Články
Den veteránů online
154. výročí bitvy u Jičína
Dne 19.9 se na Jičínsko sjeli vojáci v historických uniformách, aby připomněli 154. výročí bitvy u Jičína.
Dopolední program se konal v obci Radim. Vojáci historických jednotek prošli obcí a zastavili před radnicí, kde byli přivítáni starostkou obce Radim Zdeňkou Stříbrnou. Po přivítání se vojsko přesunulo před hřbitov, kde byl připraven zapáskovaný prostor určený na ukázky výcviku. Diváci si zde sledovali výcvik rakouské a pruské pěchoty, saských myslivců a rakouského dělostřelectva. Následovalo seznámení s děním v Radimi v roce 1866. S obcí je spjat osud Augusta Bystronovského, který na Jičínsko bojoval ve věku 26 let jako podporučík u 8. setniny 18. pěšího pluku. Během bojů o obec Zámezí byl střelen do prsou. Těžce raněného ho na zádech z bojiště odnesl desátník Andreas Fischer. Později však byl těžce raněný podporučík ponechán svému osudu v příkopu u státní silnice na Hořice. Tam jej nalezl rolník z Radimi a odvezl ho do Dřevěníce, kde podporučík zemřel. Původně byl pohřben na starém hřbitově v Radimi. Po jeho zrušení byla 5.12.1958 provedena exhumace a ostatky byly uloženy na novém hřbitově v Radimi.
Historické soustředění 1866 na Prachově
Historické soustředění 16.8.2020
V neděli17.7.2020 začalo Historické soustředění 1866 pořádané Muzeem přírody Český ráj. Lektory tohoto soustředění byli členové Komitétu 1866 Mgr. Petr Lazurko a Zdeněk Studený.
Děti se seznámily s režimem soustředění, jeho pravidly a byla jim zapůjčena výstroj KVH Jičín.
Vybraly si čepice a zbrusu nové brotsaky a opasky, které byly zakoupeny díky dotaci Královéhradeckého kraje. Po večeři byla připravena prezentace o kadetní setnině, po které byly děti pro potřeby výcviku rozděleny do dvou čet, a byl zahájen výcvik nástupu čety a výcvik jednotlivce. Velitelem první čety se stal kadet IV. třídy Vojtěch Klapal a velitelem druhé čety kadet III. třídy Adam Lejček. Oba kadeti dostali úplně nové poddůstojnické šavle vz. 1862 (pořízené díky nadaci Kde domov můj) jako odznak své hodnosti.
Jubilejní Maraton Českým rájem: i přes vedro všichni dokončili
Významem velké maratony se běhají v neděli. Nejinak tomu bylo i při desátém ročníku Maratonu Českým rájem, 9. srpna 2020. Trasa a umístění občerstvovaček zůstaly stejné jako loni. V sobotu před maratonem bylo vedro a předpověď počasí na neděli slibovala stejné podmínky. Teplo bylo už od rána a teplota vzduchu se postupně vyšplhala na 31°C za skoro jasné oblohy. Trochu se zatáhlo až po 14:30. Byl to druhý až třetí nejteplejší ročník. Cesty v terénních pasážích byly většinou suché.
Přírodovědné soustředění v Prachově 2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 2.8.2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 3.8.2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 4.8.2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 5.8.2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 6.8.2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 7.8.2020
Přírodovědné soustředění v Prachově 8.8.2020
Výlet do Markvartic
Ve středu 17. června jsme jeli na další krátký výlet, tentokrát nás mikrobus zavezl do Markvartic přímo na plantáže firmy Planta naturalis. Pěstují se zde vlastně plané rostliny, kterých v naší přírodě ubývá, léčivé byliny, starají se tu o sklízení semínek, která se pak využívají pro květnaté louky. Dozvěděli jsme se, že to není úplně jednoduché si takovou květnatou louku vypěstovat a získali jsme rady, jak přitom postupovat.
Každý kousek pole kvetl jinou barvou. To byla nádhera! A mezi rostlinkami jsme pozorovali mravence i chodbičky žížal. Dostali jsme tu i dárek – sazeničku netřesku. Lidé ho dříve pěstovali proto, aby do jejich chalupy netřísklo při bouřce. Zajímavé bylo i srovnání netřesku s kaktusem.
Dále byla na programu návštěva tůňky, kde bylo moc a moc pulců mohli jsme tu pozorovat pulce po vylíhnutí, s narůstajícími nožičkami i ty, kteří se už brzy promění v žabky. Byly tu také pijavky. Blízko tůňky stojí informační tabule pořízená v roce 2008 Muzeem přírody Český ráj , kdy byla tůňka vybudovaná.
