Články
Festival Jičín město pohádky
Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku se zúčastnila zahajovacího průvodu festivalu Jičín město pohádky. Kadetní útvar po prvé pochodoval i se svým bubeníkem, kluci v kadetních uniformách tedy byli nejenom dobře vidět ale i slyšet. V zadní části formace pak šly děti z kroužků Muzea přírody Český ráj, kde kadetní setnina vznikla.
Od čtvrtka do soboty pak v zámeckém parku fungoval stan Muzea přírody Český ráj, kde si děti i dospělí mohli ověřit svoje vědomosti v zábavné přírodovědné soutěži Žabka královna, anebo v historické Poznáš krále. Všem soutěžícím radili a pomáhali kadeti nebo děti z Přírodovědného kroužku.
Kadetní setnina se zároveň připravuje na velkou vzpomínkovou akci k roku 1866, která proběhne 19. 9. na Prachově, kde budou jičínští kadeti po boku historických klubů z poloviny České republiky.
Mezinárodní noc pro netopýry pod Šikmou věží
Prachovské skály jsou pro veřejnost hodně známé, zejména svými malebnými pískovcovými útvary. Tyto skalní tvary a tajemné jeskyně přitahují nejen turisty, ale i netopýry. Proto zveme laickou veřejnost, pojďte s námi toto rojení netopýrů zkoumat a dozvědět se něco o nich v rámci jedinečné Mezinárodní netopýři noci, tentokrát pod Šikmou věží.
Mezinárodní noc pro netopýry pod Šikmou věží pro vás připravili členové Českého svazu ochránců přírody ZO 36/02 při SCHKO JH ve spolupráci s Muzeem přírody Český ráj, s Regionálním muzeem a galerií - muzeem hry v Jičíně a se Správou CHKO Český ráj, pod záštitou Euro Bats. V sobotu 11. září 2015 od 21:00 do ranních hodin budou mít návštěvníci mimořádnou možnost se seznámit ve skalních kulisách Prachovských skal s jejich nočními obyvateli. Na programu jsou ukázky metod výzkumu netopýrů, možnost shlédnout živé netopýry, krmení hendikepovaných netopýrů, přednáška s promítáním diapozitivů, seznámení se s důvody a způsoby ochrany netopýrů. Malí odvážlivci dostanou možnost vypustit menší druhy zpět na svobodu. Samozřejmostí je i možnost zakoupení propagačních materiálů s netopýry. Každý návštěvník dostane pamětní vstupenku. Vstup je zdarma a příchod a odchod je možný kdykoliv v průběhu akce, aniž byste o něco přišli. Pro případ deště je připraven nouzový přístřešek. Akce se koná za každého počasí. Tato akce na tomto místě je jedinečná a nebude se již pravděpodobně opakovat.
Na místo konání se dostanete pěšky po zelené z Horního Lochova (obec západně od Jičína), nebo po modré z Prachova.
Na hojnou účast se těší pořadatelé.
Kontakt: 603 780 392 a nebo daniel.horacek@volny.cz
Pietní akt u pomníků z války 1866 v Lochově
Letos 19.9. proběhne pietní akt u pomníků z prusko-rakouské války 1866 v Lochově. Jedná se o levé křídlo rakouské obrany, kde docházelo k celé řadě hrdinských skutků jak na straně rakouské, tak na straně pruské. Pietní akt bude probíhat u pomníků, kde jsou pochováni vojáci z Čech, konkrétně u pomníku 42. pěšího pluku z Terezína a 73. pěšího pluku z Chebu.
Kadetní setnina bude nejenom vidět, ale i slyšet
Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku číslo 74 dostala zapůjčený buben od Českomoravského KVH Předměřice nad Labem, který chodí v uniformách pruského gardového granátnického pluk č. 2 císaře Františka. Prušáci kadetům zapůjčili buben na tak dlouho, dokud si nebudou moci pořídit vlastní buben. Kolegové z rakouského 75. pěšího pluku pro bubeníka vyrábějí řemení, a již proběhl i první trénink s bubnem. Takže na Jičíně Městě pohádky, kam se setnina chystá, budou kadeti nejenom vidět, ale i slyšet. Od září navíc Historický kroužek a Kadetní setnina Jičínského pěšího pluku číslo 74 nabírá nové členy.
Kadeti nadále shánějí finance na výstroj. Pokud je chcete v jejich snažení podpořit, navštivte stránku www.mpcr.cz, kde se v rubrice O nás, kroužky dozvíte, jak kadety z historického kroužku podpořit.
Kříže u Jičína
Roku 1866 se na Jičínsku odehrála druhá největší bitva prusko-rakouské války. Každý rok si tu připomínáme některé zajímavosti z tohoto období. Prvním smutným důsledkem každé války jsou padlí vojáci. Na Jičínsku se pohybovaly tisíce vojáků a po bitvě na bojišti zůstalo i několik tisíc mrtvých, které bylo nutno co nejrychleji pohřbít. Poněvadž v den bitvy a ve dnech po ní následujících panovalo vedro, byli ihned po bitvě padlí obou stran co nejrychleji pohřbíváni. Pohřbívání obstarávali pruští sanitní vojáci a civilní osoby, které sehnaly pruské hlídky střežící bojiště před olupováním raněných a padlých na bojišti přímo na bojišti a po vesnicích.
Kudy prošel císařpán 2015
V sobotu 15.8 se konala v rámci projektů Živá historie Jičínska a Prodloužené víkendy tradiční vycházka do Prachovských s názvem „Kudy prošel císařpán“. U Muzea přírody Český ráj se v 17:00 sešlo 55 lidí, kteří spolu s průvodcem a vojáky v historických uniformách i s dobově oblečenými dámami vyrazili do Prachovských skal.
Děti z kroužků Muzea přírody reprezentovaly Královéhradecký kraj na Národním kole Zlatého listu
Děti z kroužků Muzea přírody Český ráj reprezentovaly Královéhradecký kraj na Národním kole Zlatého listu v kategorii mladších žáků. Utkaly se s nejlepšími družstvy z celé naší republiky na poli přírodních věd v oborech jako jsou botanika, ornitologie, ichtyologie, herpetologie a další.
Konec školního roku se blíží
Konec školního roku se blíží, také schůzky zájmových kroužků v Muzeu přírody Český ráj končí. Přírodovědný kroužek naposledy trénoval na Zlatý list, protože 15. 6. Jede družstvo mladší kategorie reprezentovat Královéhradecký kraj na národním kole. Děti také obdivovaly zbrusu nové části expozice ve v zahradě, kterých v létě ještě přibude. Jednalo se o domeček pro čmeláky, domek pro ježka a krmítko pro veverky. Dětem z přírodovědného kroužku se také povedlo objevit v zahradě nový druh zvířete, jednalo se o mlže okružanku.