poučení, ale i milou zábavu.    

80let

http://mpcr.rajce.idnes.cz/80_let_prirodni_rezervace_Prachovske_skaly

  


Kalendář akcí

předchozí měsíc Říjen 2021 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
13. 11. 2021

Noční výsadek

Populární akce, kdy budete v noci vysazeni na neznámém místě s úkolem dostat se do cíle – pro členy muzejního klubu.