Klub vojenské historie Jičín z. s.
Výroční zpráva 2022

Klub se tradičně zapojil do vzpomínkových akcí k roku 1866. Na akcích obecně stoupá pověst naší jednotky a jsme považováni za dobře vypadající a disciplinovanou jednotku. Často představujeme jádro rakouské pěchoty. Prohloubila se také spolupráce s 18. pěším plukem, se kterým se běžně spojujeme na vzpomínkových akcích. Od této jednotky dokonce vzešly dva návrhy na povýšení našich členů.

Klubu se podařilo získat dotaci od Královéhradeckého kraje pro projekt „Současní nositelé Jičínské historie“, od města Jičína pro projekt „Činnost Klubu vojenské historie Jičín z.s. v roce 2022“ a „74. pěší pluk v Jičíně“. Kubu se umístil na třetím místě v grantovém programu Tesco "Historické tábořiště pro kadety".

Členové klubu dokázali v tomto roce absolvovat 49 akcí pro veřejnost, kde reprezentovali město Jičín. Jednotliví členové KVH v tomto roce mohli získat 1 nové vyznamenání.
Na vzpomínkových akcích si nás všimla Česká televize a záběry z naší činnosti jsou hned ve dvou filmových dokumentech.

1. Členská základna

Klub má k 31. 12. 2022 celkem 30 členů,
z toho 9 členů starších 18 let,
23 aktivních členů kadetní setniny,
  3 členy přispívající,

9 členů má vlastní vybavení.

2. Klub

Klub obdržel novou platební kartu pro vkládání a vybírání hotovosti z banky.
V uplynulém roce klub velmi podporoval své členy při nákupech uniforem a vybavení k nim.
Klubu se i letos povedlo na akcích veřejnosti představit unikátní vybavení, díky kterému jsme schopni věrněji představovat historické období.

2.1. Sekce 1866

2.1.1.74. pěší pluk

Členové klubu pokračují v nákupu vlastního vybavení jako jsou uniformy a čáka.

2.1.2. Kadetní setnina

Kadetní setnina nadále funguje jako jediná historická kadetní setnina v České republice.
V letošním roce naši kadeti absolvovali rekordní počet akcí. Na několika akcích jsme dokonce byli pořadateli označeni za nejdisciplinovanější jednotku. Našim kadetům se navíc podařilo upravit naše nestřelbyschopné zbraně tak, že jsou nově schopné prásknout zápalku. Tím se zásadně zvýšilo množství zvukových efektů, které dělají naši kadeti na akcích.

3. Činnost KVH

Klub absolvoval 49 akcí pro veřejnost. 
Pokračuje ve společných nákupech látek, knoflíků a dalšího vybavení pro členskou základnu.

3.1. Akce pořádané KVH

74. pěší pluk v Jičíně
V neděli 3. dubna Jičínem pochodovalo 13 členů Klubu vojenské historie Jičín ve slavnostních uniformách 74. pěšího pluku.
Vojáci s rozvinutou zástavou zamířili Husovou ulicí na Valdštejnovo náměstí ke kostelu sv. Jakuba Většího. Seřadili se před kostelem a následně zamířili do kostela. V kostele jsou totiž umístěny desky se jmény padlých vojáků z této jednotky. O historii jednotky a nutnosti tuto historii připomínat zde promluvil předseda KVH Jičín Petr Lazurko.
Po proslovu se vojáci vyfotografovali u desky padlých z roku 1866. Poté před kostelem provedli čestnou salvu k uctění památky vojáků, kteří se již domů nikdy nevrátili.
Od kostela vojáci šli ke kasárnám 74. pěšího pluku, kde byly připomenuty tradice této jednotky. Po proslovu u kasáren, zaměřeném na vysvětlení postavení kadetů a nutnost, aby právě mladá generace aktivně připomínala tuto historii, se vojáci přesunuli do zámeckého parku, kde začaly manévry.
Manévrů se mohla zúčastnit i široká veřejnost, zkusit se postavit do tvaru a vyzkoušet si povely, které v roce 1866 používala rakouská pěchota. Děti společné cvičení zaujalo a mohly se hodně dozvědět. Například se učily salutovat, anebo jak se německy řekne vlevo či vpravo. Jičínská kadetní setnina zde také prošla znalostním testem, kde byly otázky zaměřené na uniformy a dějiny 74. pěšího pluku.
Kadetní setnině zde bylo předáno i nové vybavení. Jednalo se o vak, který nosili plukovní sluhové, kteří v roce 1866 nosili uniformu modré barvy. Dále byly klubu předány válečky střelců, které zabraňují sjíždění pušky z ramene a várnice vz. 1863 pro pěší jednotky. Tyto várnice nosili vojáci připevněné na torně a připravovali si v nich stravu pro 5 osob. Protože provádění povelů a taktika se v průběhu dějin měnila a mění, následovalo cvičení povelů se zbraněmi a bezpečnosti práce s nimi, nácvik taktiky, kdy se trénoval postup v linii, obrana proti jezdectvu nebo bodákové útoky.

