Články

Zoo Chleby a Labyrint Lysá nad Labem

9. 3. 2015

Ve středu 4. 3. vyjel z jičínského autobusového nádraží zvláštní autobus plný dětí. Historický a přírodovědný kroužek Muzea přírody Český ráj se vydaly na společný výlet. První zastávkou byla Zoo Chleby, kde si děti dobře užily celou zahradu. V zoo našly řadu zajímavých zvířat a předjarní procházku pak ukončily v herním parku.
Výlet pokračoval do v Lysé nad Labem, kde se právě konalo putování Labyrintem. Děti se rozdělily do skupinek a snažily se nejrychlejší cestou dostat do cíle. To ale znamenalo, že musí znát správné odpovědi na otázky o lyském rodákovi  Dr.Bedřichu Hrozném. Děti se sice na tohle náročné téma připravily, ale zorientovat se podle plánku ve městě, kde mnohé z nich byly po prvé,  a najít to správné stanoviště s další otázkou nebylo vůbec jednoduché
Start a cíl Labyrintu byl v Městské knihovně v Lysé nad Labem. Ještě před startem jičínské děti zaujaly paní redaktorku Nymburského deníku, takže o nich vyšel článek. I přes neznalost prostředí a některé záludné otázky se mladým Jičíňákům povedlo obsadit první místa.

Výlet do Zoo Chleby a Labyrint v Lysé nad Labem

Všechny fotky z této akce najdete na serveru RAJČE

Více


Obojživelník a plaz roku 2015: druhy téměř zmizelé z nížin

4. 3. 2015

Letos byly vybrány druhy, které se v ČR dříve vyskytovaly i v oblastech s nižší nadmořskou výškou, ale postupně z nich zmizely. Stalo se tak zejména díky rozvoji zemědělství a vysušování mokřadů. Čolek horský je vázán především na různé lesy (nevyskytuje se pouze v zaplavovaých lužních lesích) a rozmnožuje se v menších nádržích a tůních. Správně by se měl jmenovat čolek „lesní“.  Zmije obecná obývala vlhčí okraje pastvin, luk a lesů či křovin. Vhodná stanoviště jsou v současné době spíše zachována ve vyšších polohách a horských oblastech.

Obojživelníka roku a plaza roku vyhlašuje a koordinuje Muzeum přírody Český ráj (www.mpcr.cz), od roku 2014 ve spolupráci s o.s. HERPETA. Cílem je vzbudit zájem nejen o dva vybrané druhy, ale i kladně ovlivnit dlouhodobé nahlížení laické veřejnosti na obojživelníky a plazy. Během celého roku proběhnou různé osvětové akce, jako jsou besedy, přednášky, soutěže, terénní exkurze a výstavy, na kterých se děti i dospělí dozvědí zajímavosti ze života obojživelníků a plazů,proč mají nezastupitelné místo v životním prostředí (včetně měst), jak jim správně pomáhat a jak poznat jednotlivé druhy (kalendář akcí  a propozice soutěže „Namaluj obojživelníka a plaza roku“ na www.mpcr.cz). Veřejnost se může zapojit do Mapování výskytu obojživelníků a plazů na BioLibu (www.biolib.cz).

 

Partneři Obojživelníka a plaza roku 2015:

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (www.ochranaprirody.cz)

BioLib (www.biolib.cz)

Česká herpetologická společnost (www.herp.cz)

Hamerský potok o.s. (www.hamerskypotok.cz)

HERPETA (www.herpeta.cz)

Mokřady – ochrana a management (www.mokrady.wbs.cz)

NaturaServis s.r.o. (www.naturaservis.net)

Planta naturalis (www.plantanaturalis.com)

Stanice přírodovědců DDM hl.m. Prahy (www.ddmpraha.cz)

Teramagazín (www.teramagazin.cz)

Teraristická společnost Praha (www.teraristika.cz)

ZO ČSOP Alces (minirezervace obojživelníků) (www.vrk.cz/minirezervace)

ZOO Ohrada (www.zoo-ohrada.cz)

Více


Železnický kros s novými rekordy

31. 10. 2014

Sváteční den 28. října je již tradičně v Železnici spojen s Železnickým krosem, který startuje od pomníku republiky v parku a končí na náměstí u Lípy Svobody. Letošní šestý ročník a příznivé počasí přilákaly další běžce i diváky. Jelikož došlo k úpravám a zkrácení trasy, dalo se předpokládat překonání traťového rekordu mužů i žen v tomto otevřeném mistrovství města Železnice v běhu přespolním.

