Články

Konec školního roku se blíží

13. 6. 2015

Konec školního roku se blíží, také schůzky zájmových kroužků v Muzeu přírody Český ráj končí. Přírodovědný kroužek naposledy trénoval na Zlatý list, protože 15. 6. Jede družstvo mladší kategorie reprezentovat Královéhradecký kraj na národním kole. Děti také obdivovaly zbrusu nové části expozice ve v zahradě, kterých v létě ještě přibude. Jednalo se o domeček pro čmeláky, domek pro ježka a krmítko pro veverky. Dětem z přírodovědného kroužku se také povedlo objevit v zahradě nový druh zvířete, jednalo se o mlže okružanku.

 

Více


Manévry na Chlumu u Hradce Králové

25. 5. 2015

V sobotu 23. 5. se Kadetní setnina jičínského pěšího pluku číslo 74 zúčastnila manévrů na Chlumu u Hradce Králové. Kadeti absolvovali na dvou místech bojiště pietní akty a krátkou exkurzi po historickém areálu. Neunikla jim ani prohlídka Muzea války 1866 na Chlumu. Především se ale účastnili výcviku spolu s Historickým C.k. řadovým pěším plukem č. 18 z Hradec Králové.
Díky tomu se kadeti naučili, jak se pohybuje velká bojová kolona. Probíhal také nácvik bodákových útoků a střetů s nepřítelem. Během jednoho z těchto střetů byli kadeti málem zajati pruskými gardovými jednotkami. Kadetům byl dokonce vyčleněn prostor na samostatné cvičení před veřejností, během kterého se naučili základní povely se zbraní.

Více


Zlatý list Krajské kolo 2015

25. 5. 2015

Na startu Krajského kola přírodovědné soutěže Zlatý list na Prachově se sešlo 144 dětí od šesti do patnácti let.Přijeli mladí přírodovědci z oddílu Strom Dětenice, ze ZŠ Husova z Jičína, ze ZŠ Sion, ZŠ a MŠ Úprkova, z Prvního soukromého jazykového gymnázia a DDM z Hradce Králové,ze ZŠ Kněžice, ZŠ Černčice, ZŠ Komenského z Nového Města nad Metují a ze ZŠ Komenského z Náchoda.

Více


Chcete mě? v Muzeu přírody Český ráj

4. 5. 2015

Chcete mě?
3. 5. 2015

11:40 na ČT2

Farma Naděje Dobrovítov — Obojživelník a plaz roku — Než si osedlám koně — Nabídka psů ze Studánky u Tachova

Obojživelník a plaz roku
V letošní soutěži se vítězi obojživelníka a plaza roku stali čolek horský a zmije obecná? Proč? To se dozvíte v reportáži zároveň s dalšími informacemi ze života těchto živočichů.

Více


Jičín má novou historickou jednotku

27. 4. 2015

Dne 23. 4. 2015 se v Jičíně představila Kadetní setnina jičínského pěšího pluku číslo 74, která vznikla v rámci historického kroužku v Muzeu přírody Český ráj. Děti z jičínských škol v uniformách domácího pěšího pluku, který byl založen již v roce 1860, vyrazily od Knihovny Václava Čtvrtka na Husovu třídu a dále ke kostelu sv. Jakuba za doprovodu vojáků 73. pěšího pluku z Železnice. Jičínáci tak mohli poprvé spatřit uniformy stejného střihu, jako měli zdejší vojáci v roce 1860, kdy byl pluk založen.

Více


Základní kolo soutěže Zlatý list

19. 4. 2015

V pátek 17. dubna se konalo na Prachově základní kolo soutěže Zlatý list. Toto základní kolo podpořilo formou dotace město Jičín.
Na stezce 2 km dlouhé na 8 stanovištích prokázali mladí přírodovědci ve věku od šesti do patnácti let svoje znalosti o Geoparku Český ráj, o horninách i zkamenělinách, o ptácích, plazech a obojživelnících, o lesních stromech, ochraně přírody i ekologii.

Více


Členové kadetní setniny pomáhají při údržbě Jičínského bojiště

19. 4. 2015

Členové historického kroužku Muzea přírody Český ráj a Kadetní setniny jičínského pěšího pluku č 74 se spolu s Komitétem 1866 zapojili do péče o pomníky na Jičínském bojišti. V obci Prachov uhrabali okolí pomníků rakouského 35. pěšího pluku a pruského 18. pěšího pluku.

