Maraton Českým rájem 2021

9. 8. 2021  |  aktualizováno 11. 8. 2021  |  Články

Jedenáctý ročník Maratonu Českým rájem aneb kdo si hraje, nezlobí

Otevřené neatletické mistrovství ČR v klasickém maratonu se konalo 8. srpna 2021 ve stejný den, který se běžel olympijský maraton mužů v Sapporu. 11. ročník Maratonu Českým rájem byl zároveň MČR čárkařů v klasickém maratonu, maratonským přeborem okresu Jičín a Českého ráje a přeborem oddílu BONBON.

Díky nuceným změnám trasy na třech úsecích přibylo asfaltu a několik stovek metrů. Vzdálenost se tak přehoupla přes 43 km, takže to byl poctivý maraton. Některé běžce tato skutečnost odradila od účasti. Sedmá občerstvovačka byla posunuta do Pařezské Lhoty na odbočku u rybníka Pařez.

Otestován byl v jednom úseku systém značení šipkami zatavenými ve fólii. Nikdo z kolemjdoucích nesundal jedinou šipku. Druhý den jsem je ale musel sundávat, tak jsem si aspoň prošel Hruboskalsko. Šipky s logem působí i jako poutač a při instalaci se mě někteří smělejší vyptávali o co jde. Některé dámy v letech nečetly a rovnou se ptaly, zda jde o nějakou hru pro děti. Tak jsem vždy odvětil, že ano, pro takové větší děti od 18 let a že jde o hru na maraton a vlastně, že kdo si hraje, nezlobí.

V noci ze soboty na neděli silná bouřka zkropila trať a dle očekávání byly místy kaluže. Trasa byla ale dobře schůdná až na úsek mezi rybníkem Doly a Mladějovem, kde na několika stech metrech blátíčko celkem klouzalo. Počasí v neděli přes den bylo přívětivé, polojasno a teplota vzduchu do 22°C.

Celkem 51 účastníků se postavilo na start u Lepařova pomníku a všichni úspěšně dokončili maraton. Celkem 3 účastníci byli zahraniční, ze 2 zemí (2 z Německa a 1 ze Slovenska; Ivana Raffaye ale počítáme i jako našince). Tradičně maraton absolvují i prvomaratonci, kterých bylo letos 11 (což bylo necelých 22 procent!!!), byli to: Bosáková Alena, Čermák Adam, Červenka Tomáš, Jankovská Vendula, Jeřábek Patrik, Khýrová Aneta, Navrátilová Vendula, Paulová Nikol, Sýkorová Liana, Šťovíček Pavel a Vaněk David. Gratulujeme k jejich úspěšné premiéře. Aneta Khýrová dokonce zažila vítěznou premiéru.

Jako každý rok bylo potřeba začít rozvážně a tradičně plnit i cíl kochat se krajinou. Každý při vyhlášení výsledků dostal diplom a medaili s novým logem závodu za úspěšné absolvování a zasloužil si tak i poukaz na 40% slevu do Lion Sportu. Pořadí všech se vyhlašovalo od zadu, takže ti rychlejší si „za trest“ museli počkat déle na stupně vítězů a ceny, které věnovaly Muzeum přírody Český ráj a Pivovar Nová Paka. Pro absolutního vítěze a vítězku byla připravena speciální cena. Při jedenáctém ročníku dostali navíc sklenici medu od místních včel z Českého ráje. Čtvrtí ve věkových kategoriích dostali brambůrky jako cenu útěchy. Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Tomáš Hak z Vítězné (čas 3:12:15). Druhým mužem byl Ladislav Erbert z Pecky (3:32:42) a třetím Ondřej Knébl z Turnova (3:35:50). Mezi veterány (60 let a starší) zvítězil Roman Tománek ze Slavičína (3:45:33) před Josefem Beránkem z Krušovic (MK Kladno) (4:21:16) a Vladimírem Zelenkou z Kladna (4:57:29). První v kategorii žen a absolutní vítězkou byla Aneta Khýrová (4:06:39), druhá doběhla Vendula Navrátilová (Brada – Rybníček) (4:08:18) a třetí Alena Stárková ze Svojetic (SK Babice) (4:14:35). Nejrychlejší ženou v kategorii 45 let a více byla Alice Zelenková z Kladna (4:57:21). Druhou veteránkou byla Jiřina Skálová z Prahy (5:23:46) a třetí byla původem místní Jičíňačka Petra Ťupková z Ústí nad Labem (5:48:30).

V kategorii místní muži zvítězil Ladislav Erbert z Pecky, před Ondřejem Knéblem z Turnova a Patrikem Jeřábkem z Hořic. Z místních žen byla nejrychlejší Vendula Navrátilová (Brada – Rybníček) a druhou nejrychlejší Alena Bosáková z Mladé Boleslavi. Mistrem čárkařem se stal Roman Tománek ze Slavičína,  vicemistrem Petr Nejdelý z Prahy a druhým vicemistrem Josef Beránek (MK Kladno). Titul mezi čárkařkami obhájila Hana Breburdová z Prahy startující za MK Kladno. Druhá mezi čárkařkami byla Darina Doubková z Prahy.

Miroslav Vostrý byl oceněn jako jediný aktivní účastník všech jedenácti ročníků Maratonu Českým rájem. Letos všichni účastníci Maratonu Českým rájem získali body do Pražského maratonského poháru, do Poháru BEJK a členové Běžeckého oddílu neambiciózních běžců (BONBON) získali body do oddílového poháru.

Uspořádání jedenáctého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně. Na shledanou při dvanáctém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 7. srpna 2022.