Historické soustředění 1866
Muzeum přírody Český ráj tento rok podruhé připravilo tábor určený dětem se zájmem o historii a zejména rok 1866. Členové KVH zde měli na starosti odbornou stránku soustředění. Klub zapůjčil i své vybavení jako polní čepice, brotsaky, a veškerou výzbroj, kterou má k dispozici. V tomto třetím ročníku se účastnilo 13 členů Kadetní setniny a 3 nováčci. Letošní ročník se zaměřil na výrobu obvazového materiálu a na zpěv pochodových písní.
V uniformách jsme vystoupili na vrch Přivýšinu, kde vznikly nádherné fotky.
Akce vrcholila Tažením 1866, kdy nás posílili naši členové i příslušníci jiných historických jednotek a vyrazili s námi na 15 km dlouhý pochod v uniformách. Vojáci obsadili zříceninu hradu Bradlec a po těžkých bojích vojsko dorazilo do městečka Železnice. Sem dorazil i inspektor genmjr. Leopold von Weigl a provedl inspekci. Proběhl zde pietní akt u pomníku Piretovy brigády a u sochy svatého Václava. Vojsko se za velkých bojů přesunulo na Horku u Dílců. U saského pomníku proběhl pietní akt.
Po odpočinku a občerstvení v Dílcích vojáci vyrazili směr Brada. Po pietním aktu vojsko pokračovalo do Prachova. Cestou probíhaly další střety s nepřítelem.
V Prachově u pomníků se konal závěrečný pietní akt.