VíceZoo Chleby a Labyrint Lysá nad Labem

9. 3. 2015

Ve středu 4. 3. vyjel z jičínského autobusového nádraží zvláštní autobus plný dětí. Historický a přírodovědný kroužek Muzea přírody Český ráj se vydaly na společný výlet. První zastávkou byla Zoo Chleby, kde si děti dobře užily celou zahradu. V zoo našly řadu zajímavých zvířat a předjarní procházku pak ukončily v herním parku.
Výlet pokračoval do v Lysé nad Labem, kde se právě konalo putování Labyrintem. Děti se rozdělily do skupinek a snažily se nejrychlejší cestou dostat do cíle. To ale znamenalo, že musí znát správné odpovědi na otázky o lyském rodákovi  Dr.Bedřichu Hrozném. Děti se sice na tohle náročné téma připravily, ale zorientovat se podle plánku ve městě, kde mnohé z nich byly po prvé,  a najít to správné stanoviště s další otázkou nebylo vůbec jednoduché
Start a cíl Labyrintu byl v Městské knihovně v Lysé nad Labem. Ještě před startem jičínské děti zaujaly paní redaktorku Nymburského deníku, takže o nich vyšel článek. I přes neznalost prostředí a některé záludné otázky se mladým Jičíňákům povedlo obsadit první místa.

Výlet do Zoo Chleby a Labyrint v Lysé nad Labem

Všechny fotky z této akce najdete na serveru RAJČE

Více


Obojživelník a plaz roku 2015: druhy téměř zmizelé z nížin

4. 3. 2015

Letos byly vybrány druhy, které se v ČR dříve vyskytovaly i v oblastech s nižší nadmořskou výškou, ale postupně z nich zmizely. Stalo se tak zejména díky rozvoji zemědělství a vysušování mokřadů. Čolek horský je vázán především na různé lesy (nevyskytuje se pouze v zaplavovaých lužních lesích) a rozmnožuje se v menších nádržích a tůních. Správně by se měl jmenovat čolek „lesní“.  Zmije obecná obývala vlhčí okraje pastvin, luk a lesů či křovin. Vhodná stanoviště jsou v současné době spíše zachována ve vyšších polohách a horských oblastech.

Obojživelníka roku a plaza roku vyhlašuje a koordinuje Muzeum přírody Český ráj (www.mpcr.cz), od roku 2014 ve spolupráci s o.s. HERPETA. Cílem je vzbudit zájem nejen o dva vybrané druhy, ale i kladně ovlivnit dlouhodobé nahlížení laické veřejnosti na obojživelníky a plazy. Během celého roku proběhnou různé osvětové akce, jako jsou besedy, přednášky, soutěže, terénní exkurze a výstavy, na kterých se děti i dospělí dozvědí zajímavosti ze života obojživelníků a plazů,proč mají nezastupitelné místo v životním prostředí (včetně měst), jak jim správně pomáhat a jak poznat jednotlivé druhy (kalendář akcí  a propozice soutěže „Namaluj obojživelníka a plaza roku“ na www.mpcr.cz). Veřejnost se může zapojit do Mapování výskytu obojživelníků a plazů na BioLibu (www.biolib.cz).

 

Partneři Obojživelníka a plaza roku 2015:

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (www.ochranaprirody.cz)

BioLib (www.biolib.cz)

Česká herpetologická společnost (www.herp.cz)

Hamerský potok o.s. (www.hamerskypotok.cz)

HERPETA (www.herpeta.cz)

Mokřady – ochrana a management (www.mokrady.wbs.cz)

NaturaServis s.r.o. (www.naturaservis.net)

Planta naturalis (www.plantanaturalis.com)

Stanice přírodovědců DDM hl.m. Prahy (www.ddmpraha.cz)

Teramagazín (www.teramagazin.cz)

Teraristická společnost Praha (www.teraristika.cz)

ZO ČSOP Alces (minirezervace obojživelníků) (www.vrk.cz/minirezervace)

ZOO Ohrada (www.zoo-ohrada.cz)

VíceKalendář akcí

předchozí měsíc Prosinec 2023 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
26. 12. 2023 - 31. 12. 2023

Výstava betlémů

Betlémy z různých materiálů a různých zemí budou vystaveny ve všech místnostech muzea a v zahradě. V minidílně je možno si vyrobit prachovský voskový zvoneček. Samozřejmě nebude chybět Žabí betlém.

13:00 – 16:00 hodin