Půlkulatý Železnický kros

Akce zařazená do projektu Setkávání s přírodou

 

Tradičně 28. října se v Železnici koná Železnický kros, který svojí délkou 14 km a místy opravdovým terénem patří k náročnějším běhům. Letos, na již pátý ročník, příznivé počasí přilákalo nejen závodníky, ale v hojnější míře i diváky.

Zahájení a role startéra se ujal starosta města Železnice Jiří Kazda. Čtyřicet běžců, nejvíce v historii Železnického krosu, se vydalo od pomníku republiky v parku na trasu kolem Železnice. Cesty a terén letos většinou nebyly kluzké, ale v jednom lesním úseku byla cesta po těžbě dřeva rozblácená až dost. Oproti loňsku bylo nutné trasu protáhnout asi o 200 m, aby se běžci vyhnuli nepřekonatelným překážkám v podobě hromad větví nebo neběhali po zasetém poli. Přesto se polovina účastníků, kteří běželi i loni, zlepšila. Nejvíce se zlepšil (o 4 minuty a 56 vteřin) a titul skokan roku získal Vojtěch Záveský. Nechtěnou kaňkou byl čin dvou neznámých sabotérů, kteří na dvou úsecích těsně před závodem strhali fábory a zamazali či zaházeli šipky vyznačené na zemi. Naštěstí to neudělali dokonale (na místě zůstaly stopy mouky z šipek značení) nebo se jednalo o úsek bez změny směru.

Vedle probíhání budovou radnice krátce před cílem k Železnickému krosu neodmyslitelně patří i prémie pro prvního na vrchu Železný. Martin Berka startující za Kozákov získal nejen tuto prémii, ale pohlídal si i celkové vítězství v čase 56 minut a 14 vteřin. Druhý s odstupem 5 vteřin doběhl Radim Berka (Kozákov) a třetí byl nejrychlejší železnický běžec Ondřej Kazda (58:18). Nejrychlejším veteránem byl Josef Navrátil (S.K. Strančice), před Františkem Ciplem a Václavem Krejsou (oba BONBON Praha). Nejrychlejší ženou absolutně byla Blanka Paulů (Maratonstav Úpice) v čase 1:09:39, která startovala  v kategorii veteránek. V kategorii žen stupně vítězů obsadily Aneta Khýrová (Dvůr Králové n. L.), Natália Kuželková (AC TJ Jičín) a Lucie Jampílková (Zřejmě slušnej oddíl Jičín). Cenu za zřetele hodný počin letos pořadatelé udělili mladému Matěji Klusákovi, který se ochotně ujal obsluhy občerstvení pro závodníky v cíli.

Kromě kochání se krajinou a běžeckých zážitků z krosu každý závodník získal body do regionálního poháru Běžec Jičínské kotliny (BEJK). Další body do poháru můžou běžci včetně dětí získat při Mikulášském běhu na Bradech a následujících pohárových závodech. Dalším závodem v Železnici je tradičně 1. května běh Železňák – Cidliňák.

Výsledky a propozice závodů

Fotografie:

http://mpcr.rajce.idnes.cz/Zeleznicky_kros_2013/


Kalendář akcí

předchozí měsíc Únor 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
     
24. 2. 2024

1866 oline hra 2024

V sobotu 24. února 2024 od 19:00 klikni na odkaz na četovou místnost a zahraj si s ostatními hru.
https://meet.google.com/pcd-icfz-ofe
Hra obsahuje různě těžké otázky, kdy budete poznávat armády, zajímavosti, města, hodnosti, bitvy a data a mnoho dalšího.
Jak to funguje?
Na výzvu v četu se budete moci přihlásit na výběr otázky, za kolik bodů otázku chcete.
Kdo bude vybrán, je určeno časem reakce. Přednost ale mají ti, kdo nemají žádné body, nebo jich mají nejméně. Pokud bude otázka zodpovězena správně, bude dotyčnému zapsán příslušný počet bodů.
Už v okamžiku, kdy se zobrazí otázka, mohou se na ni prostřednictvím četu hlásit další. Pokud dotyčný odpoví špatně, možnost dostanou ti, kteří se přihlásili po něm a to v pořadí, ve kterém se přihlásili.
Pokud budou zodpovězeny všechny otázky v kategorii, otevře se bonusová otázka, která je za zvýšený počet bodů.
Hru vyhrává ten, komu se povede získat nejvyšší počet bodů.
Poučné bývá hru i jen sledovat, určitě se dozvíte mnoho zajímavého!