Objevování záhad a krás přírody

Při realizaci projektu Objevování záhad a krás přírody podpořeného Státním fondem životního prostředí České republiky byla provedena řada aktivit, které prospěly přírodě i návštěvníkům.

 Došlo k úpravě muzejní zahrady na ploše 900 m2, kde bylo provedeno obnovení záhonů léčivých a kulturních rostlin, upravena vodní kaskáda a suchá ziďka a doplněn záhon trvalek kolem loučky ve středu zahrady.

Terénní úpravy v Prachovském sedle na ploše 400 m2na louce v Prachovském sedle umožnily využít navezenou zeminu  využita, pro vysázení keřů k vytvoření živého plotu.

 Bylo pořízeno 29 nových velmi kvalitních výukových pomůcek .Novými pomůckami jsou modely obojživelníků a plazů značky SOMSO dodané firmou Artemis, sada Vodní život, digitální dálkoměr a model Koloběh vody, byla pořízena meteorologická stanice, budka pro veverky, fotopasti, mikrokamera a podvodní kamera. Pomůcky využívají jednak děti z muzejních kroužků a dále je využíváme i při EVVO na školách.

V rámci 10 participačních aktivit se děti a rodiče se zúčastnili prací v muzejní zahradě jako byla úprava vodní kaskády, rozšíření suché zíďky, péče o cestičky v zahradě. Na louce v Prachovském sedle upravovali zeminu a vysazovali keře. Děti pak vysazené rostliny zalévaly. O zajímavostech týkajících se rostlin v této lokalitě jim při exkurzi vyprávěl RNDr. Petr Petřík.

Přínos projektu spočívá ve využití všech stanovišť v muzejní zahradě pro ekologickou osvětu poskytovanou návštěvníkům muzea a při komentovaných prohlídkách zahrady pro školy (MŠ, ZŠ. SŠ).

Vytvoření živého plotu rozšiřuje nabídku potravy a možnosti hnízdění pro ptactvo.

Projekt nám pomohl zlepšit naši činnost jak v zájmových muzejních kroužcích pro děti, tak při poskytování služeb EVVO pro veřejnost, zejména pro školy. Obohatil a zkvalitnil naši nabídku.

Přispěl také k udržení biodiverzity v lokalitě Prachovského sedla.
Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
     
24. 2. 2024

1866 oline hra 2024

V sobotu 24. února 2024 od 19:00 klikni na odkaz na četovou místnost a zahraj si s ostatními hru.
https://meet.google.com/pcd-icfz-ofe
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat armády, zajímavosti, města, hodnosti, bitvy a data a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!