Půlkulatý Železnický kros

Akce zařazená do projektu Setkávání s přírodou

Tradičně 28. října se v Železnici koná Železnický kros, který svojí délkou 14 km a místy opravdovým terénem patří k náročnějším běhům. Letos, na již pátý ročník, příznivé počasí přilákalo nejen závodníky, ale v hojnější míře i diváky.

Zahájení a role startéra se ujal starosta města Železnice Jiří Kazda. Čtyřicet běžců, nejvíce v historii Železnického krosu, se vydalo od pomníku republiky v parku na trasu kolem Železnice. Cesty a terén letos většinou nebyly kluzké, ale v jednom lesním úseku byla cesta po těžbě dřeva rozblácená až dost. Oproti loňsku bylo nutné trasu protáhnout asi o 200 m, aby se běžci vyhnuli nepřekonatelným překážkám v podobě hromad větví nebo neběhali po zasetém poli. Přesto se polovina účastníků, kteří běželi i loni, zlepšila. Nejvíce se zlepšil (o 4 minuty a 56 vteřin) a titul skokan roku získal Vojtěch Záveský. Nechtěnou kaňkou byl čin dvou neznámých sabotérů, kteří na dvou úsecích těsně před závodem strhali fábory a zamazali či zaházeli šipky vyznačené na zemi. Naštěstí to neudělali dokonale (na místě zůstaly stopy mouky z šipek značení) nebo se jednalo o úsek bez změny směru.

Vedle probíhání budovou radnice krátce před cílem k Železnickému krosu neodmyslitelně patří i prémie pro prvního na vrchu Železný. Martin Berka startující za Kozákov získal nejen tuto prémii, ale pohlídal si i celkové vítězství v čase 56 minut a 14 vteřin. Druhý s odstupem 5 vteřin doběhl Radim Berka (Kozákov) a třetí byl nejrychlejší železnický běžec Ondřej Kazda (58:18). Nejrychlejším veteránem byl Josef Navrátil (S.K. Strančice), před Františkem Ciplem a Václavem Krejsou (oba BONBON Praha). Nejrychlejší ženou absolutně byla Blanka Paulů (Maratonstav Úpice) v čase 1:09:39, která startovala  v kategorii veteránek. V kategorii žen stupně vítězů obsadily Aneta Khýrová (Dvůr Králové n. L.), Natália Kuželková (AC TJ Jičín) a Lucie Jampílková (Zřejmě slušnej oddíl Jičín). Cenu za zřetele hodný počin letos pořadatelé udělili mladému Matěji Klusákovi, který se ochotně ujal obsluhy občerstvení pro závodníky v cíli.

Kromě kochání se krajinou a běžeckých zážitků z krosu každý závodník získal body do regionálního poháru Běžec Jičínské kotliny (BEJK). Další body do poháru můžou běžci včetně dětí získat při Mikulášském běhu na Bradech a následujících pohárových závodech. Dalším závodem v Železnici je tradičně 1. května běh Železňák – Cidliňák.