156. výročí bitvy u Jičína
V sobotu 17.9. proběhla vzpomínková akce k 156. výročí bitvy u Jičína.
Celého programu vzpomínkových akcí se účastnilo 82 vojáků v historických uniformách. Na Jičínsku bylo možné poprvé po 156 letech spatřit pruské dělo s obsluhou.
Dopolední program začal na návsi v obci Jinolice, kde ve spolupráci s obcí proběhl u pomníků pietní akt a veřejnost byla seznámena s děním v obci v roce 1866. V obci byla mimo jiné umístěna raketová baterie, která svou palbou zahájila bitvu u Jičína. U pomníků přivítal zúčastněné jednotky organizátor akce Petr Lazurko a všem poděkoval, že pomáhají připomínat naši historii, aby se povědomí o ni zachovalo pro další generace. Z návsi se vojáci pochodem přesunuli k rybníku Vražda, kde byl u Kříže obětem války 1866 proveden pietní akt.
Následoval pochod historických jednotek na Prachov. Rakouské jednotky ustupovaly do středu rakouské obranné linie v Prachovském sedle, byly však pronásledovány Prusy, kterým pro potřeby ukázky museli pomoci saští myslivci. Docházelo tak k drobným bitevním střetům. Zajímavé je, že se vojáci pohybovali místy, kudy do skal v roce 1866 útočil 18. pruský pěší pluk, jehož pomník stojí v Prachovském sedle.
Po příchodu na Prachov se vojsko najedlo a byly zahájeny přípravy na odpolední pietní akt. Prostranství pomníku bylo tradičně vyzdobeno vlaječkami v barvách Rakouska, Saska a Pruska.
Ve 14:00 byl zahájen pietní akt, kde byla uctěna památka vojáků bojujících v Prachovském sedle. U pomníků promluvil předseda Komitétu 1866 Miroslav Suchý. Po projevu byly položeny kytice Muzea přírody Český ráj, Gardy města Hradce Králové a Komitétu pro udržování památek z roku 1866.
Celý pietní akt byl zakončen čestnými salvami všech zúčastněných armád.
Následovala komentovaná bitevní ukázka na autentickém místě. Prusové útočili do svahu proti pozicím rakouské armády. V ukázce bylo využito jak rakouské, tak pruské dělostřelectvo a audiovizuální efekty, které dokreslily atmosféru bojového střetu. Bylo zde možné pozorovat nejen různé druhy vojska, ale i rozdílnou taktiku jednotlivých armád. Všechny druhy vojska pak plně využívaly zalesněný terén, který jim však působil i jisté nesnáze. Není divu, že vojáci, kteří tento boj zažili v roce 1866, o boji ve skalách mluví s velkým respektem. Zajímavé bylo i sledování nabíjení pušek rakouské a pruské armády, kdy Rakušané využívali předovky s delším dostřelem a přesností, oproti tomu Prusové zas využívali rychlejšího nabíjení svých zbraní.
Po bitevní ukázce se shromáždily všechny historické jednotky z Čech i zahraničí k závěrečnému představení.
Jako první byla představena domácí jednotka 74. pěší pluk z Jičína se svou kadetní setninou (KVH Jičín). Akce se dále za rakouskou armádu zúčastnily: 13. hraničářský pěší pluk, 18. pěší pluk z Hradce Králové, 49. pěší pluk z Německa, 73. pěší pluk z Železnice, 6. prapor polních myslivců – Náchod a Rakouská dělostřelecká baterie Vimus.
Saskou armádu reprezentovaly: 1. saský myslivecký prapor z Německa, 2. saský myslivecký prapor (SVH Liberec), a Sanitní jednotka Saského armádního sboru.
Pruskou armádu zastupovaly: Pruský 1. gardový pěší pluk - 7. Kompanie Hradec Králové (Garda města Hradce  Králové), Gardový granátnický pluk č. 2 císaře Františka (Českomoravský KVH Předměřice nad Labem), 2. magdeburský pěší pluk č. 27, 6. východopruský pěší pluk č. 43. a 1. slezský polní dělostřelecký pluk č.6 von Paucker.
Celá akce byla zakončena pietním zapálením svíček na hrobech padlých vojáků v Prachovském sedle.
První svíčku si přála zapálit nejmladší z přítomných diváků Lucinka, je tedy naděje, že pomyslné světlo vzpomínkových akcí bude pokračovat do dalších generací.
Jednu ze svíček položila i Martina Vrbová – Hynková, která celou akci absolvovala v historické uniformně a se štábem České televize zde natáčela dokument s pracovním názvem „K poctě zbraň“.

3.2. Účast KVH na akcích

Den

Název:

Celkem:

Kadetů:

