Seminář o želvě bahenní

22. 2. 2014  |  Články

Seminář o praktické ochraně želvy bahenní v ČR s názvem "Budoucnost želvy bahenní v ČR: jak dojít k reintrodukci?" se uskutečnil 20. - 21. 2. 2014. 

 místo: Čelákovice, Městské muzeum v Čelákovicích a Penzion Na Požárech

pořadatel: HERPETA ve spolupráci s Městským muzeem v Čelákovicích, Muzeem přírody Český ráj a Polabským muzeem.

 Městské muzeum v Čelákovicích se stalo místem, kde 20. – 21. února 2014 proběhla větší část semináře, na kterém zazněly přednášky týkající se aktuální situace želvy bahenní v České republice a možností zachování tohoto druhu ve volné přírodě. Diskutován a navržen byl další postup činností. Semináře se účastnilo celkem 28 zájemců z různých organizací (seznam viz níže). Kromě pořádajících organizací a institucí byli na semináři zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Zoo Ohrada, Zoo Praha, Stanice přírodovědců DDM hl.m. Prahy a některých univerzit.

Zahájení semináře v slavnostním sále - síni Jana Zacha se ujal ředitel Městského muzea v Čelákovicích Mgr. David Eisner. Následovalo postupně celkem 15 přednášek (přehled viz program níže) různě tématicky zaměřených. Vedle archeologických nálezů želvy bahenní v ČR, její fylogeografie, příčin téměř úplného vymizení v ČR, aktuálního výskytu a zkušeností s praktickou ochranou a výzkumem v Polsku byla zmíněna i problematika želvy nádherné a ostatních nepůvodních druhů. František Doubek z Městského muzea v Čelákovicích připravil speciálně pro seminář ukázku archeologických nálezů želvy bahenní ze sbírek muzea doplněnou údaji a mapou rozmístění lokalit nálezů. V rámci programu nám během komentované prohlídky představil tuto ukázku a expozice muzea. 

Čtvrteční večer v Penzionu na Požárech se nesl v duchu různých diskusí zejména o želvě bahenní, o dalších druzích želv a dalších tématech.

Páteční dopoledne v muzeu bylo věnováno diskusi a zvolení dalšího postupu činností a administrativních úkonů. Prvořadý bude soustavný terénní výzkum a získání informací o želvách ve volné přírodě a o lokalitách, kde se želvy vyskytují a kde by se vyskytovat mohly. Navrhnuta byla i další setkání, na kterých se budou řešit další potřebné činnosti a úkoly. Dohadování podrobností započalo už během pracovního oběda v Penzionu na Požárech

Emys orbicularis

tisková zpráva (pdf) (doc)

program, přednášky, abstrakty - zde

fotogalerie

informace - zde

Kontakt: Martin Šandera, m.sandera@seznam.cz, 731 060 253


Kalendář akcí

předchozí měsíc Září 2023 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
       
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
 
23. 9. 2023

157. výročí bitvy u Jičína

14:00 pietní akt u pomníků v Prachovském sedle tradiční fotografování u pruského pomníku, který byl odhalen před 110 lety
14:30 bitevní ukázka „Jak se bojovalo v Prachovském sedle před 157 lety“
20:00 zapálení svíček u pomníků v Prachovském sedle