1. ročník 2011/2012

Článek hodnotící první ročník poháru BEJK a zároveň finálový závod (Butovský kros) je uveden níže.

celkové výsledky 1. ročníku poháru BEJK

Butovský kros zamíchal konečným pořadím běžeckého poháru

Butovský kros se již tradičně uskutečnil v červencový pátek v podvečer, letos třináctého. Toto datum bylo šťastným dnem nejen pro vítěze Butovského krosu, ale i pro malé i velké běžce, učastníky regionálního běžeckého poháru Běžec Jičínské kotliny (BEJK). 14. ročník Butovského krosu, memoriálu Karla Formánka, byl totiž finálovým závodem 1. ročníku poháru BEJK.

Páteční přeháňky možná odradily některé účastníky, přesto 77 běžců byl nadprůměrný počet účastníků pro Butovský kros, který organizují především členové TJ Butoves. Od 16 hodin závodily nejprve děti, od těch nejmenších na trati 50 m, až po dorostence na trati 2 400 m. Vítězi jednotlivých kategorií se stali Adéla Žaludová z Litoměřic (děti do 2 let), Jakub Svatý z Kruhu (tříletí), Jakub Dušek z Horního Hanychova (čtyřletí), Jakub Ticháček, Brada (pětiletí), Kateřina Dušková z Horního Hanychova (žákyně 6 – 7 let), Lucie Musilová z Butovsi (žákyně 8 – 9 let), Martin Glos z Valdic (žáci 8 – 9 let), Kateřina Nováková z Butovsi (žákyně 10 – 11 let), Ondřej Vích z Tuře (žáci 10 – 11 let), Vendula Dvořáková z Butovsi (žákyně 12 – 13 let) a Jakub Jiránek z Butovsi (dorostenci 16 – 17 let). Přibližně v 17:30 startovali postupně v minutových intervalech účastníci hlavního závodu. Letos musela být trať pozměněna z důvodu výstavby plotu obory. Nová trať vedla více terénem a více odpovídala krosovým tratím. Mezi juniory na trati 4 300 m zvítězil Karel Formánek mladší. Na stejně dlouhé trati mezi ženami do 39 let zvítězila Karolína Grohová z Vrchlabí (čas 16:46) a mezi zkušenějšími ženami Jana Lenčová z Bezna. Muži a veteráni absolvovali 2 kola, tedy 8 600 m. Vítězem kategorie do 39 let a zároveň nejrychlejším mužem absolutně byl Martin Kupka, AK Štikov (čas 31:54). Vítězi dalších kategorií byli František Buřil z Vidochova (kategorie do 49 let), Pavel Tomsa z Doubravy (do 59 let) a Arnošt Jakoubek, Staněk Sport Turnov (kategorie 60 let a starší).

Nešlo jen o vítězství v Butovském krosu, šlo i o body do poháru BEJK. I díky intervalovým startům a přepočtu bodů to bylo napínavé až do samotného závěru. I když ne v mém případě, kdy i při závodech se letos pohybuji pomalejším tréninkovým tempem. Startoval jsem jako první, abych stihnul pak spočítat výsledky poháru. Z otázky jednoho z pořadatelů, který hlídal silniční úsek:„A to už jako běžíte?“, by se tedy i mohlo usoudit, že v mém podání se jednalo spíše o snahu o běh.

Konečné pořadí dětských kategorií poháru BEJK určilo při shodě bodů až pomocné kritérium, tedy umístění v Butovském krosu. Kategorii předškoláků, ve které závodilo celkem 111 dětí, vyhrála Anna Vitáková z obce Údrnice před Michalem Vitákem (též Údrnice) a Matějem Krejčím z Nové Paky. Kategorii školáků, ve které soutěžilo 103 dětí, ovládl Filip Kout z Lázní Bělohrad, před Mikulášem Coganem (Sokol Nová Paka) a Michaelou Durdovou (SK Jeseniova Praha). V mládežnické kategorii 15 – 17 let startovalo pouze 7 účastníků, což ukazuje na všeobecně rozšířený problém, že mládež spíše neběhá či jinak nesportuje. Vítězem se stal Jakub Jiránek z Butovsi, druhý byl Štěpán Turčín z Jičína a třetí místo obsadili tři účastníci, Kateřina Vašíčková (Maratonstav Úpice), Veronika Hájková (Třebechovice) a Jakub Červený (Loko Trutnov).

Nejnapínavější byl souboj o titul v hlavní kategorii, muži do 59 let. Premiérovým „Bejkem“ se stal Radek Kahánek z Lázní Bělohrad, druhé místo obsadil Michal Vejvoda ze Sokola Jičín a třetí Jaroslav Novotný z Jičína. Do hlavní kategorie zasáhlo celkem 106 běžců. Veteránskou kategorii mužů s 21 účastníky jasně ovládl Stanislav Groh (AC Vrchlabí) před Jaroslavem Hákem (Sokol Studenec) a Arnoštem Jakoubkem (Staněk Sport Turnov). V kategorii žen do 44 let s 26 účastnicemi díky účastnické aktivitě zvítězila Jana Lenčová z Bezna před dcerou Janou Lenčovou (startující v poháru za SG Jablonec nad Nisou a pak TJ Jičín) a před Lucií Smith z Vrchlabí. V kategorii zkušenějších žen, ve které startovalo 14 účastnic, zvítězila Dagmar Kubrová (Hvězda Pardubice), druhá byla Markéta Bartošová (BONBON Praha) a třetí místo obsadily tři dámy, Blanka Paulů (Maratonstav Úpice), Hana Vacková (SK Hronov) a Helena Vavrušová (Liga 100 Praha). Celkem se prvního ročníku regionálního poháru Běžec Jičínské kotliny (BEJK), pro který ceny věnoval pivovar Nová Paka a Muzeum přírody Český ráj, zúčastnilo 388 běžců a běžkyň od nejmenších batolat až po veterány.

Po vyhlášení vítězů následovalo pozávodní společné posezení v pohostinství Butovanka a první zhodnocení Butovského krosu a poháru BEJK s tím, že nebrání nic pořádání dalších ročníků, tedy dalším běžeckým setkáním a zážitkům. Podzimními závody druhého ročníku poháru BEJK jsou 14.10. Žabí běh v Prachově a 28.10. Železnický kros.