Jubilejní Maraton Českým rájem: i přes vedro všichni dokončili

10. 8. 2020  |  aktualizováno 14. 8. 2020  |  Články

Významem velké maratony se běhají v neděli. Nejinak tomu bylo i při desátém ročníku Maratonu Českým rájem, 9. srpna 2020. Trasa a umístění občerstvovaček zůstaly stejné jako loni. V sobotu před maratonem bylo vedro a předpověď počasí na neděli slibovala stejné podmínky. Teplo bylo už od rána a teplota vzduchu se postupně vyšplhala na 31°C za skoro jasné oblohy. Trochu se zatáhlo až po 14:30. Byl to druhý až třetí nejteplejší ročník. Cesty v terénních pasážích byly většinou suché.

Celkem 59 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili maraton. Celkem 10 účastníků bylo zahraničních, ze 7 zemí (3 z Polska, 2 z Rakouska a po 1 reprezentující Německo, Nový Zéland, Slovensko, Španělsko a Velkou Británii). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kterých bylo letos 8 (což bylo přes 13 procent): Ashby Lukas Kohoutek, Hlaváček Jan, Janda Pavel, Jandová Kateřina, Lexa Petr, Lhota Zbyšek, Švec Luboš a Valena Tomáš. Gratulujeme k jejich úspěšné premiéře. Zbyšek Lhota dokonce zažil vítěznou premiéru.

Letos bylo potřeba začít rozvážně a tradičně plnit i cíl kochat se krajinou. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a originální keramickou medaili s motivem Trosek za úspěšné absolvování a zasloužil si tak i poukaz na 40% slevu do Lion Sportu. Pořadí všech se vyhlašovalo od zadu, takže ti rychlejší si „za trest“ museli počkat déle na stupně vítězů a ceny, které věnovaly Muzeum přírody Český ráj a Pivovar Nová Paka. Pro absolutního vítěze a vítězku byla připravena speciální cena. Při desátém ročníku dostali navíc speciální pivo desítku. Absolutně desátý, Radek Lauryn, byl oceněn lahví vína a čtvrtí ve věkových kategoriích dostali brambůrky jako cenu útěchy. Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Zbyšek Lhota z Jablonce nad Nisou (čas 3:33:47). Druhým mužem byl Jan Starý z Jičína (3:36:00) a třetím Tomáš Hak z Vítězné (3:36:57). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Stanislav Pilík z Rakovníka (4:00:22) před Vlastimilem Dvořáčkem z Doudleb nad Orlicí (5:01:15) a Zdeňkem Boučkem z Velkého Meziříčí (6:11:02). První v kategorii žen byla Veronica Ramos Perez ze španělské Galicie (4:20:42), druhá doběhla Gabriela Pohankova (Valy) (4:40:36) a třetí Kateřina Jandová z Ostrova (4:51:14). Nejrychlejší žena absolutně vyhrála i kategorii veteránek (45 let a starší) a celkově doběhla čtvrtá. Jitka Čermáková (Staněk sport Turnov, Smrčí) se výborně vypořádala s podmínkami a dokonce se oproti loňsku výrazně zlepšila (3:40:22). Druhou veteránkou byla Lenka Bayerová z Prahy (reprezentující TJ Sokol Unhošť) (4:45:54) a třetí byla další zástupkyně hlavního města Hana Breburdová (Maratón klub Kladno) (6:02:18).

Podruhé byly zavedeny další speciální kategorie. Maraton Českým rájem byl vyhlášen i jako neoficální přebor okresu Jičín a Českého ráje v maratonu (místní) a neoficiální mistrovství republiky čárkařů v klasickém maratonu (z bodu A do bodu B). Kvalifikací pro zařazení do kategorie čárkařů bylo 100 uběhnutých maratonů celkově nebo 10 za letošní rok. Letos se vedro na čárkařích projevilo, většina dosáhla znatelně horšího výkonu než loni nebo předloni. V kategorii místní muži zvítězil Jan Starý z Jičína před Martinem Kubíčkem a Janem Medlíkem (oba z Valdic). Místní žena  letos byla jediná, každopádně Jitka Čermáková ze Smrčí by nejspíš zvítězila i při početnějším poli v této kategorii. Mistrem čárkařem se stal Petr Nejdelý z Prahy, vicemistrem Vlastimil Dvořáček z Doudleb nad Orlicí a druhým vicemistrem Pavel Koller z Prahy. Titul mezi čárkařkami získala  Hana Breburdová, která navíc letos již teď vytváří český ženský rekord v počtu absolvovaných maratonů za kalendářní rok (po 9.8.2020 37 maratonských vzdáleností). Druhá mezi čárkařkami byla Eliška Anna Kubičková a třetí Darina Doubková (všechny z Prahy).

Miroslav Vostrý byl oceněn jako jediný aktivní účastník všech deseti ročníků Maratonu Českým rájem. Letos všichni účastníci Maratonu Českým rájem získali body do Pražského maratonského poháru, do Poháru BEJK a členové Běžeckého oddílu neambiciózních běžců (BONBON) měli tento závod jako oddílový přebor v maratonu a získali body do oddílového poháru.

Uspořádání desátého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně. Na shledanou při jedenáctém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 8. srpna 2021.