Pohodový sedmý ročník maratonu

14. 8. 2017  |  aktualizováno 17. 8. 2017  |  Články

Neděle 13. srpna 2017 byla dnem konání již sedmého ročníku Maratonu Českým rájem, který se běžel po identické trati jako loni. Jedinou změnou bylo, že přibylo na dvou místech kamení na Laholské cestě, což je úsek po 40 km od Blat k Hotelu Skalní město. Ovšem počasí bylo takřka ideální, polojasno s teplotou vzduchu do 20°C, takže účastníci se mohli vskutku kochat Českým rájem, což je i jeden z cílů této akce.

Mírnou komplikací byl páteční vytrvalý déšť a tak některé úseky bylo potřeba doznačit ještě jednou během soboty. V neděli zůstaly kaluže a blátíčko na některých místech trasy jen v zanedbatelném množství.

Na start u Lepařova pomníku se postavilo celkem 48 účastníků a všichni úspěšně dokončili maraton. Letos poprvé chyběl alespoň nějaký zahraniční účastník, ale tradičně maraton absolvoval relativně vysoký počet prvomaratonců, kterých bylo devět: Boháček Milan, Drbohlavová Nela, Fenďová Zuzana, Hak Tomáš, Chudoba David, Klauz Jiří, Kohoutek Ondřej, Kohoutková Lucie a Kouřimský Marek. Gratulujeme.

Tradiční cíl kochat se krajinou a běžet s rozvahou splnila valná většina účastníků. Letos byl ještě speciální úkol, zastavit se a pootočit se vpravo na občertstvovačce v Doubravici, aby maratonci spatřili také zámek Hrubá Skála. Většina úkol splnila, někteří zapomněli, ale alespoň mají další důvod přijet za rok zase. Každý dostal diplom a originální medaili s motivem Trosek za úspěšné absolvování. Někteří dosáhli cíle na kopcovité trati dříve než ostatní a dostali se třeba i na stupně vítězů a dostali nějaké ty ceny, které věnovaly Muzeum přírody Český ráj, Fabioprodukt, Lion Sport a Pivovar Nová Paka. Absolutní vítěz a vítězka dostali navíc speciální cenu. Letos panovaly spíše rajské podmínky, tak speciální cenou bylo balení rajčat. Vítězem kategorie mužů a zároveň absolutně nejrychlejším byl Pavel Sedlák ze Slatiňan startující za MK Seitl Ostrava (čas 3:25:02),  který se zpočátku držel na pátem místě a na vedoucí příčku se propracoval v průběhu druhé poloviny. Druhý byl Václav Kolpek z Prahy startující za www.bytzdravy.cz (3:27:06) a třetí Zbyněk Letko z Kopidlna (3:29:35). Mezi veterány (50 let a starší) zvítězil Miroslav Kucko z Liberce (3:56:24), před Petrem Korečkem z Jivan (4:17:36) a Vladimírem Chvátalem z Úval (4:46:00). Absolutní vítězkou a první v kategorii žen byla „domácí“ Lucie Jampílková z Jičína startující za L+L Team (čas 4:17:34).  O druhé a třetí příčce se rozhodovalo až v závěru. Druhé místo získala Lucie Kohoutková z Prahy (LAZAŘI) (4:21:34) a třetí Jitka Černá z Poděbrad (4:22:08).  Vítězkou druhé ženské kategorie (letos od 50 let) se stala Jitka Knýřová z Bílé startující za SK Maxtri Liberec (4:49:47) a druhá byla Darina Doubková (PKO Praha) (7:04:59).

Nevděčná čtvrtá místa byla letos oceněna „cenou útěchy“ v podobě brambůrek se solí (dobré pro doplnění sodíku) a při sedmém ročníku dostal „sedmičku“ vína sedmý v absolutním pořadí.

Miroslav Vostrý (MK Kladno) si stejně jako loni dopřál „dvojboj“, kdy v sobotu uběhl Rajecký maraton na Slovensku a v neděli si na „pohodu vyklusal“ již posedmé Maraton Českým rájem.

Uspořádání sedmého ročníku bylo možné i díky vstřícnosti Správy CHKO Český ráj, Lesů ČR a pomoci členů ZO ČSOP Bukovina a dalších pomocníků a dobrovolníků na občerstvovačkách. Zvláštní poděkování patří rodině Tomčově za nezištnou pomoc a zajištění vlastní občerstvovačky i se sprchou v Doubravici. Maraton byl zařazen, stejně jako některé další akce Muzea přírody Český ráj, do projektu Prodloužené víkendy v Jičíně. Na shledanou při osmém ročníku Maratonu Českým rájem, který je naplánován na 12. srpna 2018.