Dospělých

Rozsah akce

Období

1

12.02.2022

VH KVH Jičín

14

7

7

malá

1866

2

05.03.2022

Velké brigáda - zákopy u Baterie mrtvých 1866

3

3

2

malá

Brigáda

3

12.03.2022

Brigáda na odstranění dřevin u Ossaria v obci Kbelnice

1

1

3

malá

Brigáda

4

26.03.2022

Zahájení sezóny Muzea války 1866

3

2

1

malá

1866

5

28.03.2022

Brigáda na Chlumu

1

1

0

malá

Brigáda

6

02.04.2022

Otevírání pevnosti Josefov 2022

18

13

5

velká

1866

7

03.04.2022

74. pěší pluk v Jičíně

13

11

2

mezinárodní

1866

8

09.04.2022

Valná hromada Komitétu 1866

4

3

1

malá

1866

9

15.04.2022

Brigáda Hradec Králové

0

0

0

malá

Brigáda

10

21.05.2022

XXXI. C.k. Manévry

17

13

4

velká

1866

11

24.05.2022

Výlet se školou na Chlum

1

1

0

malá

1866

12

11.06.2022

Rozsvícený Svíb

15

10

5

mezinárodní

1866

13

25.06.2022

156. výročí 1866 bitvy u Trutnova

6

3

3

malá

1866

14

27.06.2022

Vycházka po stopách bojů 1866 do Jičína

2

1

1

malá

1866

15

01.07.2022

Vzpomínkové akce Hradec Králové – pátek

18

14

4

velká

1866

16

02.07.2022

Vzpomínkové akce Hradec Králové – sobota

24

16

8

mezinárodní

1866

17

04.07.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

18

09.07.2022

Oživlý Josefov 2022

1

0

1

malá

1756–1763

19

10.07.2022

Akce v Podlažicích na Chrudimsku

1

0

1

malá

1866

20

11.07.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

21

18.07.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

22

25.07.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

23

26.07.2022

Osada Prorubky - prezentace o válce 1866

1

1

0

malá

1866

24

30.07.2022

Kunratice - Togrund

1

0

1

malá

více období

25

31.07.2022

100 let od úmrtí zakladatele Komitétu 1866

1

0

1

malá

1866

26

01.08.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

27

04.08.2022

Komárno

1

1

0

malá

1866

28

08.08.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

29

13.08.2022

Kudy prošel císařpán?

4

2

2

malá

1866

30

14-20.8.2022

Historické soustředění 1866

17

17

0

malá

1866

31

19.08.2022

Tažení 1866

19

16

3

malá

1866

32

21.08.2022

Pietní setkání 1866 v Dohaličkách

5

4

1

malá

1866

33

22.08.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

34

26.08.2022

Vzdělávací akce pro Muzeum východních Čech v Hradci Králové

1

1

0

malá

1866

35

29.08.2022

Podvečerní vycházky po stopách bojů 1866 v Jičíně

1

0

1

malá

1866

36

03.09.2022

Kbelnice 700 let

3

1

2

malá

1866

37

17.09.2022

156. výročí bitvy u Jičína

14

11

3

mezinárodní

1866

38

25.09.2022

Betonáž základu pro pomník Oskara Stelznera

1

1

0

malá

Brigáda

39

02.10.2022

Brigáda na Královéhradeckém bojišti

1

1

0

malá

Brigáda

40

08.10.2022

Bitva u Žďáru 1745

1

0

1

velká

1745

41

28.10.2022

Svěšení praporu a konec turistické sezony Josefov

17

11

6

velká

více období

42

29.10.2022

Dušičky na bojišti u Hradce Králové

9

6

3

malá

1866

43

05.11.2022

Rozsvícencé Dubno 2022

2

1

1

malá

1866

44

06.11.2022

Den veteránů Předměřice nad Labem

11

9

2

malá

více období

45

11.11.2022

Pouchov pietní akt

1

0

1

malá

více období

46

11.11.2022

Den veteránů Jičín

5

3

2

malá

více období

47

12.11.2022

Den veteránů Jičín - přednáška

5

4

1

malá

více období

48

12.11.2022

Pochod ke dni Válečných veteránů na severu Čech

1

0

1

malá

více období

49

31.11.2022

Silvestrovské střelby 2022

1

1

0

malá

více období

 4. Rozvoj KVH

4.1. Uniformy a jejich součásti

Klub pořídil další válečky na rameno střelců. Váleček tak může zůstávat na uniformě a kadeti ho nemusí odevzdávat spolu se zbraní. Klubu se dále povedlo zakoupit jeden pár vlněných kamaší, kterých je v klubu velký nedostatek.