A na závěr si koupil ten, kdo měl s sebou peníze, sáček se semínky. Všichni si mohli vzít barevný leták s informacemi o květnatých loukách.
Fotogalerie: https://mpcr.rajce.idnes.cz/Vylet_do_Markvartic
Vyhlášení výsledků soutěže Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2020
Výtvarná soutěž, kde děti i dospělí ztvárňují obojživelníky a plazy, byla letos vyhlášena již počtrnácté.
Vyhlášení výsledků v Muzeu přírody Český ráj v Prachově bylo tentokrát jiné než v předchozích letech.
Účast jsme čekali vzhledem k uzavřeným školám určitě menší, mile nás tedy překvapilo, že některé školy stihly ještě před komplikovanou situací posbírat od dětí dost soutěžních prací. Byla to ZŠ Bodláka a Pampelišky z Veliše, Masarykova ZŠ ze Železnice, Praktická a speciální škola z Dlažkovic (okres Litoměřice).
Jednotlivci, kteří si nenechali soutěž ujít, byli z Prahy, z Jičína, nejvzdálenější účastnice byla z Hranic na Moravě.
Všechny kategorie byly obsazeny, většina poslala soutěžní práce poštou, dorazilo i několik oskenovaných prací e-mailem. Práce hodnotila porota složená ze členů MPČR a Herpety.
Na neděli 14. 6. 2020 odpoledne od 14 do 16 hodin byli pozváni umístění soutěžící a jejich rodiče a případně i sourozenci do Muzea přírody Český ráj v Prachově. Prohlédli si výstavu vítězných prací, mohli si zdarma projít všechny expozice a přitom měli možnost se zúčastnit vědomostní Letní přírodovědné soutěže o Prachovských skalách a okolí. A hlavně jim byly předány diplomy za umístění a drobné ceny.
Tentokrát byly poslány poštou účastnické listy a letáky Obojživelník a plaz roku 2020 všem zúčastněným jako poděkování, že si našli čas zabývat se obojživelníky a plazy i v době, kdy se nemuselo chodit do školy.
Fotogalerie: https://mpcr.rajce.idnes.cz/Vyhlaseni_vysledku_souteze_Namaluj_obojzivelnika_nebo_plaza_roku_2020
Pomáháme udržovat Jičínské bojiště
Ve čtvrtek 11.6.2020 děti z Historického kroužku Muzea přírody Český ráj a Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č. 74. podnikly drobnou brigádu u pomníků na Jičínském bojišti. Vyrazily do obce Jinolice k rybníku Vražda, kde se nachází kříž na hromadném hrobě rakouských vojáků. V okolí památky odstranily suché větve a vyčistily prostor kolem pomníku.
Po vylíčení toho, co se v tomto prostoru odehrávalo v době bitvy, následoval výstup zpět do obce Prachov. U pomníku na valu za autobusovou zastávkou děti odhrabaly listí a odstranily větví stínící památce.
Fotogalerie: https://mpcr.rajce.idnes.cz/Pomahame_udrzovat_Jicinske_bojiste
Prodloužené víkendy 2020
Prodloužený víkend 29. srpna 2020
Prodloužený víkend 22. srpna 2020
Kudy prošel císařpán 2020
Rájmaraton 2020
Prodloužený víkend 8. srpna 2020
Prodloužený víkend 1. srpna 2020
Prodloužený víkend 25. července 2020
Prodloužený víkend 18. července 2020
Prodloužený víkend 11. července 2020
Prodloužený víkend 4. července 2020
Vycházka po Jičínském bojišti 1866/2020
Prodloužený víkend 27. června 2020
Podvečerní vycházky Po stopách bojů 1866 v Jičíně 2020
Prodloužený víkend 20. června 2020
Hurá za mloky!
Ve středu 3.6.2020 děti z Přírodovědného kroužku Muzea přírody Český ráj mikrobus odvezl na sice krátký, ale velmi zajímavý výlet do Bradlecké Lhoty. Děti zde čekal výstup do lesa, kde se nachází Mločí potok. Protéká mezi smrky a buky a vytváří tišinky. V tomto potůčku děti začaly objevovat mločí larvy, na kterých už byl vidět základ budoucího černožlutého zbarvení. Netrvalo dlouho a našel se první dospělý mlok o délce přibližně 15 cm. Děti nakonec na této lokalitě potkaly více než 30 dospělých mloků, kteří se jim samozřejmě moc líbili.
Fotografie: https://mpcr.rajce.idnes.cz/Za_Mloky_2020/