Objevování záhad a krás přírody

Při realizaci projektu Objevování záhad a krás přírody podpořeného Státním fondem životního prostředí České republiky byla provedena řada aktivit, které prospěly přírodě i návštěvníkům.

 Došlo k úpravě muzejní zahrady na ploše 900 m2, kde bylo provedeno obnovení záhonů léčivých a kulturních rostlin, upravena vodní kaskáda a suchá ziďka a doplněn záhon trvalek kolem loučky ve středu zahrady.

Terénní úpravy v Prachovském sedle na ploše 400 m2na louce v Prachovském sedle umožnily využít navezenou zeminu  využita, pro vysázení keřů k vytvoření živého plotu.

 Bylo pořízeno 29 nových velmi kvalitních výukových pomůcek .Novými pomůckami jsou modely obojživelníků a plazů značky SOMSO dodané firmou Artemis, sada Vodní život, digitální dálkoměr a model Koloběh vody, byla pořízena meteorologická stanice, budka pro veverky, fotopasti, mikrokamera a podvodní kamera. Pomůcky využívají jednak děti z muzejních kroužků a dále je využíváme i při EVVO na školách.

V rámci 10 participačních aktivit se děti a rodiče se zúčastnili prací v muzejní zahradě jako byla úprava vodní kaskády, rozšíření suché zíďky, péče o cestičky v zahradě. Na louce v Prachovském sedle upravovali zeminu a vysazovali keře. Děti pak vysazené rostliny zalévaly. O zajímavostech týkajících se rostlin v této lokalitě jim při exkurzi vyprávěl RNDr. Petr Petřík.

Přínos projektu spočívá ve využití všech stanovišť v muzejní zahradě pro ekologickou osvětu poskytovanou návštěvníkům muzea a při komentovaných prohlídkách zahrady pro školy (MŠ, ZŠ. SŠ).

Vytvoření živého plotu rozšiřuje nabídku potravy a možnosti hnízdění pro ptactvo.

Projekt nám pomohl zlepšit naši činnost jak v zájmových muzejních kroužcích pro děti, tak při poskytování služeb EVVO pro veřejnost, zejména pro školy. Obohatil a zkvalitnil naši nabídku.

Přispěl také k udržení biodiverzity v lokalitě Prachovského sedla.Kalendář akcí

předchozí měsíc Září 2023 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
       
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
 
23. 9. 2023

157. výročí bitvy u Jičína

14:00 pietní akt u pomníků v Prachovském sedle tradiční fotografování u pruského pomníku, který byl odhalen před 110 lety
14:30 bitevní ukázka „Jak se bojovalo v Prachovském sedle před 157 lety“
20:00 zapálení svíček u pomníků v Prachovském sedle