Dvanáctý ročník Maratonu Českým rájem aneb setkání tradičních účastníků i nováčků

8. 8. 2022  |  aktualizováno 9. 8. 2022  |  Články

Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 7. srpna 2022, tradičně v neděli, protože většina velkých maratonů se běhá v neděli. Dvanáctý ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON. Letos poprvé byl zařazen i doprovodný závod na trase půlmaratonu, aby účastnici nasáli atmosféru a příští rok se přihlásili na celý maraton.

Trasa maratonu byla stejná jako loni, varianta mimo rezervace, s celkovou délkou přes 43 km. To však nevadí vzhledem ke kopcovitému profilu a celkovému převýšení až kolem 900 m (podle měřícího zařízení), je to poctivý kochací mistrovský maraton. Půlmaratonci startovali spolu s maratonci, obrátka byla za Troskami, konkrétně za obcí Troskovice, a pak pokračovali po závěrečném úseku maratonu přes Mladějov a Pažezskou Lhotu, celkové převýšení měli asi 300 m.

Program začal pro zájemce již v sobotu večer. Proběhla beseda a promítání mých obrázků z letošního 30. ročníku Moravského ultramaratonu (MUM). Dorazil i jeden z protagonistů MUMu Milan Daněk, takže beseda byla pestřejší a zábavnější.

Počasí v neděli přes den bylo přívětivé, polojasno a teplota vzduchu do 24°C. Pamatujeme i ročníky, při kterých bylo vskutku vedro.

Celkem 71 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili svůj závod. Půlmaratonců bylo 28, pro několik účastníků to byl první závod v životě. Mezi účastníky byla Svetlana Raffayová za Slovenska, která běžela svůj 76. půlmaraton. Maratonců bylo 43, 4 účastníci byli zahraniční, ze 3 zemí (2 z Německa, 1 z Rakouska a 1 ze Slovenska; Ivana Raffaye ale počítáme i jako našince). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kteří letos byli 4: Jan Jinek, Jiří Koucký, Michal Navrátil a Tereza Sehnalová. Gratulujeme k jejich úspěšné premiéře.

Jako každý rok bylo potřeba začít rozvážně a tradičně plnit i cíl kochat se krajinou. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a medaili s logem závodu za úspěšné absolvování a zasloužil si tak i poukaz na 40% slevu do Lion Sportu. Pořadí všech se vyhlašovalo od zadu, takže ti rychlejší si „za trest“ museli počkat déle na stupně vítězů a ceny, které věnovalo Muzeum přírody Český ráj. Pro absolutního vítěze a vítězku byla tradičně připravena speciální cena. Při dvanáctém ročníku dostali navíc žluté tričko s logem závodu a vitamíny v podobě melounu z Řecka. Žlutá barva je barvou vítězů a symbolika Řecka je provázána s maratonem a maratonskou legendou od počátku (490 př. n. l. bitva u Marathonu).

Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Milan Kohout z Mníšku (čas 3:19:49). Druhým mužem byl Václav Kolpek z Prahy (3:37:02) a třetím Tomáš Honegr z Hořic (3:43:05). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Roman Tománek ze Slavičína (4:05:15) před Petrem Svobodou z Liberce (4:32:57) a Vladimírem Zelenkou z Kladna (4:53:31), první a třetí si zopakovali stejné umístění z loňska. První v kategorii žen a absolutní vítězkou byla Monika Vytinová (TJ Sokol Maxičky) (4:00:37), druhá doběhla Michaela Havelková z Jablonce nad Nisou (4:26:08) a třetí Tereza Sehnalová z Prahy (5:15:44). Nejrychlejší ženou v kategorii 45 let a více byla Lucie Červenková Šťastná z Prahy (4:49:12) kousek před Alicí Zelenkovou z Kladna (4:49:37) a Hanou Breburdovou z Prahy (MK Kladno) (5:19:50).

V kategorii místní muži zvítězil Tomáš Honegr z Hořic, před Michalem Navrátilem (Brada – Rybníček) a Petrem Zámečníkem z Třebňouševsi u Hořic. Kategorie místních žen byla letos neobsazena.

Mistrem čárkařem se stal Roman Tománek ze Slavičína, vicemistrem Petr Nejdelý z Prahy a druhým vicemistrem Ivan Raffay (AK Senica). Titul mezi čárkařkami obhájila Hana Breburdová z Prahy, která běžela svůj 250. maraton. Druhá mezi čárkařkami byla Darina Doubková z Liberce. První dva čárkaři i čárkařky si zopakovali pořadí z loňska. Děkujeme Pavlu Kollerovi za výrobu plaket pro čárkaře.

Miroslav Vostrý z Berouna (MK Kladno) jako jediný aktivní účastník dokončil všech dvanáct ročníků Maratonu Českým rájem.

Uspořádání dvanáctého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně a Běhej s námi. Na shledanou při třináctém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 6. nebo 13. srpna 2023.

Výsledky:

http://www.mpcr.cz/ostatni/maraton/

Fotogalerie:

Přípravy, trasa:

https://behyruzne.rajce.idnes.cz/Maraton_Ceskym_rajem_2022/

Start a cíl:

https://mpcr.rajce.idnes.cz/Maraton_Ceskym_rajem_2022/

Občerstvovačka U Tomčů:

https://eu.zonerama.com/TomTomco/Album/8783145


Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2023 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
         
18. 2. 2023

1866 oline hra

On-line vědomostní hra o roce 1866
Od 19:00 bude aktivní odkaz na četovou místnost, kde se bude hra hrát.
https://meet.jit.si/hra1866
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat osobnosti války, bojiště, uniformy, zbraně a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!