1. května, Železnice

výsledky , zpráva - článek ze závodu viz níže

fotogalerie 1, fotogalerie 2

odkaz na článek v Jičínském deníku

Železňák–Cidliňák je běžecký závod, který nabízí 15 dětských a mládežnických kategorií, štafety dítě + dospělý, lidový běh a závod dospělých, který je otevřeným mistrovstvím města Železnice v běhu silničním. Závod je zařazen do poháru BEJK (Běžec Jičínské kotliny) a do poháru BONBON (Běžecký oddíl neambiciózních běžců). Trasa silničního běhu na 10 km je oficiálně změřena Ing. Pavlem Frčkem (podle pravidel IAAF a ČAS) a vede malebnou krajinou Geoparku Český ráj.

Akce je zařazena do projektu ČUS SPORTUJ S NÁMI

ČUS Sportuj s námi!

ČUS

Tradiční Železňák-Cidliňák netradičně deštivý

Sedmý ročník běhu Železňák – Cidliňák přilákal na start 125 běžců, od nejmenších běžců až po zkušené veterány. Tradičně 1. května bylo v Železnici počasí bez deště, letos poprvé dopoledne zapršelo, chvíli i s kroupami, stačilo chvíli počkat a mohlo se závodit dále.

Dopoledne na fotbalovém hřišti startovaly dětské a mládežnické kategorie, štafety ve složení předškolák a dospělák nebo školák a lidový běh na 800 m. Děti představovaly přibližně polovinu z celkového počtu účastníků. Nechyběly ani tradiční doprovodné pohybové aktivity pro děti zaměřené na žabky a jejich kamarády. Na stupních vítězů se předávaly diplomy, perníkové medaile a zajímavé ceny, ze kterých se děti opravdu radovaly. Vítěze a další umístěné naleznete ve výsledkové listině.

Odpoledne bylo bez deště a pro závod na 10 km, který nese podtitul otevřené mistrovství města Železnice v běhu silničním, panovalo příznivé běžecké počasí. Absolutní vítězem a zároveň v kategorii mužů do 49 let se stal Jiří Čivrný ze Semil v čase 34:47, v kategorii do 59 let Vladimír Vacarda z Eleven Run Team, v kategorii nad 60 let Karel Trejbal z SKP Mladá Boleslav. Absolutně mezi ženami a zároveň v kategorii žen nad 45 let zvítězila Blanka Paulů, která běžela za Maratonstav Úpice, s časem 43:19, a v kategorii žen do 44 let zvítězila Jana Škorpilová ze Sportcentra Jičín.

Byly rovněž uděleny speciální ceny; skokanem roku, který zlepšil svůj čas o 9 minut a 57 vteřin oproti loňskému roku, se stal Tomáš Wachtarczyk z Hřebče, cenu za největší hybnost získala mezi ženami Dana Jiřičná, mezi muži Martin Jiřičný. Nejrychlejším železnickým běžcem byl Ondřej Kazda. Cena za zřetelehodný počin byla udělena Ivě, Barboře a Anně Nydrlovým za občerstvení na hřišti i na náměstí s úsměvem na tváři.

Závod byl podpořen městem Železnice a v rámci projektu Sportuj s námi Českou unií sportu.

Všichni účastníci získali také bodové hodnocení do poháru BEJK – Běžec Jičínské kotliny, který je součástí projektu Pohyb v přírodě pro zdraví podpořeného Královéhradeckým krajem. Dalším závodem zahrnutým do tohoto poháru bude 27. června Běh lužanskými hvozdy.