Články

Pietní akt u pomníků z války 1866 v Lochově

29. 8. 2015

Letos 19.9. proběhne pietní akt u pomníků z prusko-rakouské  války 1866 v Lochově. Jedná se o levé křídlo rakouské obrany, kde docházelo k celé řadě hrdinských skutků jak na straně rakouské, tak na straně pruské. Pietní akt bude probíhat u pomníků, kde jsou pochováni vojáci z Čech, konkrétně  u pomníku 42. pěšího pluku z Terezína a  73. pěšího pluku z Chebu.

Více


Kadetní setnina bude nejenom vidět, ale i slyšet

23. 8. 2015

Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku číslo 74 dostala zapůjčený buben od Českomoravského KVH Předměřice nad Labem, který chodí v uniformách pruského gardového granátnického pluk č. 2 císaře Františka. Prušáci kadetům zapůjčili buben na tak dlouho, dokud si nebudou moci pořídit vlastní buben. Kolegové z rakouského 75. pěšího pluku pro bubeníka vyrábějí řemení, a již proběhl i první trénink s bubnem. Takže na Jičíně Městě pohádky, kam se setnina chystá, budou kadeti nejenom vidět, ale i slyšet. Od září navíc Historický kroužek a Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku číslo 74 nabírá nové členy.

Kadeti nadále shánějí finance na výstroj. Pokud je chcete v jejich snažení podpořit, navštivte stránku www.mpcr.cz, kde se v rubrice O nás, kroužky dozvíte, jak kadety z historického kroužku podpořit.

Více


Kříže u Jičína

18. 8. 2015

Roku 1866 se na Jičínsku odehrála druhá největší bitva prusko-rakouské války. Každý rok si tu připomínáme některé zajímavosti z tohoto období. Prvním smutným důsledkem každé války jsou padlí vojáci. Na Jičínsku se pohybovaly tisíce vojáků a po bitvě na bojišti zůstalo i několik tisíc mrtvých, které bylo nutno co nejrychleji pohřbít. Poněvadž v den bitvy a ve dnech po ní následujících panovalo vedro, byli ihned po bitvě padlí obou stran co nejrychleji pohřbíváni. Pohřbívání obstarávali pruští sanitní vojáci a civilní osoby, které sehnaly pruské hlídky střežící bojiště před olupováním raněných a padlých na bojišti přímo na bojišti a po vesnicích.


Více


Kudy prošel císařpán 2015

17. 8. 2015

V sobotu 15.8 se konala v rámci projektů Živá historie Jičínska a Prodloužené víkendy tradiční vycházka do Prachovských s názvem „Kudy prošel císařpán“. U Muzea přírody Český ráj se v 17:00 sešlo 55 lidí, kteří spolu s průvodcem a vojáky v historických uniformách i s dobově oblečenými dámami vyrazili do Prachovských skal.


Více
Děti z kroužků Muzea přírody reprezentovaly Královéhradecký kraj na Národním kole Zlatého listu

2. 7. 2015

Děti z kroužků Muzea přírody Český ráj reprezentovaly Královéhradecký kraj na Národním kole Zlatého listu v kategorii mladších žáků. Utkaly se s nejlepšími družstvy z celé naší republiky na poli přírodních věd v oborech jako jsou botanika, ornitologie, ichtyologie, herpetologie a další.

Více


Konec školního roku se blíží

13. 6. 2015

Konec školního roku se blíží, také schůzky zájmových kroužků v Muzeu přírody Český ráj končí. Přírodovědný kroužek naposledy trénoval na Zlatý list, protože 15. 6. Jede družstvo mladší kategorie reprezentovat Královéhradecký kraj na národním kole. Děti také obdivovaly zbrusu nové části expozice ve v zahradě, kterých v létě ještě přibude. Jednalo se o domeček pro čmeláky, domek pro ježka a krmítko pro veverky. Dětem z přírodovědného kroužku se také povedlo objevit v zahradě nový druh zvířete, jednalo se o mlže okružanku.

 

Více


Manévry na Chlumu u Hradce Králové

25. 5. 2015

V sobotu 23. 5. se Kadetní setnina jičínského pěšího pluku číslo 74 zúčastnila manévrů na Chlumu u Hradce Králové. Kadeti absolvovali na dvou místech bojiště pietní akty a krátkou exkurzi po historickém areálu. Neunikla jim ani prohlídka Muzea války 1866 na Chlumu. Především se ale účastnili výcviku spolu s Historickým C.k. řadovým pěším plukem č. 18 z Hradec Králové.
Díky tomu se kadeti naučili, jak se pohybuje velká bojová kolona. Probíhal také nácvik bodákových útoků a střetů s nepřítelem. Během jednoho z těchto střetů byli kadeti málem zajati pruskými gardovými jednotkami. Kadetům byl dokonce vyčleněn prostor na samostatné cvičení před veřejností, během kterého se naučili základní povely se zbraní.

Více


Zlatý list Krajské kolo 2015

25. 5. 2015

Na startu Krajského kola přírodovědné soutěže Zlatý list na Prachově se sešlo 144 dětí od šesti do patnácti let.Přijeli mladí přírodovědci z oddílu Strom Dětenice, ze ZŠ Husova z Jičína, ze ZŠ Sion, ZŠ a MŠ Úprkova, z Prvního soukromého jazykového gymnázia a DDM z Hradce Králové,ze ZŠ Kněžice, ZŠ Černčice, ZŠ Komenského z Nového Města nad Metují a ze ZŠ Komenského z Náchoda.

VíceKalendář akcí

předchozí měsíc Říjen 2021 další měsíc
Po Út St Čt So Ne
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
13. 11. 2021

Noční výsadek

Populární akce, kdy budete v noci vysazeni na neznámém místě s úkolem dostat se do cíle – pro členy muzejního klubu.