Manévry 2019

27. 5. 2019  |  aktualizováno 27. 5. 2019  |  Články

25.5.2019 se Jičínská kadetní setnina zúčastnila manévrů v Hoříněvsi pořádaných 18. pěším plukem z Hradce Králové. Program byl zahájen putováním po pomníkách v okolí obce. Rakouské jednotky se spojily do pochodového tvaru a vyrazily. Cestou docházelo nejen k řadě pietních aktů, ale i k přepadům kolony pruskými vojsky. Vojáci se tedy museli rychle rozvíjet z pochodového tvaru do bojové sestavy a vytvářet obranou sestavu proti jízdě. Byl vysílán i předvoj pátrající po nepříteli. Jičínští kadeti si tak mohli ve velké formaci vyzkoušet to, co pravidelně trénují. V obci pak všichni navštívili dům Václava Hanky. Po obědě se členové kadetní setniny sešli, aby společně projednali novinku, kterou je zavedení kadetních tříd. Vzhledem k rostoucímu počtu kadetů, který je k dnešnímu dni 22 členů, je třeba kadety nějak rozčlenit. Záměrem je ocenit ty, kteří se snaží a studují a ostatní motivovat, aby se více snažili. Tyto nové kadetní třídy se na uniformách nijak neprojeví, avšak budou mít zásadní vliv na vykonávání  různých úkolů při ukázkách pro veřejnost.

 1. třída – Velící kadet – Samostatné studium materiálů 1866 a schopnost o nich mluvit
  (třídu mu uděluje velitel)
 2.  třída – Velitel výcviku - znalost výcvikového předpisu a povelů pro vojáky s jednotlivými typy výstroje a výzbroje.
  (třídu mu uděluje kadet II. třídy, a vyšší)
 3.  třída – Velící poddůstojník - Kadet je schopen velet sestavě a zná povely.
  (třídu mu uděluje kadet III. třídy, a vyšší)
 4.  třída – Zkušený kadet - Je disciplinovaný, perfektně zvládá všechny povely.
  (třídu mu uděluje kadet III. třídy, a vyšší)
 5.  třída – Kadet zvládá základní povely, orientuje se ve formaci.
  (třídu mu uděluje kadet III. třídy, a vyšší)
 6.  třída – Začátečník – Chová se zodpovědně, komunikuje se setninou při přihlašování na jednotlivé akce a na každá akci se hned při příchodu ohlásí u velitele setniny.

 

Následovalo krátké cvičení kadetní setniny, kdy kadeti opakovali povely a především trénovali nové postupy, které mohou uplatňovat při ukázkách. Konkrétně se jednalo o nácvik, jak v ukázce postupovat při sběru raněných a jejich zařazování zpět do bojové sestavy.
Velmi důležité bylo i vysvětlení, jak kadetní setnina může vysílat předvoj či hlídky, které pomocí mosazného dalekohledu sledují bojiště a následně podávají hlášení veliteli.

Následovala bitevní ukázka ve středu obce. Narazily na sebe rakouský a pruský předvoj. Poté došlo k boji ve středu obce. Rakouští kadeti pochodovali jako druhý voj rakouské pěchoty jako součást protiútoku. Poté zaujali postavení jako ochrana děl a zároveň vysílali hlídky. Po pruském protiútoku pomáhali krýt ústup rakouského dělostřelectva.

Po bitevní ukázce následoval pietní akt v obci. Po jeho skončení se vojáci přesunuli do tábora, kde proběhlo ukončení manévrů.

Fotografie: https://1866.rajce.idnes.cz/Manevry_2019_-_HorinevesKontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Červenec 2020 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
3
5
7
8
9
10
12
14
15
16
17
19
21
22
23
24
26
28
29
30
31
   
13. 7. 2020

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

18:00 Valdštejnovo náměstí
Exkurze s použitím historických záznamů, kreseb a ukákou zbraní povede voják v historické uniformě pěšího pluku č. 74. Trasa bude volena podle počtu a fyzických schopností účastníků.