Uniformy a jejich součásti

Ks

Brotsak – rakouská varianta

20

Brotsak – pruská varianta

17

Čepice Cape

15

Kamaše

20

Kalhoty

28

Lodička

12

Nákrčník

28

Pásek

29

Ramínko

39

Sako

28

Sako plukovního sluhy

1

Šle

28

Šedý plášť pěchoty

11

Výstrojní řemínek

11

Vak

32

Válečky střelců

24

Vlněné kamaše

1

Uniformy jsou vzoru 1861. Jedná se o uniformy pěchoty, konkrétně 74. pěšího pluku.

4. 2. Výstroj a výzbroj

Povedlo se upravit všechny nestřelbyschopné pušky tak, že jsou nově schopny prásknout perkusní zápalku. Naši kadeti tedy na akcích mohou dělat hluk!
Z vybavení byla pořízena hasičská trubka (pro nejmladší členy). Ze staršího vybavení se nám povedlo zakoupit závěs na prapor dva závěsy na bajonet, jednu kapslovnici a jeden řemen s patrontaškou a kapslovnicí. Nechali jsme vyrobit troje řemení s patrontaškou a kapslovnicí. Naši kadeti tedy na sobě začali nosit kříže z řemení, charakteristické pro rakouskou pěchotu v roce 1866.
Z dalšího vybavení máme rakousko-uherskou plátěnou tornu pro pionýry a technické oddíly, kterou nosí plukovní sluha. Dále byla pořízena nosítka pro dvojici nosičů raněných.
Velkou novinkou je i Várnice vz. 1863 pro pěší jednotky + popruh pro upevnění na tele. Náš klub je jeden z mála, kdo tuto unikátní výstroj užívá.

Bajonet na Enfield

9

Bílé kožené rukavice pro praporečníka

1

Cisterna na vodu

1

Dobový buben s paličkami a řemením

1

Dobový dalekohled

1

Dobová pila

1

Distanční měřítko

2

Hasičská trubka

1

Kapslovnice

1

Nosítka pro dvojici nosičů raněných

1

Páska nosiče raněných

6

Poddůstojnická šavle vz. 1862

3

Poddůstojnická šavle vz. 1862 – maketa

1

Puška Enfield s řemenem

13

Rakousko-uherská plátěná torna pro pionýry a technické oddíly

1

Řemení pro bubeníka

1

Řemení s patrontaškou a kapslovnicí

3

Sekera dlátovka

1

Sekera širočina

1

Soudek 5l.

1

Stará replika řemení s patrontaškou a kapslovnicí

1

Starší chlebník

1

Střapec k poddůstojnické šavli

3

Várnice vz. 1863 pro pěší jednotky + popruh na upevnění na tele

1

Torna vz. 1852 pro myslivce

1

Torna vz. 1852

3

Závěs na bajonet

7

Závěs na bajonet Lorenz

2

Závěs na prapor

2

Závěs na šavli a bajonet

2

Závěs na šavli

2

Závěs na tesák

1

Závěs pro tesaře

1

Zmenšená replika II. Praporu 74. pěšího pluku

1

4. 3. Táborové vybavení

Náš stanový tábor prošel v roce 2022 podstatným zvětšením! Klub zakoupil druhý velký stan až pro 10 kadetů. Došlo k zakoupení druhého identického přístřešku. Přístřešky jsou navíc mezi sebou propojeny a vybaveny zástěnami proti větru a zázemím pro kuchyni. Jeden z členů klubu do tábora zapůjčil lavice a stoly, díky tomu tábor vypadal skutečně mohutně.
Klub také zakoupil vakuové pytle na uložení stanů, látek a dalšího klubového vybavení.

Cedule regimentu

2

Deka

4

Dobový stan pro 10 kadetů

2

Koš na oheň

1

Kotlík

1

Lucerny

6

Malá dřevěná bedna

2

Nástěnka korková

1

Nebozez

1

Polní nástěnka

1

Rošt na oheň

1

Řetěz na pušky 7m

1

Řetěz na truhly 2m

1

Sběračka

1

2 x Skupinový přístřešek 3,75x6 plachta s bočnicemi proti větru s lanem a tyčemi včetně zázemí pro kuchyni a spojovacího materiálu.

