Jako Kadetní setnina nejsme sami.

Zjistili jsme, že v Evropě jsou různá uskupení historických kadetů s různou propracovaností, určením a cíli. Přesto můžeme říci, že jsme jedineční. Jako jedni z mála se hlásíme k reálné historické jednotce a učíme se o její historii. Zabýváme se konkrétním historickým obdobím a jsme začleněni mezi ostatní historické jednotky.
Je pravdou, že řada jednotek má i vlastní kadety, kteří jsou většinou potomky členů jednotky. Ti často mívají kvalitní výzbroj a výstroj, která je majetkem klubu, mnohdy i vlněné uniformy.
My jsme však jediná jednotka tvořená výhradně kadety a svou výstroj a výzbroj budujeme postupně pro všechny naše členy a to tak, že uniforma je majetkem klubu nikoli jednotlivce, a tak je možné uniformu předat novým členům. Náš cíl je naopak vytvořit uniformovanou jednotku doplňovanou z řad naší kadetní setniny.

Ale teď něco co jsme vypátrali v Evropě:

 Německo:

 Garde der Fastnachtshochburg Mainz

Kadeti byly založeni v roce 1936. předpokladem pro zařazení do kadetní sboru je. Děti jsou poprvé nazývány "soutěžícími". Od čtvrtého nebo pátého roku se mohou účastnit místních akcí a 6 let v ulicích.

S novým rokem průvodu. Zlatým hřebem se koná vždy první neděli v lednu kadetů zasedání a náboženské slavnosti, která je určena výhradně vlastních aktiv prostřednictvím přednášek, tance a hudby. V dalším průběhu roku přebírají stráže svých nejmladších. Rozsah aktivit se pohybuje od velikonočního vejce až po letní festival, na vánoční večírek. Pro kadety je možnost informovat se v jednotlivých odděleních (hudebn, mažorety, jezdecké sbory), aby se umožnil hladký přechod do oddělení dospělých.
http://www.mainzer-ranzengarde.de/?tid=0

Garde ROT-WEIß Kadeten Garde

Kadeti stráží Rot-Weiss KCW je různorodá skupina dětí ve věku 2 - 16 roků. Někteří chlapci také bubnují spolu s bubeníky KCW. Kadeti představují klub na přehlídkách a setkáních.
http://www.kc-wixhausen.de/page3.html

 

Karneval -Gesellschaft eule e. v. Kadetten

V Německu kadeti chodí především do karnevalů. Zajímavé je že tam je i kadetní uskupení tvořené pouze dívkami.
http://www.kg-eule.de/garden/kadetten/

Kappen-Club-Niederhöchstadt e.V.

Jedná se o masopustní tradici, která funguje déle než 70 let. V rámci ní funguje „Uniformovaný karneval.“ Je to skupina malých i větších chlapců, kteří sami sebe považují za potomky 1. Eschborner Stadtgarde.
V uniformách zastupují Kappen-Club-Niederhöchstadt na jevišti a také plní určité úkoly na karnevalu.
Mimo masopustu se setkávají jednou za měsíc, aby si zahráli fotbal, šli do bazénu nebo jezdí na kole.
http://www.kappen-club.de/index.php/gruppen/kadetten/

 

Stadtgarde Augusta Treverorum 1977 e.V.

Děti od 6 let až do 15 let jsou pod dohledem pluku a jsou bráni jako součást pluku.
Kadetní sbor se účastní akcí pluku. Existují ale pro kadety i jejich vlastní akce (výlety, dětské tábory, atd.).
http://www.stadtgarde-trier.de/kadettencorps/

 

Švédsko:

Kadetten Thun

S transformací staré latinské školy na progymnádium v roce 1839 byl do této nové školy přidán nový kadetní sbor. Cílem bylo oslovit studenty k vojenskému řádu a disciplíně a připravit je na obranu vlasti pomocí příměří.

Po dvou světových válkách se Thun Kadettenkorps vždy přizpůsobil měnícím se časům. Vojenské formy, jako je škola a zbrojní znalosti, byly neustále rozebírány, sportovní aktivity, pak atletika, pozdnější plavání, orientace a hry se stále rozšiřovaly. Vojenské školní sbory byly proto přeneseny do moderní sportovní organizace. 1972 byla povinná pro Thuner Prögeler zrušena a od roku 1979 jsou také přijaty dívky v Kadettenkorps.

Thun Kadettenkorps je pevně zakořeněný v populaci. To dokazuje velký pochod na uložení Thuna. Také městská rada Thun ukázala v roce 1982, že příznivá vůči sboru:

Dnes je Kadettenkorps veřejnou institucí města Thun, dobrovolně pro všechny chlapce a dívky od 11 do 16 let. Současná akcie je přes 330 kadetů, z nichž polovina jsou dívky. Sportovní program vypadá takto: polysport, atletika, fotbal, házená, florbal, plavání, orientační běh, volejbal a tanec.
http://www.kadetten-thun.ch/de/Kadettencorps/Historisches

Freischarenmanöver Lenzburg - Kadetten - Freischaren - Hono-lulu!

Zdejší kadeti jsou organizování školou Lenzburg a vstupují mezi ně děti od 5. třídy. Připravují se na „Jugendfest“ neboli „Slavnost mládeže“ Účastní se manévrů dospívajících a manipulují s palnými zbraněmi. Akce má tradicí déĺe než 100 let a vrcholí pestrou ohlušující podívanou.
http://www.freischarenmanoever.ch/kadetten-aktuell.html

Kadetten Zofingen

http://www.kadetten-zofingen.ch/bilder/index.htm

 

Kadetten Burgdorf

http://www.kadetten-burgdorf.ch/

USA

Endview Plantation

Jde v podstatě o dětský tábor s tématem Občanská válka.
Děti se učí studovat dějiny své země a prožívají je „z první ruky“. Tento zábavný a vzdělávací tábor je určen pro chlapce a dívky ve věku 8 – 13 let. Učí se týmové práci a ověřují si své vůdčí schopnosti. Účastníci mají mít příležitost "vstoupit do armády" a prožívat život jako voják občanské války. Zkušenosti zahrnují táborový život a bitvy.
http://www.endview.org/kids-camp-programs.phpKontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Květen 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
16. 6. 2024

Slavnostní vyhlášení výsledků výtvarné soutěž Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2024


Vernisáž výstavy výtvarných prací, soutěže v muzejní zahradě.

14:00