Více


14. Žabí běh

23. 10. 2014

1. závod poháru BEJK 2014/2015

Více


Tamtam

11. 10. 2014

ČT :D v Muezu přírody Český ráj
11. 10. 2014

Více


Pelíškova zahrádka

15. 9. 2014

Muzeum přírody Český ráj si připravilo pro Jičín město pohádky v Zámeckém parku v Jičíně
program pro děti mateřských a základních škol.

Velká textilní loutka Pelíška a pověst O Pelíškovi – dobrém duchu a ochránci Prachovských skal lákala děti k plnění tří zajímavých aktivit. Podle chuti a času si paní učitelky s dětmi mohly vybrat úkoly z košíku z Pelíškovy zahrádky, vyzkoušet si svoje smysly při poznávání pomocí sluchu, hmatu a čichu nebo si prostřednictvím správně určených předmětů na vyvěšených obrázcích vyplnit doplňovačku s tajenkou. Tajenkou bylo známé Pelíškovo ponaučení „Nerabuj přírodu, nechceš-li mít škodu!“, které stejně jako v pověsti platí dodnes.

Více


Mezinárodní noc pro netopýry pod Šikmou věží

1. 9. 2014

Prachovské skály jsou pro veřejnost hodně známé zejména svými malebnými pískovcovými útvary. Tyto skalní tvary a tajemné jeskyně přitahují nejen turisty, ale i netopýry. Proto zveme laickou veřejnost, pojďte s námi toto rojení netopýrů zkoumat a dozvědět se něco o nich v rámci jedinečné Mezinárodní netopýří noci, tentokrát pod Šikmou věží.

Více


Prodloužené víkendy v Muzeu přírody Český ráj

1. 9. 2014

Prodloužené víkendy v Muzeu přírody Český ráj v rámci tradičního Letního festivalu přírody v ráji byly ukončeny tuto sobotu posledním prodlouženým víkendem. Návštěvníci mohli až do 20:00 hodin pozorovat volně žijící živočichy v muzejní zahradě. Tento den navíc muzeum představilo další zbrusu nové audiovizuální programy.

Více


Kudy prošel císařpán 2014

20. 8. 2014

Muzeum přírody Český ráj se již tradičně zapojuje do Prodloužených víkendů a 16.8 se zde konal věru bohatý program. Po celý den byli před muzeem vojáci v uniformách z období třicetileté války. K vidění byl i historický tábor, kde si mohli návštěvníci prohlédnout a obtěžkat zbraně. Probíhala zde i střelba z mušket. Program vrcholil tradiční vycházkou po stopách císaře Františka I. Na úvod bylo pro veřejnost připraveno překvapení v podobě vystoupení břišní tanečnice Marcely Novákové.
Tradiční vycházky se zúčastnilo na 25 návštěvníků a doprovázelo je 12 vojáků a dobově oblečených civilistů. Při procházce skalami jsme si vyprávěli o nejrůznějších událostech, které se ve skalách odehrály od druhohor až po současnost.

Více


Vítězové Maratonu Českým rájem získali nová auta

12. 8. 2014

Maraton Českým rájem (nebo též Rájmaraton) se již tradičně koná druhou srpnovou neděli. Letos datum 4. ročníku vyšlo na 10. srpna. Trasa maratonu pořádaného Muzeem přírody Český ráj začíná z Prachova od Lepařova památníku, vede kolem rybníku Věžák, Hruboskalskem a kolem Trosek zpět na Prachov k Muzeu přírody Český ráj. Rájmaraton se řadí k těm náročnějším v České republice, což je dáno tím, že může panovat vyšší teplota vzduchu, je o něco málo delší než oficiálních 42 km 195 m a hlavně síly prověří kopcovitý profil. Oč je tento maraton náročnější, o to jsou úchvatnější scenérie podél trasy. Důležité je od začátku nespěchat a spíše se kochat krajinou. V první polovině je lahůdkou táhlé stoupání od Čertoryjí, přes Krčkovice k Hruboskalsku. Ještě náročnější je stoupání v závěru z obce Blata, kolem hradu Pařez a Pařezskou Lhotou, kdy jste v ráji a zároveň se vám může zdát, že jste v pekle.

VíceKalendář akcí

předchozí měsíc Srpen 2022 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
2
3
4
5
9
10
11
12
15
16
17
18
21
23
24
25
26
28
30
31
       
13. 8. 2022

Kudy prošel císařpán

Vycházka s průvodcem s vyprávěním o příbězích, které se v Prachovských skalách odehrály od druhohor po současnost a s doprovodem členů tradičních vojenských jednotek, posezení u táboráku. 17:00 – 22:00 hodin