1

Stan A

1

Strážní budka uzamykatelná

1

Stojan na 20 pušek

1

Otvírák na konzervy

2

Trojnožka nad oheň

1

Vak na vodu

1

Vařečka

1

Vakuový pytel 60*80 cm

2

Vakuový pytel 80*120 cm

3

Vakuový pytel 90*120 cm

3

Vakuový pytel 70*105 CM

1

Vojenská bedna

1

Vojenská bedna velká

2

Zámek na truhlu

5

 5. Spolupráce s organizacemi a jednotlivci

 Spolupracující organizace:

Muzeum přírody Český ráj z. s., Komitét pro udržování památek z války roku 1866, Město Jičín, Knihovna Václava Čtvrtka Jičín, IR 8 Brno, Klub vojenské historie, Pevnostní dělostřelecká rota – Josefov, KVH - Historický C.k. Řadový pěší pluk č. 18 Hradec Králové, Spolek přátel vojenské historie, 6. prapor polních myslivců – Náchod, 5. prapor polních myslivců Česká Skalice, 27. prapor polních myslivců, Spolek vojenské historie Liberec o.s., Českomoravský KVH Předměřice nad Labem, Garda města Hrade Králové, Kavalerie Náchod o.s.

6. Publicita

Jičínský deník, Jičínský zpravodaj,
Lentikulární pohlednice vybavená QR kódem
Webové stránky www.mpcr.cz, dále www.jicinsky denik.cz, a webové stránky spolupracujících organizací.

Facebook
KVH Jičín:
https://www.facebook.com/Klub-vojensk%C3%A9-historie-Ji%C4%8D%C3%ADn-zs-171893787047551/?
Kadetní setnina: https://www.facebook.com/Kadetn%C3%AD-setnina-ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho-p%C4%9B%C5%A1%C3%ADho-pluku-%C4%8D-74-1528170587494792/

Články a videa o KVH
Příloha 1.   (http://www.mpcr.cz/o-nas/krouzky-mpcr/krouzek-vylety-do-historie/kadetni/klub-vojenske-historie-jicin/vyrocni-zpravy/vyrocni-zprava-2022/publicita/ )

7. Propagace

Webové stránky www.mpcr.cz, www.1866.cz
Facebook
KVH Jičín:
https://www.facebook.com/Klub-vojensk%C3%A9-historie-Ji%C4%8D%C3%ADn-zs-171893787047551/?
Kadetní setnina: https://www.facebook.com/Kadetn%C3%AD-setnina-ji%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A9ho-p%C4%9B%C5%A1%C3%ADho-pluku-%C4%8D-74-1528170587494792/

Leták a plakáty KVH Jičín
Klubové PF

YouTube
Vzpomínka na prusko-rakouskou válku na Lomnicku
https://www.youtube.com/embed/2MkDrxKgDrQ?fbclid=IwAR0FshcqQ49nBGTDmXkZwreeOZYKVedAIP44KP3iI4ac5RlkCJP_CtlmRxs
Válka 1866 on-line - IV. blok - speciální díl Jičínská kadetní setnina
https://www.youtube.com/watch?v=6U3cz7O3qmE&t=45s

Filmový dokument
Monarchie stále žije: (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/217562260800008-monarchie-stale-zije)
U kanónu stál : (https://www.ceskatelevize.cz/porady/1102732990-folklorika/422236100141009/?fbclid=IwAR1g1ZGZU7heTRBI8uCE0tcifsR-QKzvbzpuysIThsfPmP7iLu9dHjd6FEE )



Kontakty MPČR

Muzeum přírody Český ráj
Prachov 37, Jičín 506 01

Tel.: +420 732 858 380
+420 737 156 412
E-mail: mpcr@seznam.cz

Kalendář akcí

předchozí měsíc Květen 2024 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
   
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
12. 5. 2024 - 31. 8. 2024

Přírodovědná soutěž 2024

V muzejní zahradě, určeno pro širokou veřejnost