Kadetní setnina jičínského pěšího pluku č. 74.

Kadetní setnina byla založena 9. 4. 2015 v rámci Historického kroužku Muzea přírody Český ráj. Od 11.10.2018 funguje pod Klubem vojenské historie Jičín jako jediná historická kadetní setnina v České republice.
74. pěší pluk byl založen v roce 1860, Vznikl z tří praporů:
Rytíře Benedeka číslo 28 z Prahy
Hraběte Degenfelda číslo 36 Mladé Boleslavi
Barona Bianchi číslo 55 z Brzezan  (UK)

Historické doplňovací okresy pluku byly: Semily, Libáň, Jičín, Lomnice, Nová Paka, Jilemnice, Rokytnice, Vrchlabí, Hostinné, Trutnov, Maršov, Žacléř, Hořice, Nový Bydžov, Karlův Městec, Chlumec, Polička, Broumov, Náchod a Králové Dvůr. Přímo v Jičíně měl pluk i kasárna. Jeho prvním majitelem byl polní zbrojmistr Johan hrabě Nobili a jeho první nasazení bylo v roce 1866 za války prusko-rakouské, kdy byl jeden prapor nasazen v Německém spolku u Aschaffenburgu a další tři absolvovaly bitvy u České Skalice a Hradce Králové.

V tomto roce fungovali takzvaní plukovní kadeti, kteří již v dětském věku přicházeli k vojsku, žili v kasárnách, kde dostávali uniformy a absolvovali výcvik a věnovali se studiu historie. Kadeti byli vychováváni, aby byli čestní a hrdí na svou jednotku, jejíž členy jsou povinni bránit. Pokud pak kadet složil zkoušku, mohl se stát důstojníkem a získal hodnost, které prostí vojáci nemohli nikdy dosáhnout.
Děti si v uniformách zkouší, jak se asi měl takový voják. Jde nám také o sepětí dětí s regionem, aby si lépe uvědomovaly, že žijí na druhém největším bojišti prusko-rakouské války 1866, a že v našem okolí se nachází řada míst, kde jsou vojáci pohřbeni.
K vystupování v uniformě je potřeba se umět příslušně chovat. A zvládnout naučit se pochodovat a znát povely. Jedná se o český regiment, ve kterém byla možnost velet i česky, nicméně velícím jazykem byla tehdy němčina. Proto i my velíme německy.

Povely, které používáme

Uniformy se v případě zájmu dětí prezentují na historických akcích a pietních aktech k roku 1866 pořádaných Muzeem přírody, či jiných akcích k roku 1866 po celé České republice.

Členy kadetní setniny na Prachově natáčela Česká televize pro pořad Folklorika.

Kadetní setnina zároveň stále přijímá nové členy.

Přihláška

Kadetní setnina rozeznává různé druhy členství

1) Aktivní člen historického kroužku

Jako členovi kroužku je mu automaticky přiděleno číslo kompletu. Každý týden s ostatními trénuje povely, a pokud dosáhne potřebné úrovně, může se prezentovat v uniformně na veřejnosti.

2) Aktivní člen Kadetní setniny

Člen, který zná povely a má za sebou secvičnou a rok členství. Je mu přiděleno číslo uniformy, kterou nenosí nikdo jiný než on sám. Má za povinnost za školní rok setnině zaplatit částku 400 Kč jako náklady za údržbu uniformy (Není podmínkou, aby byl aktivním členem kroužku MPCR.)

3) Čekatel

Člen, který zná povely, absolvoval secvičení a umí se náležitě chovat. Pokud vše zvládne, je mu zapůjčena kompletní uniforma, přičemž je povinnost ji po každé akci vrátit. Za školní rok setnině zaplatit částku 400 Kč jako náklady za údržbu uniformy.
 Pokud se ve stanoveném období osvědčí, je mu přiděleno číslo uniformy a stává se aktivním členem setniny.

Vzhledem k tomu, že každému členovi klub zapůjčuje vybavení v hodnotě několika tisíc, každý člen uhradí zálohu k uniformě ve výši 1000 Kč.


Každý člen setniny musí být obeznámen s pravidly manipulace se zbraněmi a bezpečností a zejména s pravidly chování se na veřejnosti a to včetně specifických úkolů a povinností vyplývajících z toho, jakou výstroj a výzbroj kadet nosí. Je nutné i znát, za jakých okolností a bezpečnostních podmínek kadeti smějí vstoupit do bitevní ukázky a jak se tam mají chovat. Tento vnitřní předpis si můžete prohlédnout zde.

Na pořízení uniforem a nejrůznějších doplňků k nim, ať už se jedná o pásky, řemení, šavle a jiné, nadále sháníme finanční prostředky.Vybavení Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74


V případě získání finančních prostředků je možné, že se v budoucnu počet uniforem rozroste.
Pokud vás naše snažení zaujalo a byli byste ochotni děti v jejich zájmové činnosti podpořit, budeme jedině rádi.

Podpořily nás

Kadetní setnina nabízí

Pamětní stuhy

Psali o nás

Navíc jsme zjistili, že nejsme zdaleka sami, zde se můžete podívat na naše kamarády v Evropě.


Kde jsme byli – fotografie z akcí:

Jak se stát členem?
Stačí napsat nebo zavolat na uvedené kontakty, rádi prozradíme více.
Kontakt na setninu: mpcr@seznam.cz, kontakt@kvhjicin.cz
                               732 927 926

VideaKontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Červenec 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
       
20. 7. 2024

Vejce a vajíčka

17:00 - 20:00
Každé zvířátko má jiné vajíčko, přijďte si je prohlédnout.